8 Eylül tarihinde, dünyanın dört bir yanında kentlerde, mahallelerde, sesimizin çıktığı her yerde etkinlikler planlıyoruz. Bu eylem gününün amacı, aşırı iklim olaylarıyla ülkemizi de esir alan ve küresel bir krize dönüşen iklim değişikliğine karşı yerel yönetimleri bir an önce harekete geçmeye çağırmak ve yerel yönetimleri fosil yakıtlara dayanmayan / fosilsiz bir gelecek inşa etme sözü vermesini talep etmek. Adil, yaşanabilir bir gezegen için değişimin tepeden inme bir şekilde gerçekleşmeyeceğini biliyoruz, bu yüzden 8 Eylül’de dünyanın dört bir yanında iklim için ses veriyoruz!

İklim hareketinin sesi yerelden yükselir.

Bunun anlamı;

 • Geleceği değiştirme iradesinin şirketlerin değil halkların elinde olmasıdır.
 • Fosil yakıt endüstrisinin yarattığı sömürü çarkına karşı sosyal adaleti merkezinde tutan ekonomik fırsatlardır.
 • Fosil yakıt sektörünün yol açtıklarını ve iklim krizinin etkilerini en sert şekilde hisseden ön saf toplulukları için adalet ve haysiyet talebidir.

Önümüzdeki Eylül ayında dünyanın dört bir tarafındaki kentler, belediyeler, işletmeler ve demokratik kitle örgütleri Küresel İklim Eylem Zirvesi için ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir araya gelecek.

Zirve, dünyadaki tüm belediye başkanlarını, valileri ve yerel liderleri, dünyanın Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşmasında yardımcı olacak kararlı iklim taahhütlerinde bulunmaya davet ediyor.

Ancak zirvede bu gerçekleşecek mi?

Gerçekleşecek zirveden hemen önce 8 Eylül’de Rise for Climate adlı küresel eylem gününe biz de Türkiye’den İklim İçin Ses Ver diyerek katılacağız. Amacımız verilecek taahhütlerin %100 yenilenebilir enerjiye hızlı ve adil bir geçiş ile yeni fosil yakıt projelerine derhal son verilmesi şartlarını kapsaması.

Gezegenimiz için dönüm noktasındayız. Bir arada hareket ederek fosil yakıtlar çağını sonlandırabilir, hepimiz için adil bir geleceği inşa edebiliriz. Gün iklim için ses verme günü

8 Eylül’de dünyanın dört bir yanında iklim için ses
vereceklere katılmak, gelişmelerden haberdar
olmak için tek yapman gereken kayıt olmak.

 

Etkinlik oluştur

8 Eylül’de sen de küresel eylem gününe katılmak, #İklimİçinSesVer’mek mi istiyorsun? Harika!

Aşağıdaki adımları takip ederek kendine bir etkinlik sayfası oluşturabilirsin. Ayrıca oluşturacağın etkinlik sayfasıyla dünyanın dört bir yanında 8 Eylül’de gerçekleşecek diğer etkinlikleri de gösteren haritada otomatik yer alabilirsin. Böylece sayfan üzerinden etkinliğine kayıt olanlarla direkt irtibata geçebilirsin.

Etkinlik sayfanı oluşturman için takip etmen gereken adımlar:

 1. Önce buraya tıkla : Etkinlik kaydını yap
 2. Sayfada çıkan iletişim formunu doldur ve “Create Your Event Page”e tıkla.
 3. Açılan sayfada etkinliğinin adını, zamanını, yer bilgilerini ve kısa açıklamasını gerekli yerlere yaz. Şayet istersen etkinlikle ilgili iletişim kurulacak kişiyi de buraya ekleyebilirsin. Ayrıca “add banner”’a tıklayarak etkinliğin ile ilgili bir görsel paylaşabilirsin. Paylaştığın bilgileri daha sonra istediğin zaman güncelleyebilirsin.
 4. Etkinliğini kaydetmek için Action Network profili oluşturman gerekiyor. Bunun için sayfanın en altında bulunan “Save Action & Create Account” tuşuna bas.
 5. Çıkan sayfada ad, soyad, ülke bilgilerini doldurup kendine bir şifre oluştur ve “Let’s Go!” tuşuna bas. Tuşa bastıktan sonra açılan sayfayı kapama.
 6. E-posta kutuna gelen onaylama e-postasını açıp Action Network üzerinden gönderilen adrese tıkla. Tıklama ardından açılacak sayfada bir işlem yapmana gerek yok, kapatabilirsin.
 7. Daha önce kapamadığın sayfaya geri dön (5. adım) ve kaydolduğun e-posta adresini ve oluşturduğun şifreyi yaz. “Save and Go To Next Step” tuşuna tıkla.
 8. Daha önce bilgilerini girdiğin etkinlik sayfan açılacak. Sayfada bir değişiklik yapmayacaksan “Save and Go to Next Step” tuşuna bas.
 9. Açılan sayfada etkinliğine katılanların bilmesi gereken ilave bilgiler varsa (etkinliğe geleceklerden giymesini beklediğin özel bir renk olabilir veya buluşma noktası hakkında bilgi paylaşabilirsin) “Instructions for your atteendees” bölümüne yaz. Ardından “Save & Publish” tuşuna bas.
 10. Etkinliğin sanal dünyada yaratıldı! Açılan sayfada bilgileri güncelleyebilir, oluşturulan etkinlik sayfasını kendi ağlarınla paylaşabilir, etkinlik sayfan üzerinden kayıt olanlara e-posta göndererek iklim için ses vermek isteyenlere doğrudan ulaşabilirsin!

