Harekete geç: Aktivist hissedar nasıl olunur?

Türkçeye "aktivist hissedar" olarak çevrilebilecek "activist shareholder" kavramı, halka açık bir şirketin hissedarı olarak haklarını kullanarak şirketin içinde ve/veya iş yapış modelinde değişim yaratmaya çalışan kişi diye tanımlanabilir.

"Aktivist hissedarlar" genel olarak bir şirkette azınlık hissesi satın alır, şirket genel kuruluna katılarak talebini dile getirir ve daha sonra medya paylaşımı başta olmak üzere çeşitli taktikler kullanarak değişim yaratırlar.

Insightia tarafından yapılan bir araştırmaya göre 2020 yılında 810 adet halka açık şirkete, aktivist hissedarlar tarafından çeşitli talepler yöneltilmiştir. Bu şirketlerin %60'ının ABD şirketlerini, %25'inin Avrupa şirketlerini ve %10'unun Asya Pasifik şirketleri oluşturmaktadır.

Aktivist Hissedar Rehberi'ni İndir

İzlemen gereken adımlar

1. Hisse senedi al

Genel kurul tarihinden en az bir hafta önce genel kuruluna katılmak istediğin şirketin en az bir pay hisse senedini al. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için herhangi bir bankada yatırım hesabına ihtiyacın olacak.

2. Konuşmanı hazırla

Genel kurulda yapacağın konuşmayı hazırla. Genel kurul gündemini takip et ve ne zaman söz isteyeceğini planla. Genel kurul tarihi ve gündem maddesi şirketin web sitesinden ya da Kamuoyu Aydınlatma Platformu’ndan (www.kap.org.tr) ilan edilir.

3. Genel kurula katıl

Büyük gün geldi! Genel kurul günü şirket merkezine giderek genel kurula katıl ve konuşmanı yap.

Önemli bilgiler

  • Bir kişi ya da kurum, şirketin sadece 1 adet hissesini alarak bile şirketin resmi hissedarı olabilir ve Türk Ticaret Kanunu uyarınca Genel Kurul toplantılarına katılma hakkı elde eder.
  • Genel Kurul toplantıları genellikle fiziken, şirket genel merkezinde (genelde İstanbul’da) yılda bir kez yapılır.
  • Hissedar, varsa doğrudan Genel Kurul gündemindeki madde ile ilgili (örneğin, şirketin dekarbonizasyon politikası) yoksa Genel Kurul programının sonunda bulunan "Dilek ve Temenniler" kısmında söz olarak şirketten talebini dile getirir.

Aktivist hissedar örnekleri

Engine N01 vs Exxon Mobil

  • Küçük bir yatırım fonu olan Engine No1, güçlü bir iklim stratejisinin olmazsa olmaz olduğunu savunarak Exxon Mobil'in Genel Kurulu’na katıldı.
  • Şirkette sadece %0,02'lik bir hisseye sahip olan yatırım fonu, şirketin iklim riskini daha iyi değerlendirmesini sağlamak amacıyla üç yönetim kurulu üyesinin görevden alınıp üç yeni adayın seçilmesi için destek toplamayı başardı.

Follow This vs Chevron

  • Mayıs 2021'de ABD'nin ikinci büyük petrol şirketi Chevron'un hissedarları, şirketin kapsam 3 emisyonlarının azaltılması çağrısında bulunan bir karar lehine %61 oranında oy kullandı.
  • Bu karar, şirketin sadece doğrudan veya dolaylı olarak tükettiği değil, tedarik zincirlerinden ve sattığı ürünlerden kaynaklanan emisyonları da açıklaması ve azaltması çağrısında bulunuyordu.
  • Eylem, yeşil hissedar grubu Follow This tarafından düzenlendi.

Dumansız Para Sahası

  • Bankaların kömür yatırımlarını sonlandırmaları için başlattığımız Dumansız Para Sahası kampanyası kapsamında bankaların genel kurullarına katılarak mesajlarımızı ilettik.
Aktivist Hissedar Rehberi'ni İndir
Yapı Kredi
Akbank
Şekerbank
İşBankası


Konuya dair bir sorun olursa bize bu e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsin: iklimicin@350.org

Katıl

Sen de aktivist hissedar ol

Aramıza katılmak için formu doldur.

Kayıt ol:

Merhaba !

Sistemde kayıtlı bilgilerinle ilerlemek için aşağıdaki butonu tıklaman yeterli.

  değil misin? Çıkış yap

İklim adaleti için hızlı ve basitçe harekete geçen milyonlarca insan var. Sen de onlardan biri ol. Sana önemli kampanyalar, haberler ve eylemler için e-posta gönderebilir miyiz?

350, size iklim kampanyaları ile ilgili güncelleme e-postaları gönderecek. Bunu yaparak, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı kabul ediyorsunuz. İstediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.​