1,5°C
=
Sıfır
Fosil
Yakıt.

Mesajı duyurun

Çok basit. Küresel ısınmayı 1,5°C’nin altında tutmak için tüm kömür, petrol ve doğal gazın yerin dibinde kalması gerekiyor.

8 Ekim tarihinde Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC), 1,5°C hakkındaki özel raporunu yayımlayacak. Bu rapor, dünyaya iklim değişikliğinin kontrolden çıkmasını önleme fırsatının hızlı bir şekilde kaçıyor olduğuna dair bir uyarı ve çağrı.

Küresel ısınmayı 1,5°C’nin altında tutma şansına sahip olmak için, hiçbir yeni fosil yakıt projesinin gerçekleşmesine izin verilemez.

Fosil yakıt endüstrisi, iklim krizine bilerek neden oluyor. Her bir kurumun ve her bir hükümetin ve yerel idarenin, bu pervasız endüstrinin çok geç olmadan durdurulmasında oynayacağı bir rol var.

Bizler, bütün kurumlardan fosil yakıt endüstrisine olan desteklerini geri çekmelerini talep etmeliyiz. Bu desteklere yatırımlar, sponsorluklar, teşvik mekanizmaları, ruhsat ve izinler dahil. Çok geç olmadan sektörün karşısında sesimizi yükseltmeliyiz.

Raporu İletin:

1,5°C raporunun mesajının işitildiğinden emin olun.

Dünyanın dört bir tarafındaki gruplar, IPCC raporunu doğrudan fosil yakıt endüstrisini destekliyor olan karar vericilere teslim edecekler.

Raporu nasıl ileteceğiniz size kalmış: Raporun sadece bir kopyasını basıp hedefinize elden ulaştırabilirsiniz. İnsanların bir araya gelip bedenleriyle işaretler oluşturmasını sağlayabilir veya pankartlar asabilirsiniz. Mesajı iletirken işe yarayacağını düşündüğünüz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Raporu Ulaştırmayı Planlayın
veya yakınınızda gerçekleşecek eylemleri arayın

1,5°C’nin Bilimi

Sıcaklık

Küresel ısınmanın aşırı sıcaklıklar üzerine etkileri, küresel ortalamanın dört veya beş katı kadar yüksek olabiliyor. 1,5°C ısınma eşiğini geçip 2°C’ye doğru ilerlememiz durumunda, dünyadaki birçok yer 0,5°C’nin çok daha üzerinde ısınacak. Bu durum bazı bölgelerde 2-2,5°C ekstra ısınmaya kadar çıkabilecek.

Yangın

Whittier Fire, Goleta, California (Credit: Glenn Beltz)

Orman yangınlarının sıklığı ve yoğunluğu artıyor. Hatta 2012 yılında yayınlanmış bir araştırmada, atmosferdeki CO2 konsantrasyonunu azaltmak için çok hızlı ve çok kapsamlı önlemler alınmazsa, dünya çapında yangın olasılığının 2010-2039 arasında (<1,5°C) %37,8 artacağı, 2070-2099 arasında (>3,5°C) ise %61,9 artacağı öngörülmüştü.

Fırtınalar

İklim değişikliğinin tropik kasırga ve tayfunların yoğunluğunu arttırdığı yıllardır biliniyor. Son zamanlarda, küresel ısınmanın yağış üzerindeki etkilerine dair yapılan birkaç çalışma, Florence Kasırgası’nda gördüğümüz yavaş hareket eden cephe ve taşkın olgusunu önceden tahmin etmişti. 1,5°C veya 2°C seviyesinde ilave ısınma durumlarında nem daha da artacaktır; ortalamanın üzerinde her 1°C için yaklaşık %7 kadar artacağı öngörülüyor.

Deniz Buzu + Deniz Seviyesinin Yükselmesi

Deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle yüz milyonlarca insan risk altındadır. Buna özellikle kıyı bölgelerinde yaşayanlar dahildir. 2030 yılında toplam 400 milyon kişi sahilde yer alan 23 mega şehirde yaşıyor olacak. Bunların 370 milyonu Asya, Afrika ve Güney Amerika sahillerinde yaşıyor olacak.

