Tarihe geçen bir volkanik patlama, tsunami ve ondan sonra büyük bir deprem ile sarsılan Tonga’nın yaralarını sarması için yaşam savunucuları güneş enerjisinden destek alacak.

350 Pasifik, zarar gören iletişim ve elektrik altyapısına destek vermesi ve bunda sonraki olası afetlerde kullanılması için bölgede güneş enerjisi eğitimlerine başlayacak.

Bu eğitimlere katılanlar, basit bir şekilde ve hırdavatçı dükkanında bulunabilecek malzemeler ile kurulabilecek güneş enerjisi paketlerini kurmayı öğrenecekler. Hazır bir şekilde satılan TekPak adlı bu güneş enerjisi paketleri basit değişiklikler ile bölgenin ihtiyacına göre şekil alabiliyor.

İlk defa Filipinler’de kullanılan bu paketler, basit tıbbi, iletişim araçları için elektrik sağlarken, aynı zamanda için de hayati araçlar çalışması için elektrik sağlayabiliyor.169 ayrı adadan oluşan Tonga Krallığı için iletişim altyapısının gelişmesi ve uydu üzerinden telefon ve internet kullanımı da oldukça önemli. Olası bir sonraki felakette acil müdahale ve iletişim için güneş enerjisi paketleri bu yüzden büyük önem taşıyor.

350 Pasifik direktörü Joseph Sikulu, tsunamiden sonra adaların yükselen su seviyelerinden ne kadar kolay bir şekilde etkilendiğine şahit olduğumuza dikkat çekiyor. Deniz seviyesinde olan Tonga adasının ise bu felaket karşısında nerdeyse hiç bir şansı yoktu.

Sikulu’ya göre Tonga ve benzer adaların geleceğini kurtarmak için su seviyelerinin yükselmesi ile ortaya çıkacak felaket senaryosunu durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini belirtiyor.