Keystone XL, Kanada’nın Alberta eyaletindeki ve ABD’nin Körfez Kıyısındaki rafinerilerin birbirine bağlanması amacıyla önerilen bir katran kumulu boru hattı. Projenin, Amerika Birleşik Devletleri toprakları boyunca günde 800.000 varil katran kumulu petrolü taşıması planlanıyor. ABD’nin eski başkanı Obama, 2015 yılında bu proje için federal izni iptal etti. Gösterdiği neden, Keystone XL’in iklimimiz üzerine olacak etkisiydi. Trump’ın ilk hamlelerinden biri, Obama’nın kararını ters çevirmek ve TransCanada’ya federal inşaat ruhsatı vermekti. Kasım 2017’de, Nebraska Kamu Hizmeti Komisyonu, Keystone XL boru hattına “şartlı” onay verdi. Bu onayda TransCanada hattının farklı bir rota kullanmasını şart koştu. TransCanada şu anda projeyi ilerletmek için politikacıları satın almanın peşinde koşturuyor.

Bu ve daha fazla hikayeye ulaşmak için “Halkın 1,5° Dosyası”nı indirebilir (pdf) veya 1.5°C sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Yerli halklar, toprak sahipleri, çiftçiler ve destekleyici örgütler bu boru hattını engellemek için bir araya gelerek Solar XL‘i oluşturdu. Solar XL, doğrudan önerilen Keystone XL boru hattı güzergahına güneş paneli kurulumları yapan bir yenilenebilir enerji direniş dalgası. Solar XL, problemin rotasına temiz enerji çözümleri yerleştiriyor. Proje, Bold Nebraska (Cesur Nebraska), 350.org, Indigenous Environmental Network (Yerli Halklar Çevre Ağı), CREDO ve Oil Change International örgütleri tarafından başlatıldı.

Photo: J Grace Young | Bold Nebraska

 

20 Kasım 2017 tarihinde Nebraska Kamu Hizmeti Komisyonu, Keystone XL Petrol Boru Hattı için tercih edilen rotayı reddetti. Ancak eyaletten geçişi için alternatif bir rotaya izin verdi. Bu rota şirketin önündeki engelleri artırdı. TransCanada, Kamu Hizmeti Komisyonu’nun kararını tekrardan gözden geçirmesini istedi. Ancak Nebraska çiftçileri ve çiftlik sahipleri, projeyle mücadeleye mahkemede devam etme sözü verdiler.

Solar XL projesi, yeni güneş paneli kurulumlarıyla devam ediyor. Bu kurulumlara Nebraska’da sahada yer alan topluluklar önderlik ediyor. Bu sırada yerli liderler ve müttefikleri “Koruma Sözü”nü yayımladı. “Koruma Sözü”, Keystone XL projesinin ilerlemesi durumunda, petrol boru hattı güzergahı boyunca direnmeyi taahhüt edebilen herkese bir çağrı olma niteliği taşıyor. Plan, Güney Dakota’da, Kanada katran kumullarının genişlemesine karşı bir anlaşmanın ikinci defa imzalanması için gerçekleştirilen bir toplantıda duyuruldu.

Proje ve projeye öncülük eden yerli topluluklar, toprak sahipleri ve çiftçiler, iklim kriziyle mücadele etmek ve küresel ısınmayı 1,5°C’nin altında tutmak için gerekli çözümleri örnek olarak uyguluyorlar.

İklim kriziyle mücadele eden topluluklara destek olun. 1.5°C’nin önemine vurgu yapan etkinlikler düzenleyebilir, raporu karar alıcılara ulaştırarak fosil yakıtlardan bir an önce kurtulmamız gerektiği çağrısını yapabilirsiniz.

1.5°C derece için harekete geçin

 


1.5°C altında kalma ihtimalimiz gün geçtikçe azalıyor. Yaşamlar tehdit altında – fosilsiz bir geleceğe en hızlı şekilde ulaşmamız lazım. Dünyanın dört bir yanında yükselen hikayeleri okumak için Halkın 1.5°C Dosyası’nı indirin.