UNESCO’dan Ne İstiyoruz?

UNESCO 1963 yılından beri ortak mirasların korunmasından sorumludur. Bu yüzden de kültürel mirasları koruması için harekete geçmesini istiyoruz. Geleceğe bırakacağımız miras kömür ve diğer fosil yakıtların tahribatı olmamalı. Bu yüzden geleceğe doğru adım atarken ortak mirasımızdan da sorumluyuz. UNESCO’dan kendi sorumluluğunu yerine getirmesini ve hükümetleri mirasları, doğal kaynakları ve iklimi etkileyen kömür santralları konusunda harekete geçmeye davet etmesini bekliyoruz.

UNESCO neler yapabilir?

UNESCO’dan isteğimiz, dünya mirasları alanlarını doğrudan tehdit eden tüm fosil yakıtların çıkarılmasını durdurmak için hükümetlerle iletişime geçmesi ve aynı zamanda Paris Antlaşması’nı imzalayan Türkiye dahil 144 ülkenin bu anlaşmaya uymasını sağlamasıdır. İklim değişikliğini sınırlayabilmemiz için vaktimiz giderek daralıyor. UNESCO hem geleceğe bırakacağımız mirası hem de geleceğimizin kendisini koruyabilmek için mutlaka harekete geçmelidir.

-Kömür iklim değişikliğinin en büyük sorumlusu. Dünyadaki karbondioksit emisyonlarının %46’sı da kömürden kaynaklanıyor.

UNESCO, tarihimizi koru, kömürü değil!

Kampanyayı imzalamak için buraya tıklayın.

Yatağan'daki Lagina Hekate Tapınağı / Elif Gündüzyeli

Yatağan’daki Lagina Hekate Tapınağı / Elif Gündüzyeli

Lagina Hekate Tapınağı'nın yanıbaşından bir görüntü Fotoğraf: Elif Gündüzyeli

Lagina Hekate Tapınağı’nın yanıbaşından bir görüntü / Elif Gündüzyeli