Yaratıcı Etkinlik Fikirleri

Etkinliklerinizin çok renkliliğini ve bir aradalığını gösterecek bazı fikirler burada!

Küresel İklim Hareketiyle bir aradalığınızı gösteren öğeleri kullanın

Birleştirici öğeler:
Güneş ve X
Hikaye anlatımı: Mücadeleden umuda

Yaratıcı etkinliğinizi oluşturmak için bazı fikirler:

→ Ses veren topluluğunuzu gösterin

Bir arada dev bir resimleme gerçekleştirin Değişim rüzgarları: Bir rüzgar gülü dikinHavadan fotoğraflayın

→ Etkinliğinize bir “ses verme” öğesi katabilirsiniz

Hayal gücünüzü serbest bırakın! Bir arada ayağa kalkarak pankartlarınızla renkli bir görüntü oluşturabilir, vurmalı çalgılar veya kendi sesinizle iklim için ses verebilirsiniz! Bazı örnekleri burada:

İklim için bayrak dalgalandırın Birlikte sesimizi yükseltelim Balona asılı pankartınızla ses verin Işıkla ses verin Ayçiçeği Lolipoplarını Havaya Kaldırın Ses verebileceğiniz başka öneriler

→ İklim için öncü rolünüzü gösterin

Tüm renkliliğiyle bir festival düzenleyin Belediyenizi iklim için ses vermeye çağırın İklim liderliği taahhüdü veya dilekçesi oluşturun

Neyi durduracağımız (X) ve nasıl bir gelecek inşa edeceğimiz (güneş) etrafında birleşiyoruz

Taleplerimizde dünya çapında birleştiğimizi göstermek için, fosil yakıtlardan kurtuluşu simgeleyen turuncu çarpının (durdurmak istediğimiz şey: Fosil yakıtlar) üstüne yerleştirildiği görseller, ve güneş (inşa etmek istediğimiz şey: Güneşin gücü, rüzgarın gücü, halkın gücü!) görsellerini içeren yerel bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz..

Grafitiden stensılara, renkli kostümlerden bir araya gelerek bedenlerimizle oluşturacağımız görsellere kadar farklı seçenekler tamamen hayal gücünüze kalmış. Ana mesajınızı vurgulayan bir görselleştirmeyi ön plana çıkarabilir, şayet kolektif bir etkinlik gerçekleştiriyorsanız havadan etkileyici fotoğraflar çekebilirsiniz. Etkinliğinize katılacaklardan kollarını turuncuya boyayıp, çarpı işareti yapmalarını veya kollarını sarıya boyayıp, kollarını havaya kaldırmalarını ve daire oluşturmalarını isteyebilirsiniz. Veya belki yerel bağlamında bir görsel oluşturabilirsiniz: Güneşi simgeleyen günebakanlar; rüzgarı simgeleyen rüzgar gülleri.

Mücadeleden umuda, hareketinizi görselleştirin Örneğin fosil yakıt projelerine karşı mücadeleyi simgeleyen çarpıyı kollarınızı turuncuya boyayıp birleştirerek etkinliğinizle başlayabilir ardından hepimiz için %100 yenilenebilir enerjiye adil geçişi sembolize eden güneşi el ele tutuşarak oluşturabilirsiniz.

Bir arada renklerimizle güçlüyüz: Kolektif resim etkinliği

İnsanların bir kamusal alanda hep birlikte bir sokak resmi oluşturmalarını sağlayabilirsiniz. Böylece mesajınızı hem görsel olarak vurgulayabilir, hem de yediden yetmişe herkesin parçası olabileceği, kitlesel katılımlı bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz.  Sanat çalışmanıza ilham vermesi için “İklim dostu nasıl bir kent hayal ediyorsun?” gibi kavranması basit bir soru seçebilirsiniz.

Bu tip katılımcı bir etkinlikle, insanların heyecan duymalarını; sürecin bir parçası olmak amacıyla bir araya gelmelerini sağlayabilirsiniz. Birlikte bir şeyler yapmak, topluluk ruhunu güçlendirebileceği gibi, gelecekte birlikte gerçekleştirilecek kampanya çalışmaları için becerileri ve motivasyonu artırabilir. Bu çalışmanın görsel biçimi sayesinde; hedefiniz, medya ve izleyenler için anında ve kalıcı bir mesaj oluşacaktır. Ülkedeki en büyük resim etkinliğini gerçekleştirerek haber olmasını sağlayabilir misiniz?

