16 yıldır devam eden Bartın’ın Amasra ilçesine Hattat Holding tarafından yapılması planlanan Hama Termik santral için Danıştay 6. Dairesi’nin 1/100 bin ölçekli plan değişikliğinde termik santrali işleyen değişikliğin iptaline karar verildi.

Bölgede termik santrale karşı organize olan Bartın Platformu’nun avukatı  davanın Avukatı Engin Uzun “Bu karar ile Amasra ilçesine termik santral olmayacağına dair kesin bir hükümle Danıştay süreci sonlandırdı.” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan sürecin tamamen sonlandırıldığına dair açıklama beklenmesine rağmen, Bartın Platformu termik santral sürecinin bittiğinden emin.Kararı müjde olarak duyuran Bartın Platformu, 20 Kasım Cumartesi günü yaşam savunucularını Amasra’da kutlama yapmak için de bir çağrı yaptı.

Bartın’da 17 kez dava açılıp kaybetmesine rağmen devam eden kömürlü termik santral inadı, aslında önümüzdeki günlerde diğer kömürlü termik santrallerde de göreceğimiz bir süreç olacak.

Küresel finansal yatırım imkanları azaldıkça ve kömür fiyatları yükseldikçe, hava kirliliği ile onlarca insanın hayatını sonlandıran, saldığı sera gazları ile iklim krizine yol açan bu köhnemiş teknoloji kaybolacak.

Adil Dönüşüm için gerekli olan umut yaşanabilir bir gezegen için mücadelemizde saklı.