8 Ekim Pazartesi, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) iklim krizine karşı neden bir an önce harekete geçmemiz gerektiğini açıklayan 1,5° derece özel raporunu yayımlayacak. Bu rapor, iklim krizinin kontrolden çıkmasını önleme fırsatının hızlı bir şekilde kaçıyor olduğuna dair bir uyarı ve harekete geçmek için bir çağrı olacak.

Bu çağrıdan önce, birbirimizden ne kadar uzak olsak da hepimizin ve her şeyin birbirine nasıl da bağlı olduğunu gösteren Kathy Jetñil-Kijiner ve Aka Niviâna’nın şiirsel yolculuğunu paylaşıyoruz. Biri buzulların erimesiyle ata toprağını kaybetmekte olan Grönland’dan, diğeri buzulların erimesi sonucu yükselen deniz sularıyla tehdit altında olan Marşal Adaları’ndan iki kadın şairin yaşadıkları arasında bağlantı kuran bu hikaye, neleri kaybetmekte olduğumuzu ve neden bir arada fosil yakıtlara karşı mücadele etmemiz gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Suquamish Kabile Reisi Seattle’ın 1848’de söylediği gibi:

“Biz bunu biliriz: Yeryüzü insana değil, insan yeryüzüne aittir. Biz bunu biliriz: Her şey, ailemizi birleştiren kan gibi bağlıdır. Her şey birbirine bağlıdır.”

“Ses Ver: Bir Adadan Diğerine” hepimizi şiirsel bir yolculuğa davet ediyor. Umuyoruz ki bu şiir, daha fazla insanın iklim için ses vermesine ve harekete geçmesine bir vesile olur.

Türkçe altyazı seçeneği de olan videoyu izlemek ve “Ses Ver: Bir Adadan Diğerine” hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız