Kinder Morgan Kanada, tartışma yaratan boru hattı genişletme projesinin çoğu kısmındaki işi hafta sonu itibariyle askıya aldı. Şirketin yöneticisi, Mayıs ayının sonuna kadar yasal pürüzler çözülmediği takdirde Alberta petrol sahasından British Kolombiya’ya ham petrol taşıyan Trans Mountain boru hattının kapasitesini üçe katlama planlarını iptal edebileceklerini söyledi. Hatırlanacağı gibi Trans – Mountain katran kumulu boru hattına karşı da bölgenin yerli halkları ve iklim adaleti savunucuları uzun süredir büyük bir mücadele vermekteler. 

 

>> Trudeau'ya , "Kinder Morgan'a olan desteğini çek!" demek için tıklayın

>> Türkiye Kanada Büyükelçiliği'ne mesajınızı iletmek için tıklayın

 

Farklı demeçlerinde iklim krizine karşı mücadele edeceğini söyleyen Kanada başkanı Justin Trudeau ise projeyi tamamen iptal etme konusunda isteksiz. Bu bakımdan yaşanan süreç, Trudeau yönetimi için de adeta bir turnusol kağıdı işlevi görüyor. Trudeau’nun kaygısı “yeşile boyanmış” bir imajı mı yoksa gerçekten gezegeni iklim krizine karşı savunmak mı? 

Kafası karışık Trudeau’ya doğru yolu göstermek için son üç haftada neler olduğuna hızlıca bir göz atalım:

  • 17 Mart’tan beri Coast Salish yerli halkına bağlı Watch House, Vancouver yakınlarında Burnaby Dağı’nda Kinder Morgan boru hattının önünü kesmiş durumda. Watch House hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.
  • 17 Mart – 24 Mart arasında yaklaşık iki yüz yaşam savunucusu, Burnaby Dağı’nda bulunan boru hatının terminal binası önünde göz altına alındı
  • Ülkenin dört bir yanından 50’nin üzerinde topluluğun katıldığı eylem günü düzenlendi.
  • Kanada Çevre Bakanı’nın ofisi önünde oturma eylemi gerçekleşti.
  • Geçtiğimiz hafta seçim kampanyası için mali destek arayışına Vancouver’a gelen Trudeau’ya büyük bir “Pek de hoşgelmedin Trudeau” partisi düzenlendi
  • Dünyanın dört bir yanından Kanada Elçiliklerine boru hattı projesine karşı on binlerce mesaj ulaştırıldı.
  • Geçtiğimiz Cumartesi yerli halkların önde gelenleri ve yaşlılarından oluşan 500 kişilik bir grup Kinder Morgan boru hattının tesisi önünde eylem gerçekleştirdi

 

Trudeau Hükümeti’ni Kinder Morgan Boru Hattı Projesi’nde köşeye sıkıştıran unsurlardan biri yerli İlk Uluslar’ın başını çektiği hareket. Bir diğeri ise imaj kaygılı Trudeau’ya karşı uluslararası düzenlenen kampanyalar. Bu kampanyalardan birini imzalamak, Trudeau’ya “inadını sonlandır” demek isterseniz buradan buyrun: Trudeau, Kinder Morgan’a olan desteğini çek!

350 Türkiye olarak bizler de fosilsiz bir gelecek için mücadele eden Kanalı yerli halkların ve iklim aktivistlerinin yanındayız. Türkiye Kanada Büyükelçiliği’ne mesaj iletmek isterseniz tıklayabilirsiniz.  Kinder Morgan boru hattına karşı  dayanışma mesajımız ise aşağıda:

 

Kanadalı yaşam savunucularının sesi ol, Trudeau’nun fosil yakıt inadını durdur!

 

Dostlar,

Geçen hafta, Kanada’dan büyük bir haber aldık. Kinder Morgan şirketi, Trans-Mountain katran kumulu boru hattı için “zaruri olmayan” tüm harcamaları durduruyor olduğunu duyurdu. Bu duyuru, sözkonusu boru hattına karşı ülke çapında haftalarca süren tarihi direnişin ardından geldi: Burnaby Dağındaki Kinder Morgan petrol terminali kapılarındaki 200 gözaltından dünyanın her tarafında Kanada elçiliklerine gönderilen binlerce mesaja.

Halkın gücü, gezegen ve yerli halkların hakları adına bir kazanımdır bu. Ancak bu daha başlangıç!

Kinder Morgan, 31 Mayıs’a kadar projesine yatırımcı güvenini geri kazanmak için çalışıyor olacağını açıkladı. Teksas merkezli bu petrol şirketinin Trudeau hükümetine halkı ezip her ne pahasına olursa olsun boru hattını inşa ettirmesi için bir ültimatom veriyor olduğu aşikar. Son bir-iki gündür Justin Trudeau ve hükümeti de petrol devlerini halka tercih etmeye hazır olduklarının işaretlerini veriyor.

Buna karşı ayağa kalkalım.

Justin Trudeau’ya on binlerce mesaj daha göndermeliyiz. Eğer petrol devleri bastırıyorsa; yerli halklar için, gezegenimiz için bizim daha fazla bastırmamız gerekiyor. Kinder Morgan’ın açıklaması, yatırımcıların Kanada’daki yerli halklar ve toplulukların boru hattını istemediklerini ve boru hattının Kanada’nın iklim vaadlerine uymayacağını anladıklarını gösteriyor. Kanada Elçiliğine bir mesaj göndermek için buraya tıkla: Trudeau ve bakanlarına Kinder Morgan’ın Trans-Mountain boru hattına desteklerini sonlandırmalarını söyle!

Ama Trudeau’ya bir e-posta ile bunu söylemenin yeterli olmayacağını biliyoruz. Bu sebeple, Kanada’da aktivistler önümüzdeki hafta ulusal çapta kitlesel eylemler örgütlüyor ve boru hattının hiçbir zaman inşa edilmemesi için çalışmaya başlıyor. Daha geçtiğimiz hafta Kinder Morgan, kapılarının önündeki yerli halklar öncülüğündeki eylem yüzünden inşaatı durdurdu.

Bu noktaya gelmemiz çok zaman aldı, ancak Kanada’daki süreç gösteriyor ki bir arada olunca güçlüyüz! Gezegeni yaşanmaz hale getiren fosil yakıt şirketlerine karşı bir arada mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz.

Kinder Morgan, boru hattını inşa edip etmemek üzerine son kararı vermek için 31 Mayısa kadar kendisine müddet verdi. Sürecin Kinder Morgan’ın inisiyatifine bırakılamayacağını hep birlikte haykıralım,  Kinder Morgan’ın tehlikeli boru hattı planlarını sonsuza kadar durdurmak için Kanada’daki dostlarımızın sesine ses katalım!

Petrol devleri, Alberta eyaleti hükümetiyle birlikte şimdiden Trudeau’nun kapısını çalıyor ve Trudeau’dan boru hattının bölgeyi, gezegeni, yaşamı savunanları yıkıp geçmesi için sert tedbirler almasını istiyor. Bu sadece, bizim sesimizi daha önceki seferlerin tümünden daha yüksek ve cesur bir şekilde çıkarmamız gerektiği anlamına geliyor.

Birlikte, bu kazanımı bir zafere çevirelim. Kinder Morgan’ı durduralım.

Mücadeleye devam!