Fosilsiz Postası’nın yeni sayısından merhaba!

Aylık bültenimize abone olmak için tıklayın

İzmir’de yaşanan depremin acısıyla karşı karşıyayız. Hepimizi derinden sarsan depremde yaşamını yitirenlere başsağlığı, yakınlarına sabır diliyoruz. Tüm yaralıların bir an önce sağlığına kavuşması en büyük dileğimiz.

Bu gibi zamanlarda acımızın ortaklığı kadar krizlere, afetlere karşı ne kadar dirençli olduğumuz tanımlıyor bizi. Kentleşme pratiklerimizi dönüştüren, kar hırsını değil yaşamı, dayanışmayı el üzerinde tutan yeni bir anlayışa ihtiyacımız var. Zira, deprem veya iklim değişikliği veya pandemi olsun krizlere karşı önlem almayı geciktirdiğimiz her gün, “böyle gelmiş böyle gider” dediğimiz her an, yaşanabilir ve adil bir gelecek ihtimalinden biraz daha uzaklaşıyoruz. Doğayla barışık, yaşamı kutsayan, yeryüzünün sınırlarına saygı duyan her adım ise umudu yeşertiyor… 

⚠️ #TorbaYasayıGeriÇek

Hali hazırda madencilik faaliyetleriyle delik deşik edilen Anadolu’da maden ve enerji şirketlerine yeni imtiyazlar ve vergi muafiyetleri getirecek torba yasa meclis gündeminde. Yaşam savunucuları #TorbaYasayıGeriÇek diyerek bir imza kampanyası başlattılar. Destek olmak için tıkla. 

🐢 #AdanayaTemizHava

Meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları Adana’da inşaatı devam eden Hunutlu kömürlü termik santrali inşaatında yeni bir ÇED hazırlanmadan baca sisteminde değişiklik yapılması sebebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na dava açtılar.

Hunutlu kömürlü termik santraline karşı başlatılan #AdanayaTemizHava imza kampanyasının destekçi sayısı ise 55 bini buldu. Destek olmak için tıkla.

😷 #TemizHavaHaktır

Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’de bir enerji projesi için ilk Sağlık Etki Değerlendirmesi (SED) raporunu yayınladı. Rapora göre şayet Eskişehir / Alpu Kömürlü termik santrali projesi gerçekleşirse Eskişehir dahil 24 ilde 11 milyonu aşkın insanın sağlığı olumsuz etkilenecek!

Alpu kömürlü termik santraliyle ilgili ihale iptal edilmiş, projeye açılan davalar kazanılmış olsa da projenin ÇED olumlu kararına karşı mücade devam ediyor. 

💸 Fosil yakıtları finanse edenlerde bu ay

Macron’a dur de! 

Kasım ayında Fransa’nın ev sahiplğinde gerçekleşecek finans zirvesinde 2 trilyon doları kontrol eden kamu bankaları bir araya gelerek Kovid – 19 ve iklim değişikliğine karşı alınacak önlemleri konuşacaklar. Fransa Başkanı Macron, bir yandan zirvenin önemine değiniyor, öte yandan petrol devi TOTAL’in kutuplarda petrol ve gaz çıkarma faaliyetlerine yeşil ışık yakıyor. 

Macron’a fosil yakıt desteğinden vazgeçmesi için buraya tıkla, mektubunu finans zirvesinde kendisine ulaştıralım

Biyoçeşitliliği yok eden bankalar açıklandı


Yeni yayınlanan Yokoluşu Finanse Etmek raporuna göre 2019’da 50 küresel banka, biyoçeşitlilik kaybının birincil tetikleyicileri olarak kabul edilen sektörlere 2,5 trilyon doların üzerinde kredi ve sigorta imkanı sağladı. Adana’da kaplumbağa yuvalama kumsalına yapılan Hunutlu kömürlü termik santralinin kredisini üstlenen Bank of China ve ICBC de raporda yer alan 50 banka arasında! 

Daha fazla bilgi için tıkla

🌍 Yeryüzünü Ferahlatan Haberler 

Bartın’da kömürlü termik santrale karşı çifte kazanım 🥳

Cennet Amasra’da kömürlü termik santralin önünü açacak plan değişikliklerini Zonguldak İdare Mahkemesi iptal etti. Zafer bir kez daha @bartinplatformunun, yaşamı savunanların!

Keşan’da kömüre geçit yok! 🙅‍♀️

Yapılması planlanan Linyit Üretim Tesisine karşı köylülerin verdiği mücadele sonucu projeye ÇED olumsuz kararı verildi. Karar ardından iyi haberi muhtarlar ‘Mücadelemiz Sonuç Verdi’ diyerek duyurdu.

Nallıhan’ın kuşları derin bir nefes aldı 🦆

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Nallıhan Kuş Cenneti yakınına kurulması planlanan Çayırhan – B kömürlü termik santraline izin vermedi.

🗣️ Hikayene, sesine ihtiyacımız var!

Karşı karşıya olduğumuz krizlerle mücadele edebilmek, başka bir dünya arzumuzu dile getirmek için daha fazla hikaye anlatıcısına ihtiyacımız var. 

Yeni yayınladığımız Hikaye Anlatıcılığı Kılavuzu’na göz atmak, sesini paylaşmak ister misin? Buraya tıkla: 350turkiye.org/hikaye

🎥 Seyirlik Öneri: 


Matagi Mālohi: Güçlü Rüzgarlar, okyanusun insanlarının hikayesini anlatıyor. İklim krizinin mağduru olarak değil, krize karşı mücadele eden liderler, savaşçılar, şifacılar olarak.

Ve Pasifik İklim Savaşçıları, anavatanları için, geçmişleri ve gelecekleri için bugün mücadele ediyorlar.

Buraya tıkla, izle, paylaş, Pasifik İklim Savaşçıları’nın mücadelesine nefes ol (Türkçe Altyazılı)

Gelecek ay içimizi ferahlatan haberlerde görüşmek dileğiyle,

Ege

 

*Kapak foto kaynak