Yardıma mı ihtiyacın var? Soruların mı var? Bize yaz: bilgi@iklimicinsesver.org

 

Bir arada daha güçlüyüz!

 

 • Yaşadığın yerde İklim İçin Ses Ver etkinliği düzenleniyorsa etkinliğe katılabilir, sesimizin bir arada daha gür çıkmasına destek olabilirsin.

Etkinlikleri öğrenmek için buraya tıkla: harita
(sürekli güncelleniyor!)

 

 • Yaşadığın yerde bir etkinlik düzenlenmiyorsa, ancak bir sivil toplum kuruluşu, demokratik kitle örgütü, platform, forum ve benzeri bir yapıyla hareket ediyorsan, kurumunun 8 Eylül’de bir etkinlik düzenlemesine ön ayak olabilirsin. Bu etkinlik, özellikle son zamanlarda kentlerimizi esir alan iklim krizine karşı yerel yönetiminizin neler yapmakta olduğunu öğrenmeye yönelik kitlesel bir dilekçe gönderimi olabileceği gibi halkın katılımına yönelik ve farkındalığı arttırıcı bir etkinlik de olabilir.
 • Mesela kurumunla birlikte 8 Eylül’de iklim dostu kentlerin olmazsa olmazı bisikletlilere yönelik bir tur, konu hakkında bir panel veya kamusal alanda yaratıcı bir etkinlik düzenleyebilirsin. Bu yaratıcı etkinlikler tamamen hayal gücüne kalmış! Yeter ki etkinliklerimizde küresel iklim adaletinin bir aradalığını vurgulamak için benzer sembolleri kullanalım: İklim krizinin merkezinde bulunan ve durdurmak istediğimiz fosil yakıt sektörüne karşı fosilsiz yarınları işaret eden çarpı ve bir arada inşa etmek istediğimiz sürdürülebilir bir gelecek için güneş sembolleri.
Dilekçe örneği: Belediyenin iklim değişikliğine karşı verdiği taahütleri ve bu taahütlerin uygulanması için takip edeceği adımları içeren strateji belgesi İklim Eylem Planı hazır mı? Dilekçeyi indir, imzala bilgi edinme başvuru hakkını kullanarak belediyene sor!

 

Kurumun 8 Eylül’e katılmaya karar verdiyse kayıt ol, etkinlik haritasında yer al, tüm dünyaya etkinliğini duyur!
Detaylı bilgi için tıkla

 

Kayıt olma konusunda yardıma mı ihtiyacın var? Ya da etkinliğin için daha fazlasını öğrenmek, içerik desteği almak mı istiyorsun? Bize yaz: bilgi@iklimicinsesver.org

 

Değiştirmek için her birimize ihtiyaç var!

 

Tek bir kişi bir çok şeyi değiştirebilir, başkalarına ilham verebilir. Sen de;

 • İklim İçin Ses Ver görsellerini basarak yaygınlaştırabilirsin
 • Yaratıcı etkinlik örneklerine göz atarak ilham alabilir kendi yerelinde gerçekleştirmek için adım atabilirsin (yaratıcı etkinlik örnekleri için buraya tıkla)
 • Sosyal medyada #İklimİçinSesVer etiketiyle paylaşımlarda bulunabilirsin.
 • Küresel iklim adaletinin bir aradalığını vurgulamak için fosil yakıt sektörüne karşı fosilsiz yarınları işaret eden çarpı ve bir arada inşa etmek istediğimiz sürdürülebilir bir gelecek için güneş sembollerini kullanarak yaratıcı içerikler oluşturabilir, bu içerikleri #İklimİçinSesVer etiketiyle sosyal medyada paylaşabilirsin.
 • Dilekçe hazırlayarak Bilgi Edinme Hakkı yoluyla belediyene iklim için neler yaptıklarını sorabilirsin (dilekçe örneği için tıklayın)
 • Şayet belediyen; iklim için duyarsızsa belediyeni bu konuda çalışmalar yapması için sosyal medyadan uyarabilir, iklim için çalışmalar yapıyorsa başka yerel yönetimlere örnek teşkil etmesi için bu bilgiyi sosyal medya aracılığıyla yaygınlaştırabilirsin
 • Ve belki de kendi yerelinde 8 Eylül’de iklim için ses vermek isteyenleri bir araya getirebilirsin. Bunun için tek yapman gereken bir etkinlik sayfası açman ve bizle iletişime geçmen. Kendi etkinliğini oluşturarak iklim için yerelinde harekete geçmek isteyenlerle tanışabilir, ileriye dönük bir adım atabilirsin. Bir bisiklet etkinliği, piknik veya bir uçurtma şenliği neden olmasın? Bu tip etkinlikler yeni insanlarla tanışmak, müşterek sorunlarımız üzerine birlikte kafa çalıştırmak ve beraber harekete geçmek için iyi bir başlangıç olabilir!

Etkinlik sayfanı oluşturup küresel etkinlik haritasında yer almak, tüm dünyaya etkinliğini duyurmak ve harekete geçmek için tıkla!

Bireysel olarak nereden başlayabileceğin konusunda soruların mı var? Ya da etkinliğin için daha fazlasını öğrenmek, içerik desteği almak mı istiyorsun? Bize yaz: bilgi@iklimicinsesver.org

 

 

Bizle iletişime geçin yaşanabilir bir dünya için yazılan küresel hikayenin parçası olun: bilgi@iklimicinsesver.org