Bilim insanlarına göre, buzullardaki mevcut hacmin % 28 ila % 44’ü sürdürülemez durumda; mevcut iklimde (sanayi öncesi seviyelere göre 1°C daha sıcak) bu hacim er veya geç eriyecek. 1,5°C ve 2,0°C’ye kadar ısınma durumunda, buzulların erimesi sonucunda “159 (115–179) ve 191 (139–205) mm’lik” deniz seviyesi artışı gerçekleşecek.

Gıda ve Sağlık

Hem gıdaya erişebilirlik hem de gıdanın kalitesi, atmosferdeki karbon konsantrasyonundan olumsuz etkileniyor; bu konsantrasyonun artması durumunda da sonuç ciddi şekilde değişiyor. 1,5°C’lik ısınmanın olduğu bir dünyada ürün mahsülü daha fazla ve gıdalar daha besleyici.

Balıkçılıkta da benzer bir durum sözkonusu. 1,5°C’lik ısınmaya karşılık gelen bir düşük seviyeli ısınma senaryosunda balık stokları ve büyüklükleri ‘bir ölçüde etkileniyor’; ama daha yüksek seviyeli ısınma senaryolarında ‘ciddi olarak etkileniyor’lar.

Daha fazlasını mı öğrenmek istiyorsunuz? Rapora göz atın:

“Halkın 1,5°C Dosyası”nı indirin

Neler tehlikede?

Büyük, cesur ve yaratıcı bir iklim hareketi, iklim krizini çözmek için tek umudumuz. Temelini adaletten, bilgisini bilimden alan hareketimiz, içerisinde bulunduğumuz anın gereklerini yapmalı ve mümkün olanın sınırlarını ileriye götürmeli.

Yaşamın her kesiminden gelen sıradan insanlar, şimdiden dünyanın her tarafında iklim hareketine öncülük ediyor. Halkın 1,5°C Dosyası, bu liderlerin ve topluluklarının fosil yakıt projelerine karşı ve %100 yenilenebilir enerjiye hızlı ve adil bir geçiş için mücadelelerinin hikayelerini anlatıyor.

Halkın Dosyası’nın tamamını indirin (PDF) veya aşağıdaki hikayeleri okuyun.

İklim Acil Durumu ve Kentlerin Önemi

Dünya iklim krizi karşısında alarma geçiyor. Ülkeler ve kentler birbiri ardına “iklim acil durumu” ilan ediyor. Dünya genelinde iklim acil durumu ilan eden ulusal hükümet ve yerel yönetimlerin toplam sayısı 792’yi buldu. Bu kararlar toplamda yaklaşık 141 milyon insanı kapsamakta.

Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019 Araştırması: Endişeliyiz Çünkü Afetler Artıyor!

İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından gerçekleştirilen “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı 2019” adlı araştırmanın sonuçları bugün yayımlandı. Türkiye çapında 2745 kişi ile yüz yüze yapılan anket, kamuoyunun ülkemizdeki iklim krizi ve onun etkileri, afetler ile iklim konusunda hükümet ve belediyelerin çalışmaları hakkında görüşlerini gözler önüne seriyor. Türkiye’de her iki kişiden birine göre iklim krizinin etkileri ülkemizde şimdiden hissediliyor, toplumun %61’i ise bu durumdan endişeli. Aynı zamanda toplumun %71’i afetlerin arttığını ve bunun sebebinin iklim değişikliği olduğunu düşünüyor. Hükümetlerin ve belediyelerin iklim eylemlerini de değerlendiren katılımcıların %55’i bu konuda çaba gösterilmediğini ifade ediyor.

Kayıt ol

Güncellemeleri alın:

350.org, gücünü dünyanın her yerindeki sizin gibi insanlardan alıyor.

Fark yaratabileceğiniz anlarda e-posta güncellemeleri almak için kayıt olun.

Kayıt ol:

Hi !

We have your info saved from last time, just click the button below to continue.

Not ? Çıkış

​Bunu yaparak, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı kabul ediyorsunuz. İstediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.​

​Bunu yaparak, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı kabul ediyorsunuz. İstediğiniz zaman üyelikten çıkabilirsiniz.​

FacebookTwitter