16 yıldır Amasra’da termik santral yapmaya çalışan, ama geçtiğimiz ay Danıştay kararı ile termik santral planları kabul edilmeyerek teknik olarak son bulan Hattat Holding, Amasra Belediye Başkanlığı ile Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’a 1 milyon₺’lik manevi tazminat davası açtı.

Amasra’da Bartın Platformu, 120’den fazla kitle örgütü, sendika, siyasi parti, emek ve meslek örgütlerinin bir araya gelmesi ile 16 yıldır termik santral’e karşı yasal olarak karşı duran bir platform. Platform Hattat Holding’in tazminat talebinin, 16 yıldır kendilerine açılan ilk dava olmasına da dikkat çekti.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile birlikte eş sözcüsü olan Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır’ın, Bartın Platformu adına Hattat Holding’in sözde Çin bazlı muhtemel ortaklarına gönderdiği termik santral sürecine ilişkin bir mektup davanın sebebi olarak gösterilmekte.

Holding, mektup ile ticari itibarının zadelendiğini savunuyor ve bu yüzden 1 milyon ₺’lik bir manevi tazminat davası açmış durumda.

Bartın Platformu davanın, insana, çevreye ve doğaya verecekleri zarardan çok, elde edeceği karı önemseyen şirketlerin hukuksuz projelerine karşı mücadele eden insanları sindirmeye yönelik davalardan bir olduğuna, ve büyük bir çoğunlukla mahkemelerce reddedildiğine dikkat çekiyor.

Bartın Platformu yaptığı açıklamada:

“Amacımız hiç kimsenin ticari yahut şahsi itibarını zedelemek değildir. Bizim amacımız Bartın-Amasra halkının, işçinin, emekçinin menfaatlerini korumak, bununla birlikte Çeşm-i Cihan Amasra’mızın doğasına, tarihine, madenine sahip çıkıp gelecek kuşaklara yaşanabilir bir Amasra bırakmaktır. Belediye başkanımız Recai Çakır’ın yanındayız ve her zaman yanında olacağız. Recai Çakır Bartın demek, Amasra demektir. Recai Çakır’a karşı yapılan her hareket Bartın ve Amasra halkına karşı yapılmıştır. Bu açıdan Hattat Holding’i de başından beri sürdürdüğü bu tür akıl dışı eylemlere son vermeye çağırıyoruz.” dedi.