Meteoroloji önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olacağını söylüyor, Avrupa son iki haftadır sıcak dalgalarıyla mücadele ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre sadece İspanya ve Portekiz’de sıcak dalgalarından dolayı 1700 kişi yaşamını yitirdi.

Kontrol edilemeyen yangınlar, tahammül edilemeyen sıcaklar, seller… Kısaca aşırı hava olayları yeni normalimiz olmuş durumda. Biz de sıcak dalgalarıyla mücadelede işine yarayabilecek on önemli noktayı derledik.

  1. Bol su iç, susamayı bekleme,
  2. Yoğun fiziksel etkinliklerden kaçın,
  3. Daha az ama daha sık aralıklarla besin al,
  4. Sağlık riskleri olanlara, yaşlılara yardım et,
  5. Çocukları, evcil hayvanları asla araçta yalnız bırakma,
  6. Hafif açık renkli kıyafetler giy,
  7. Günün en sıcak saatlerinde dışarı çıkmamaya gayret göster,
  8. Sokaktaki patili canlar için sokağa bir kap su koymayı unutma,
  9. Sıcak / güneş çarpması olarak bilinen hipertermi hakkında bilgi edinin,

Ve ileriye dönük olarak atabileceğin en önemli adım:

10. Fosil yakıt şirketlerine ve bu şirketleri finanse edenlere karşı harekete geç! 

Rekor kıran sıcak dalgaları içinden geçmekte olduğumuz iklim krizinin bir sonucu. Aşırı hava olayları her geçen gün sıklığını ve şiddetini artırırken fosil yakıt şirketleri kömürü, petrolü, gazı çıkarmaya; bankalar ise bu şirketleri finanse etmeye devam ediyorlar. Fosil yakıtların sebep olduğu salımlar artmaya devam ettiği müddetçe sıcaklıklar da artmaya ve yeni rekorlar kırmaya devam edecek. Kısacası: Krizden çıkış için bu krizin baş faili fosil yakıtları yerin altında bırakmamız elzem!

Bundan dört ay önce başlattığımız Dumansız Para Sahası kampanyası da fosil yakıt şirketlerine akan para kaynağını sonlandırmayı hedefliyor. Talebimiz Türkiye’de faaliyet gösteren özel bankalardan başta kömür olmak üzere fosil yakıtları desteklemeyeceklerini taahhüt etmeleri.

Sen de başta sıcak dalgaları olmak üzere, iklim kriziyle mücadelede bir adım atmak istersen Dumansız Para Sahası kampanyamıza destek verebilirsin.

KAMPANYAMIZA İMZA VERMEK İÇİN TIKLA

WHATSAPP’TAN PAYLAŞMAK İÇİN TIKLA