Türkçe rapor özetini oku

 

“İklim Adaletine Güç Vermek: 1,5°C ile Uyumlu Küresel Yenilenebilir Enerji Hedefinin Finansmanı ve Uygulanması “ başlıklı rapor şunu açıkça ortaya koyuyor: 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kapasitesini üç katına çıkararak 11.000 gigawatt’ın üzerine çıkaracak bir anlaşma COP28’in merkezinde yer almaya hazır.

Bu, iklim hareketi için büyük bir an ve Dünya’nın 125.000 yıldır yaşadığı en sıcak yılı neredeyse tamamlarken küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlamak için bir umut ışığı sunuyor.

Ancak böyle bir hedef, Küresel Güney için finansman ve finansal sistem reformunu içeren sağlam bir enerji paketi ile birlikte sunulduğu takdirde iklim adaletini sağlayacaktır.

Ayrıca bu hedefe, COP28 nihai metninde fosil yakıtların 2050 yılına kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına yönelik bağlayıcı bir taahhüdün eşlik etmesi de zorunludur. Hem yenilenebilir enerji kapasitesinin artırılması hem de fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması, bunların uygulanmasına yönelik somut süreçler ve kaynaklarla desteklenmelidir.

Bu yılın başlarında G20 liderleri, küresel enerji dönüşümünü finanse etmek için 2030 yılına kadar yıllık 4 trilyon dolarlık bir yatırım gerektiğini kabul ettiler. Ancak Çin dışındaki Küresel Güney’de çarpıcı bir gerçekle karşı karşıyayız: Paris Anlaşması’ndan bu yana yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımlar neredeyse sabit kaldı.

COP28, yenilenebilir enerjinin üçe katlanmasını somut siyasi taahhütler ve finansmanın kilidini açacak süreçlerle desteklemelidir: Büyük ölçekte borç iptali, imtiyazlı finansmanda 100 milyar dolar ve yıllık 200 milyar dolar hibe.

İyi haber şu ki, bunların hepsi mümkün. 350.org’un İklim Adaletine Güç Vermek: 1,5°C ile Uyumlu Küresel Yenilenebilir Enerji Hedefinin Finansmanı ve Uygulanması raporu, COP28’de küresel bir yenilenebilir enerji hedefini iklim için önemli bir dönüm noktası haline getirecek finansmanın kilidini açmak için bir yol haritası sunuyor.

İngilizce raporu incele