Dostlar,

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio iklim değişikliğini durdurma mücadelesi için devasa önemde bir açıklama yaptı.

Birkaç saat önce, dünyaya New York şehrinin emeklilik fonlarını fosil yakıt sanayiinden geri çekeceğini açıklarken, Belediye Başkanı de Blasio’nun yanındaydık. Bu başlı başına yeterince büyük bir andı, ama dahası da var. Aynı zamanda gezegenin önde gelen petrol ve doğalgaz şirketlerine karşı iklim değişikliğinin verdiği zararlar için dava açtıklarını açıkladı.

New York kadar simgesel bir şehrin bu dev boyutlarda aleni bir duruş göstermesi, iklim mücadelesinde rüzgârların dönmekte olduğunu gösteriyor.

New York, yerkürenin her tarafından güçlü şehirler arasında bir eylem dalgasını tetikleyebilir. Bunun olması için dünyanın her yerinden daha çok insanın değişim talep etmesine ihtiyacımız var. Bu vesileyi küresel, dev bir boyutta sesi sonuna kadar açmak için kullanalım.

Videoyu Facebook’ta paylaşarak bu amaca yardımcı olur musunuz?
Twitter’de paylaş

2012’de fosil yakıtlardan kurtulma küresel kampanyasını tasavvur ettiğimizde düşünüyorduk ki bazı üniversiteler, bazı kiliseler bunu yapar. Beş altı sene içinde dünyanın en zengin kentinin ön saflarda hücuma geçeceğini tahayyül dahî edemezdik, ki bu belediye halihazırda fosil yakıtlardan geri çekileceği açıklanan yaklaşık 6 trilyon dolar vakıf ve portföye 200 milyar dolar daha ekledi.

Sandy kasırgasının ardından New York sakinleri iklim değişikliğinin gerçek bedelini biliyorlar. Kendilerini güçsüz hissedeceklerine, New Yorklular yaralarını sardı ve DivestNY ve benzerleri gibi kuvvetli tabandan yönetilen kuvvetli gruplar yaratmak için kolları sıvadılar. Bugünün açıklaması, değişim için birarada çalışan binlerce New Yorklu kendilerini adamış olmasaydı mümkün olmazdı.

Geçtiğimiz haftalarda gelecek için bize umut veren bir dizi açıklama duyduk. Norveç, ülkenin petrol gelirlerinden elde edilmiş egemen fonunu petrol ve gazdan geri çekileceğini açıkladı. Fransa, topraklarında herhangi bir yerde yeni petrol ve gaz aramasını yasaklayacağını açıkladı. Küresel kapitalizmin kalelerinden Dünya Bankası, dünyanın her yerinde yeni fosil yakıt projelerini desteklemeyi keseceğini açıkladı.

Rüzgâr bizim yelkenlerimizi dolduruyor ve 2018’de hayret-engiz bir şeyin başındayız. Bu, sıradan insanların fosil yakıtlar sanayiine karşı ayağa kalkmak için bir araya gelmeleri sayesinde oluyor.
Geleceğimiz Fosilsiz.

Teşekkürler,
350.org için Bill ve Naomi