Hedefiniz karar alıcılara bir mesaj içerebilir, farklı konumlarda gerçekleşebilir. Havadan fotoğraflanma imkanının olabileceği veya birden fazla yerden görünür olan bir nokta seçebilirsiniz.

Resimlemenizi kısa bir sürede gerçekleştirecek şekilde kurgulayabilir ya da çalışmayı tüm güne yayabilirsiniz. Etkinlik gerçekleşirken resimlemeyi destekleyecek bir eğitim etkinliği, konuşmalar, topluluk tanıklıkları, şiirler, müzik ve başka etkinlik öğeleri de kullanabilirsiniz. Etkinlik bittiğinde el ele tutuşup, dilek tutarak, şarkı söyleyerek veya hareket ederek birlikteliğinizi güçlendirebilirsiniz. Resimleme tek başına bir etkinlik olarak kurgulanabileceği gibi başka bir etkinlikle de birleştirilebilir.

Bakınız örnek video  ve görseller:

 

Değişim rüzgarları: Bir rüzgar gülü dikin:

Rüzgarın muazzam gücünü temsil etmek için, birçok insanın görebileceği merkezî bir kamusal alana yüzlerce rüzgar gülü dikebilirsiniz. (bunlar el yapımı olabilir). Rüzgar gülleri etkinlik ardından bir hasara neden olmadan kolayca kaldırılabilir.

Örneğin Pasifik İklim Savaşçıları kurmak istedikleri yenilenebilir rüzgar gücünü, yerelde hindistan cevizi yapraklarından yaptıkları rüzgar gülleri ile gösterecek. Bu rüzgar güllerini, vermek istedikleri mesajın hedefi olan ibadethanelerin dışına dikecekler.

Hava Fotoğrafı: Mesajınızın ardındaki topluluk gücünü gösterin

Hava fotoğraflarında mesaj, ortamın ta kendisidir. Çok sayıda insanın varlığı, bu konuya birçok insanın önem verdiğini gösterir. İnsanların oluşturduğu görüntü, mesajı iletir. Bunu istediğiniz gibi gerçekleştirmek için biraz hazırlık yapmanız gerekir: Eğer insanlardan renkli şeyler giyinmelerini isteyecekseniz, gölgeleri ve güneşin konumunu dikkate alın. Eğer bir açıdan fotoğraf çekecekseniz, cisimlerin gölgelerini hesaba katın.

Malzemeler:

Örnek için 15 Mayıs 2016’da Aliağa’da gerçekleşen #KömürdenKurtul etkinliğinde insanların cüruf alanında bir arada oluşturduğu “DUR” yazısına göz atabilirsin. Video için buraya tıkla! 

İklim için bayrak dalgalandırın:

Bayraklar tarih boyunca birleşik bir hareketi simgelemek ve acil mesajlar iletmek için kullanılagelmiştir. Önceden bir araya gelip, gerçek iklim liderliği için mesajınızı bir bayrak üzerine resimleyebilirsiniz. Etkinlik günü de buluşarak bayrağınızı bir arada dalgalandırabilirsiniz

Bayrağınızı yükseltme sırasında törensel bir an yaratmaya yönelik bir hikaye kurgulayabilirsiniz. Bu bir coşku anı olabilir; zira üzerinde mesajınız olan bayrağın yükseltilmesi umudu ve bir arada durmayı simgeleyebilir. Bir bayrağın gönderin yarısında dalgalandırılması saygı işareti olabilir; iklim krizinden veya termik santrallerden; fosil yakıt endüstrilerinden doğrudan etkilenen topluluklara bir saygı anması gerçekleştirilebilir. Ayrıca iklim krizine karşı mücadelenin karar alıcılar nezdindeki yavaş temposuna dair hayal kırıklığınızı da bu şekilde ifade edebilirsiniz.

Etkinlikteki insanların onlarca bayrak taşıması da renklilik ve hareketlilik yaratabilir. Fosilsiz turuncu çarpı ve güneş, ortaklaştıran semboller olarak bayrağınızda kullanılabilir. Eğer bu etkinlik için bir araya gelen belirli topluluklar ve gruplar varsa, her biri kendi gruplarını temsil eden bir bayrak boyayabilir veya beraberlerinde getirebilir; bayrağın üzerine de bunu neden kaldırdıklarını yazabilirler.

