Video ve Fotoğraf İpuçları

Etkinliklerinizde iyi videolar ve fotoğraflar çekmek için çok üstün cihazlara ihtiyacınız yok. #İklimİçinSesVer etkinliğiniz öncesinde hazırlık yaparken size faydası olabilecek bazı temel ipuçları vereceğiz.

İklim İçin Ses Ver’in küresel hikayeye eklemlenmesi için basit ama vurucu fotoğraf ve videoların sosyal medya aracılığıyla paylaşılması, Türkiye’den farklı noktalardan yükselen sesimizin de görünürlüğünün artması için yararlı olacaktır. Cep telefonunuzla fotoğraf ve video çekmek için bazı temel ipuçları aşağıda.

Fotoğraflarınızı ve videolarınızını sosyal medyada mutlaka yayınlayın ve #İklimİçinSesVer etiketini kullanın. Görsel materyallerinizi şayet yurtdışında da hızlı bir şekilde yaygınlaşmasını istiyorsanız #RiseForClimate etiketini de kullanmayı unutmayın!

Video İpuçları

Bu video, Pasifik İklim Savaşçıları'ndan Fenton Lutunatabua tarafından hazırlandı. Bu ipuçları, mobil video projelerinizde size yardımcı olacaktır.

Aydınlatma

 • Daima gün ışığı varken çekim yapın; düşük ışıkta veya gece vakti asla çekim yapmayın. Cep telefonları düşük ışık koşullarında kalitesiz çekim yapacaktır ve gece vakti de video çekmek zorlaşacaktır.
 • Çektiğiniz kişinin yüzünün daima ışığa dönük olduğundan emin olun. Eğer arkaları ışığa dönükse, arkadan aydınlatılırlar. Işığı ardından alan ögeler daha karanlık görünür ve odak dışı kalırlar.

Ses

 • Etrafınızdaki ortamda neler oluyor? Eğer çok rüzgar veya gürültü varsa videonuzu daha sakin bir yerde çekmek isteyebilirsiniz!
 • Sesi iyi yakalayabilmek için konunuz ögenin size en fazla yarım kulaç mesafede olduğuna emin olun; bu sayede telefonunuzun mikrofonundan seslerini kaydedebilirsiniz.
 • Eğer imkanınız varsa telefonunuza bağlayabileceğiniz küçük bir mikrofon alın.

Sabitleme

Kimse titrek bir videoyu sevmez. Çektiğiniz videoların stabil olması için bazı ipuçları:

 • Tek bir yerde durun. Kamerayı hareket ettirmeyin.
 • Çekimin stabilitesini garanti altına almak için ayaklarınız arasında mesafenin kalçanız kadar olduğuna emin olun.
 • Böylece, adeta bir tripod gibi bedeninizle dengeyi sağlayın.
 • Stabilitenizi arttırmak için bir telefonunuzu bir kayaya dayayabilir veya bir masa, sandalye üzerine koyabilirsiniz.
 • Karton veya başka malzemeler kullanarak kendi tripodunuzu yaratabilirsiniz. Veya bir monopod ya da tripod getirin.

Kaydırma

Kaydırma, telefonunuzu A noktasından B noktasına hareket ettirerek, izleyicinize, gördüğünüzün 180° derecelik görünümünü sunmaktır. Gerek olmadıkça KAYDIRMAYIN. Eğer kaydırmalı bir çekim yapmanız gerekirse:

 • A noktasında başlayın, bu çekimi en az 5 saniye süreyle sabit tutun.
 • Sonra B noktasına çok yavaşça ilerleyin. Kamera çekimini yapan kişi olarak bu işlem size son derece yavaş ve sıkıcı gelebilir ama izleyiciniz için öyle değildir.
 • Videonuzu sona erdirmeden önce B noktasında en az 5 saniye süreyle çekim yapın.

Fotoğraf İpuçları

Çevrimiçi ortamda bir fotoğraf paylaştığınızda, birinin dikkatini çekmek için bir saniyeniz vardır. Başarılı olmak için tek bir fotoğrafta birden çok öğeyi nasıl yakalayacağınızı düşünmeniz önemlidir. -- İnsanlarla ilişki kurmak için zaman ayırın. Eğer bir insanın kişiliği ve geçmişi hakkında daha fazla bilginiz olursa, portreyi şekillendirmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, eğer bir kişi size güvenirse, bu durum çoğunlukla fotoğrafa yansıyacaktır.

 • Portreler için: Bu durumlarda sadece kişinin yüzünü çekmekten daha fazlasına odaklanabilirsiniz; hem kişiliklerini hem de anlatmak istediğiniz hikayenin mesajlarını yakalamaya çalışın. Çektiğiniz kişilerin fotoğraflarının çekilmesine ve paylaşılmasına izin verdiklerine emin olun.
 • Nerede olduğunuzu gösterin. Mümkünse çekim yaptığınız yerde yerel bir sembol varsa fotoğrafınıza / videonuza burayı eklemek iyi olacaktır. Aynı şekilde nerede olduğunuzu gösteren fotoğraf ve videolar etkiyi arttıracaktır. Bir parkta veya deniz kıyısında olabilirsiniz, buraları da hikayenize ekleyin!

Fotoğraf: Eman Mohammed

 • Mesajınızı gösterin. İster dövizlerle olsun, ister bir pankartla; mesajınızın veya talebinizin ne olduğu açık olursa, eylem fotoğrafınız daha güçlü olur.

 • Bir fotoğraftan fazla çekin! Çekimini yapmak istediğiniz kişi / kişiler / yerler için birden fazla fotoğrafı yakından veya uzaktan, farklı açılardan çekebilirsiniz. Bu çekimleriniz arasından en iyi görüntüyü seçmeniz için iyi bir yöntemdir. Çekimlerinizde yaratıcılığınızı ortaya çıkarmayı unutmayın!
 • Doğru açıyı bulun: Dünyayı gözümüzün hizasından görürürüz; konunuzu farklı açılardan görmek için farklı konumlara geçmeyi deneyin. Çömelin, sola veya sağa hareket edin. Farklı açılardan da fotoğraflar çekin: Yakında durduğunuz ve kişinin yüzünün çerçeveyi doldurduğu bir fotoğraf çekin; ayrıca çekim yaptığınız kişilerin vücudunu da yakalayabilirsiniz. Farklı farklı açılardan portre çekimleri yapın.

Fotoğraf: Jennifer Bruce/350Africa

 • Işığınızı bulun. Gölgelerde kalmayın. Güneşi tam arkanıza almayın. Işığın size en makul şekilde vuracağı en iyi konumları bulmak için hareket ederek farklı noktalar deneyin.

En iyi görüntülerinizi bize gönderin! Videolarınızı ve fotoğraflarınızı bizle paylaşabilirsiniz, böylece yakaladığınız görüntülerin yaygınlaşmasını hızlandırmış olursunuz: bilgi [at] iklimicinsesver.org photos

Fotoğrafınızı Instagram veya Twitter'da yayınlayın ve #İklimİçinSesVer etiketini kullanın.

FacebookTwitter