Bartın’da termiksiz yaşam mücadelesini 120’yi aşkın kurumla birlikte götüren Bartın Platformu bir zafer daha kazandı. On seneyi aşkın bir süredir cennet Amasra’ya termik santral kurma inadı bitmeyen Hattat Holding, termik santral projesinin çevresel etkilerini az göstermek için projeyi parçalara bölerek her parçayı ÇED sürecinden ayrı ayrı geçirmeye çalışıyordu. Geçtiğimiz Şubat ayında Danıştay’ın bozduğu ÇED olumlu kararının ardından Zonguldak İdare Mahkemesi de termik santralin Kömür Hazırlama Tesisi (Lavar) için verilen ÇED olumlu kararını iptal etti.

Bartın Platformu’ndan yapılan açıklamada Hattat Holding’in hukukun arkasından dolandığı ve Bartın halkının iradesinin yok sayılmaya çalışıldığı belirtilerek “termik santral hayali kuranlara dur demeye devam edeceğiz.” dendi.

Bartın Platformu tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

Bartın ve Amasra halkının Bartın Platformu çatısı altında mücadele ettiği termik santral ve yan tesisleri hakkında bir davamız daha Bartın halkının lehine sonuçlandı. Yıllardır Amasra ilçesine Termik santral kurmak için uğraşan Hattat Holding, çevre mevzuatını kanuna karşı hile yaparak aşmaya çalışmaktaydı. Termik santralin çevresel etkilerini az göstermek için entegre projeyi parçalar halinde ÇED süreçlerinden geçirme çabaları açtığımız dava ile bir kez daha engellendi.  Zonguldak İdare Mahkemesinin Bartın Platformu aleyhine verdiği karar Danıştay 6. Dairede temyiz talebimiz üzerine bozuldu. Danıştay bozma kararından sonra Zonguldak İdare Mahkemesi Termik santralin bir parçası olan Kömür Hazırlama Tesisine (Lavar) verilen ÇED olumlu kararını iptal etti. Termik santrale Danıştay kararı ile bir darbe daha vurulmuş oldu. Bartın Platformu olarak yıllardır hukukun arkasından dolanmaya çalışan, Bartın halkının iradesini yok sayan Termik santral hayali kuranlara dur demeye devam edeceğiz. Mücadelemize destek olan tüm davacılarımıza ve mücadele ortaklarımıza teşekkür ederiz.

Bartın Platformu