Çok sayıda bayrak üzerine hep beraber onlarca kişisel mesaj yazarak, katılımcı bir hava da yaratabilirsiniz. İnsanlardan üçgen şeklinde bir kağıda kişisel mesajlarını yazmalarını isteyebilir; “Yaşadığınız yerde iklim adaletini ne sağlar?” gibi bir sorunun yanıtı aranabilir. Bunları tek bir ipte birleştirerek, çoklu bayrak oluşturabilir ve uygun bir yere asabilirsiniz.

Malzemeler:

Birlikte sesimizi yükseltelim:

Ne için sesinizi yükselttiğinizi paylaşın! Grup olarak bir seslenme ve yanıt atışması başlatabilirsiniz. Bir kişi ne için ses verdiğini söyleyebilir; grup da “Ses Ver!” diye yanıt verebilir. Örneğin Kişi: “İklim adaleti için!” der. Grup: “Ses Ver!”. Kişi: “İklim dostu istihdam için!” Grup: “Ses Ver!”. Kişi: “Temiz hava için!” Grup: “Ses Ver!”. Kişi: “Geleceğim için!” Grup: “Ses Ver!”. Kişi: “Kentlerimiz için” Grup: “Ses Ver!”

Buna kişisel tanıklıklar bile dahil edilebilir: Kişi: “2012 yılında evim selde yok oldu! Her şeyimizi kaybettik. Çocuklarım hâlâ yağmurdan korkuyor.” Grup: “Ses Ver!”

Buna mücadeleler de dahil edilebilir: Kişi: “Termik santral şirketi suyumuzu kirletiyor, toprağımızı ve evlerimizi tehdit ediyor!” Grup: ““Ses Ver!”

Birlikte şarkı söylemek; bir arada perküsyon gibi bir müzik aletini kullanmak bir etkinliğe birliktelik ve duygu katmak için muazzam bir yoldur. Birlikte basit şarkılar söyleyebilirsiniz veya şarkı söylemesi için bir koroyu davet edebilirsiniz. Davullar, şiirler, türküler, şarkılar…. İklim eylemleri için başka ne yollarla ses verebilirsiniz?

Balona asılı pankartınızla ses verin:

Yumuşak ancak etkili ve ‘sarsıcı’ bir mesaj oluşturabilirsiniz. Bu basit ve küçük numara sayesinde mesajınızı görünür hale getirebilirsiniz.

Talebinizi yazmanın yanı sıra, balonlarınızı ortak semboller olan turuncu çarpı ve güneş sembolleriyle de boyayabilirsiniz

Malzemeler:

Havaya bir ışık yükseltin

Enerji şirketleri büyük kazançlar elde ederken, topluluklarımızın birçoğu, cep yakan enerji faturalarıyla ve tekrarlanan elektrik kesintileriyle karşı karşıya. Dünyanın farklı bölgelerinde ise henüz elektrik şebekesine bağlı olmayan topluluklar bulunuyor. Mumlar ve şafağın sökmesi çoğunlukla karanlık karşısında umudun sembolü olarak kullanılır. Bunlar, özellikle alacakaranlık ile şafak arasında işe yarayan taktiklerdir. Kamusal bir alanda veya yerel hedefinizin bulunduğu konumda mumlarla aydınlatılmış bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. Şayet yerel hedefiniz topluluk odaklı bir yenilenebilir enerji projesini desteklemeye açıksa bu talebinizi dile getirebilirsiniz. Mum fenerleri veya güneş enerjisi ile şarj edilen fenerler bir gece yürüyüşünde yolu aydınlatabilir. Üzerlerinde mesajlarınızın yazdığı kağıt fenerler umudu gökyüzüne yükseltebilir.  Fenerler veya ampullerle basit bir mesaj verebilirsiniz. 

Ayçiçekleri:

Ayçiçekleri, ya da diğer adlarıyla günebakanlar, başta Kuzey Amerika’da olmak üzere iklim adaleti hareketinin bir sembolü hâline geldi. Türkiye’de de başta Trakya olmak üzere özellikle termik santral mücadeleleri yaşanan bölgelerde ayçiçekleri umudun sembolü olarak kullanılıyorlar. Detroit’ten Kaliforniya’da Richmond’daki Chevron Rafinerisine karşı direnişe, Latin halk hareketi UPROSE’dan New York’taki iklim ve çevre adalet gruplarına birçok hareket ayçiçeğini kullanyıyor. Saatli Maarif Takvimi benzeri Çiftçi Almanağı’nda ayçiçekleriyle ilgili şu yazıyor: “Bu parlak, neşeli çiçek bize lezzetli ve dayanıklı bir tohum, şekil şekil kullanabileceğimiz bir bitkisel yağ, sığırları beslemek için yaprak, kağıt yapmak için yeterince güçlü bir sap verir. Bunların yanında elbette güzelliğiyle hayatımıza renk katar ve toprağımızdaki zararlı toksinlerden kurtulabilmemize yarar.”

