Mauna Loa İstasyonu’nun ölçümlerine göre atmosferdeki karbondioksit miktarı geçtiğimiz Nisan ve Mayıs aylarında sırasıyla milyonda 410,26 ve 411,25 ppm olarak gerçekleşti. Bu oranlar, bilim insanları ve iklim uzmanlarının güvenli üst sınır için işaret ettiği 350 ppm’den bir hayli fazla. Araştırmanın gösterdiği bir diğer kötü haber ise atmosferdeki karbondioksit artışının devam ediyor olması. Araştırmanın gösterdiği bir diğer kötü haber ise atmosferdeki karbondioksit artışının artarak devam ediyor olması. 1980’lerde atmosferdeki karbondioksit ortalamasının senelik artış hızı 1,6 ppm civarındayken bu oran son on yılda ortalama 2,2 ppm olarak kaydedildi.

Araştırmadan Ralph Kealing “Eğer artış bu şekilde devam ederse 2038’e geldiğimizde 450 ppm’i aşmış olacağız” uyarısında bulunuyor.Her ne kadar bazı kurumlar küresel ısınmayı 2 derece altında tutmak için 450 ppm’yi üst sınır olarak öne sürse de iklim üzerine çalışan bilim insanlarının çoğu tarafından 450 ppm yüksek riskli olarak gösteriliyor. Zira fosil yakıtlara bağlı sistemimiz yüzünden hali hazırda gezegenimizi 1 derecenin üstünde ısıtmış durumdayız ve bu sebepten iklim değişikliğine bağlı aşırı hava olayları (bknz: Ankara’dan afet manzaraları), kuraklık, okyanus sularının yükselmesi, kontrol edilemeyen yangınlar gibi felaketlerin sıklığı her geçen gün artıyor. Bu bakımdan 2 derecelik ısınmaya doğru attığımız her adımla iklim krizini derinleştirmeye devam ediyoruz.

Araştırmadan Pieter Tans da ana failin fosil yakıtlar olduğunun altını çiziyor: “Karbondioksit seviyesini, tüm zamanlardaki rekor yükselişi devam ediyor çünkü kömür, petrol ve doğal gaz tüketimi de tarihsel olarak üst seviyede”.

Güvenli sınır 350 ppm

1958’den günümüze atmosferde milyon parçacıktaki karbondioksit miktarındaki artış

Atmosferdeki milyon parçacıktaki karbondioksit yoğunluğunu gösteren 350 ppm’i aşması iklim değişikliğine karşı güvenli üst sınırı aştığımız anlamına geliyor. Endüstri öncesi 280 ppm düzeyinde olan bu değer son 800 bin yıldır 300 ppm seviyesini aşmamıştı. Mauno Lao İstasyonu’nda yapılan ilk ölçüm olan 1958’de ise bu değer 317,71 ppm olarak kayıtlara geçmişti. Bundan tam 30 sene önce, Ocak 1988’de ise ilk defa 350 ppm’i aştık.

Gidişat hakkında daha fazla bilgi almak ve neler yapabileceğinizi görmek için sayfamızı ziyaret edin: İklim Bilimi