Türkiye’nin dört bir yanında yaşamı savunanlar günlerdir maden ve enerji şirketlerine yeni imtiyazlar getirecek torba yasaya karşı TBMM’ye sesleniyorlar. TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan Elektrik Enerjisi Kanunu ve Bazı Diğer Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne karşı Ekoloji Birliği’nin başlattığı #TorbaYasayıGeriÇek kampanyası, 37 bin imzayı geçmiş durumda. Yaşam savunucuları da çeşitli kentlerde  “Yaşam Hakkı Torbaya Sığmaz” diyerek etkinlikler düzenliyorlar.

Bursa / Nilüfer

Mücadelede önemli kazanım: Madde 6 geri çekildi

Geçtiğimiz hafta torba yasa komisyondayken, gelen tepkiler üzerine madde 3 ve madde 5 revize edilmişti. Yaşam savunucularının büyük itirazlarına sebep olan Madde 6 ise Meclis Genel Kurulu’nda torba yasa metninden çıkarıldı. Böylece maden şirketlerinin ruhsat alanları dışında geçici faaliyet izni adı altında siyanür havuzu, atık depolama alanı gibi maden tesisleri kurabilmeleri engellenmiş oldu.

Bartın / Amasra

Ekoloji Birliği yaptığı açıklamada Madde 6’nın geri çekilmesini olumlu bulmakla birlikte, enerji ve maden şirketlerine yeni destek, teşvik ve imtiyaz getiren kanun teklifinin tümden geri çekilmesini talep etti.

Torba yasadaki bazı kritik konular şöyle: 

Atık lastiklerin işlenmesi sonucu ortaya çıkan ürünleri, orman ürünlerini ve çöpü yakarak elde edilen enerji “yenilenebilir” sayılabilecek ve teşvik edilebilecek. Biyokütle santrallarının önü daha da açılacak.

Foça / İzmir

Belli koşullar altında yasalardan muaf enerji şirketleri kurulabilecek

Enerji üretim tesisleri için gereken taşınmazlar daha önce Maliye Bakanlığı tarafından kamulaştırılırken ve kamu yararı kararı alınması gerekirken yetki EPDK’ya verilecek, taşınmazlarda kamu yararı kararı olmaksızın istimlak olanağı sağlanacak.

İstanbul / Kuzey Ormanları