Karton Ayçiçekleri:

Karton veya kumaş üzerine ayçiçekleri boyayın. Mesajınızı üzerine yazın ve ayçiçeklerinizi sırıklara takın. Birkaç tane ayçiçeği yapın. Halka açık etkinliğinizi bir ayçiçeği tarlasına dönüştürmek için bu sayıyı çoğaltabilirsiniz.

 1. ÇEMBER KESİN: Yapmak istediğiniz ayçiçeği boyutunu belirleyin (Öneri: 45 cm çapa sahip ayçiçekleri ve 2,5 metrelik sırıklar kulanılabilir). Çemberinizi çizin. Bunun için büyük bir kova veya tencere kapağı kullanabilirsiniz. Çemberinizi çizmek için bir ipten de faydalanabilirsiniz. İpin bir ucunu çemberin merkezine sabitleyebilir, diğer ucuna ise bir kalem bağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu pergelle bir çember çizebilirsiniz. İşaretledikten sonra, keskin bir maket bıçağı veya makas kullanarak çemberinizi kesin. Bu sizin ana modeliniz olacak. Bu modeli kullanarak, her bir ayçiçeği için kartonlara iki adet çember çizin ve kesin.
 2. YAPIŞTIRIN: Bir çemberin kenarına yakın bir mesafeye sarı tutkal veya ahşap tutkalı sürün. Çember kenarının yaklaşık 1/3’ünü yapıştırıcı sürmeden bırakın. Bu alan ayçiçeğinizi sırığa takabilmeniz için gerekli açıklığı sağlayacak. İki çemberi birbirine yapıştırın. Daha sonra yerini hatırlayabilmek amacıyla yapıştırıcı sürmediğiniz alanı kalemle işaretleyin. Birbirine yapıştırdığınız kenarın etrafına maskeleme bandı uygulayın. Bu bant 5 cm genişliğinde olsun. En ucuz bantları tercih etmeyin; bunlar genellikle yapışmaz, kalkar. Sırığa takabilmek için kenarın yapıştırıcı sürmediğiniz kısmına maskeleme bandı uygulamayın.
 3. BOYAYIN: Sarı. Yapıştırdığınız çemberlerin her iki tarafını da parlak ayçiçeği sarısına boyayın. Bunun için lateks ev boyası veya akrilik boya kullanabilirsiniz. Yağmur yağma ihtimali varsa yarı mat boya kullanılabilir.
 4. STENSİL KESİN: Yapmak istediğiniz ayçiçeği boyutunu seçin. Çemberinizi işaretleyin. Bunun için büyük bir kova veya tencere kapağı kullanabilirsiniz. Çemberinizi çizmek için bir ipten de faydalanabilirsiniz. İpin bir ucunu çemberin merkezine sabitleyebilir, diğer ucuna ise bir kalem bağlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu pergelle bir çember çizebilirsiniz. İşaretledikten sonra keskin bir maket bıçağı veya makas kullanarak çemberinizi kesin. Bu sizin ana modeliniz olacak. Bu modeli kullanarak, her bir ayçiçeği için kartonlara iki adet çember çizin ve kesin.
 5. ÇEMBERLER KESİN:  Bilgisayarınıza ayçiçeği görselini indirin. Bu görseli bir fotokopi makinesinde büyütün ki büyüklüğü karton çemberinize denk gelsin. Büyütülmüş ayçiçeği görseliniz, iki adet A3 büyüklüğündeki kağıda sığmalıdır. Bu kağıtları kesmeniz ve birbirine yapıştırmanız gerekir. Bir kretuar bıçağı kullanarak, ayçiçeği yaprakları için bir stensil hazırlayın. Bunun için yaprakların etrafındaki koyu renkli alanları kesin. Böylece sprey boyanın ayçiçeğinin çerçevesini boyamasını sağlayabilirsiniz. İndirin: http://art.350.org/wp-content/uploads/sunflower-stencil.pdf
 6. SPREY BOYA: Havalandırmayı sağlamak ve zehirlenmemek için dış mekanda bir boya püskürtme alanı hazırlayın. Sprey boya satın alın. Her tarafa eşit miktarda boya püskürttüğünüzden emin olmak için öncelikle alıştırma yapın. Boyadığınız alanlarda birikinti oluşmaması için tenekeyi hareket ettirmeyi kesmeden önce parmağınızı sprey başlığından çekmelisiniz. Alanı ekseriyetle kapatacak kadar boya püskürtmeniz yeterlidir. Boyayı çok yakından püskürtmeyin ve çok fazla boya kullanmamaya dikkat edin. Yoksa boya stensili boğar ve altından kartona taşar. Boyanın kurumasını bekleyin ve aynı işlemi kartonun diğer yüzünde tekrarlayın.
 7. AYÇİÇEKLERİNİN MERKEZLERİNİ BOYAMAK Ayçiçeklerini incelediğinizde merkezlerinin açık sarıdan siyaha kadar her çeşit renkte olabildiğini görebilirsiniz. Bunun için arama motorunuzdan ayçiçeği görseli araması yapabilirsiniz. Önemli olan şey, ayçiçeğinin merkezine kelime(ler) yazmak istiyorsanız, açık/koyu renk kontrastı yakalamaktır. Burada amaç mesajınızı olabildiğince kalın ve okunabilir hâle getirmektir.
 8. KELİMELER/MESAJLAR BOYAYIN: Az çoktur. Anahtar kelime veya mesajınızı belirleyin. Burası, uzun mesajlar için uygun bir yer değildir. Üç kelime yeterlidir. Harfleri kolayca yazmanıza izin veren bir fırça edinin. Bu fırçayla yazı yazma alıştırması yapın ve mesajınızı boyamaya başlayın. Kelimelerin baş aşağı yazılmasını önlemek için çemberlerinizi doğru yerleştirdiğinizden emin olun. Bunun için sırığa geçireceğiniz açıklığın aşağıda kalmasını sağlamalısınız!
 9. YAPRAKLAR:Kartondan veya kalın kağıttan yaprak şeklinde bir şablon kesin. Bunun için yaprağın dış hattını çizin ve bu hattı kesin. Daha dayanıklı bir şablon yaratmak için köşelerde maskeleme bandı kullanın. Sonrasında bu köşeleri zımbalayın ve yaprakların üzerine esnek bir tel bantlayın. Bunun için 1,29-1,63 mm kalınlığında ”bağ teli” (tavlanmış yumuşak tel) kullanabilirsiniz. Yaprakları yeşile boyayın. Yaprakların damarlarını boyamak için küçük bir fırça ve daha açık bir yeşil boya kullanın. İndirin: https://art.350.org/wp-content/uploads/leaf_thumb.jpg
 10. SIRIK: Sırık için genellikle 2,5 metre uzunluğunda, 2,5’a 5 cm kalınlığında bir çıta kullanılabilir.  Bambu sırıklar veya diğer sırık çeşitleri de kullanılabilir. Sırıkların tahtasında büyük budak veya çatlaklar olmamasına dikkat edin. Bu kırılmamaları için önemlidir. Sırıkları, yapraklarla uyumlu olmaları için yeşile boyayın. Şayet etkinliği gerçekleştireceğiniz yerde bu tip bir çıta kullanımına izin yoksa farklı yumuşak alternatifleri denemekte yarar var.
 11. BİRLEŞTİRİN: Ayçiçeklerinin yapıştırıcı sürmediğiniz ve bantlamadığınız tarafını aralayın. Sırıkların üst kısmına geçirin. Bu esnada ayçiçekleriniz yırtılırsa veya sırığa kolayca geçiremezseniz, sırığınızın üst kısmını 45 derece sivriltin ve/veya ucunu izole bantla sarın. Böylece ayçiçeklerinizi sırıklara kolayca geçirebilirsiniz. Yapraklarınızı sırığa zımbalayın ve bantlayın.
 12. HEP BERABER TAŞIYIN: Topluluğunuzu örgütleyin ve ayçiçeklerini bir tarla oluştururcasına birlikte taşıyın. İnsanlar etkinliğiniz sırasında bir esintiyle hareket ediyormuş gibi yapabilirler. “Sağa Doğru Esinti. Sola Doğru Esinti.” hareketlerini çalışın. İnsanlar ayrıca ayçiçekleriyle uyumlu olmak için yeşil veya sarı renkte kıyafetler giyebilir, kafa bandı veya atkı takabilirler. ABD’de çoğu zaman, ayçiçeği kümeleri, katılımcı grupların öncü pankartlarının hemen ardında konumlanıyor. Minnesota eyaletindeki St Paul kentinde gerçekleşen bir yürüyüşte, ayçiçeklerinin önündeki pankart bir nehir gibi boyanmıştı.

Ses verebileceğiniz başka öneriler:

Bir uçurtma şenliği düzenleyin. Rüzgarın gücünün olağanüstü olduğunu biliyoruz. Mesajlarınızı boyayın ve uçurtmalarınızı mesajlarınızla süsleyin.

8 Eylül 2018 #İklimİçinSesVer küresel etkinlik gününde Eskişehir / Odunpazarı’nda, İstanbul / Kadıköy’de olduğu gibi iklim dostu bisikleti öne çıkarmak için pedallayan dostlarınızla bir sürüş günü de gerçekleştirebilirsiniz. Etkinliklerin renkliliği tamamen hayal gücünüze kalmış!

Tüm renkliliğiyle bir festival düzenleyin

Yerel hedefinize yakın bir sokak, park şenliği, şen bir tören geçişi, parti, gösteri veya konser düzenleyin; insanları eğlenmeleri için davet edin. Bazı katılımcılar, eğer şu anda gerçek iklim eylemlerine başlamazsak yaşanacak olan iklim yıkımını ve fosil yakıt şirketlerini temsil eden kıyafetler giyebilir veya aksesuarlar taşıyabilir. Başkaları da güneş, rüzgar veya gelgit enerjisinin yaratacağı olumlu geleceği, bugün gerçekten harekete geçersek halkın yükseltebileceğimiz gücünü temsil eden kıyafetler giyebilir veya görsel malzemeler taşıyabilir. Bu, çocuklar, öğrenciler ve oyun oynamayı seven tüm yetişkinler için harika bir fikirdir. Etkinliğe müzik, yiyecek, konuşmalar ve oyunlar ekleyebilirsiniz.

Etkinlik sizin tercihinize bağlı olarak akıcı veya gündelik pratiklerimizi kısa da olsa sekteye uğratacak şekilde tasarlanabilir. Güneş, rüzgar kostümleri bir kamusal alan şenliğinde veya kirli bir fosil yakıt şirketinin önünde birden ortaya çıkabilir.

Belediyenizi iklim için ses vermeye çağırın

Yerel yönetiminizin iklim değişikliğine karşı neler yaptığını dilekçe yazarak öğrenebilir, bu dilekçeleri yaygınlaştırabilirsiniz
Bu yöntem için Bilgi Edinme Hakkı yoluyla belediyene iklim için neler yaptıklarını sormak çok kolay! Belediyenin iklim eylem planı olup olmadığını öğrenmek ve bu konuda harekete geçmesini talep etmek için dilekçe örneği burada!

Yerel yönetiminin stratejik planına iklim eylem plan eklenmesine yönelik kendi yerelinde ortak bir kampanya oluşturabilirsin. İhtiyacın olan bilgiler www.iklimicinkentler.org sitesinde

İklim liderliği taahhüdü veya dilekçesi

Yerel mercilere sunmak ve onlardan gerçek iklim liderliği konusunda taahhüt talep etmek için isteklerinizi içeren bir dilekçe oluşturabilirsiniz. Kayda değer sayıda bir destekçi sayısına ulaştığınızda, bunları  sunmak için yaratıcı bir etkinlik organize edebilirsiniz. Bu şekilde yerel hatta ulusal medyanın dikkatini çekmeniz olasıdır. Bu da grubunuzun daha görünür olmasını sağlayacak ve hedefinizi, taleplerinize yanıt vermeye zorlayacaktır. Etkinliğiniz, destekçilerinizin sayısını göstermeyi hedefleyebilir; o ana kadar topladığınız imzalarla dolu ağır kutular taşıyabilirsiniz. Dilekçelerinizi hedefinize doğrudan teslim edebileceğiniz gibi, hedefinizin ofisini ziyaret etmeyi deneyebilir; yüzlerce, belki de binlerce yurttaşı temsil ettiğinizi iletebilir ve belediye başkanı, bir meclis üyesi veya iş dünyasından öne çıkan bir kişiyle vb. görüşmeyi deneyebilirsiniz. Şayet mümkünse, talebinizi halka iletmek için bir reklam panosu kiralayabilir/reklam panosunu yerel yönetiminizden talep edebilirsiniz.

Dilekçelerin yaratıcı bir şekilde sunulmasına yönelik bir örneğe buradan ulaşabilirsiniz.