Yenilenebilir enerji kaynakları daha da ucuzlayarak kapasitesini artırmaya devam ederken, rüzgar enerjisi kurulumu 2021 yılında hem Türkiye’de hem de dünyada rekor artış gösterdi.

Türkiye‘de geçen yıl devreye alınan yaklaşık 1750 megavatlık kapasite, yıllık bazda devreye giren en yüksek kapasite olarak kayıtlara geçti. Bu artışla Türkiye’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü %40 artarak, 2021 sonu itibarıyla 10 bin 750 megavata ulaştı.

Uzmanlar bu yıl da 1500 MW’lık rüzgar enerjisinin rahatlıkla devreye alınabileceğini belirtiyor. Zira rüzgar enerjisi küresel anlamda da artış göstermekte.

  • Avrupa’da rüzgar enerjisi üretimi 2021 yılı son çeyreğinde rekor kırdı. Ekim ve Kasım aylarında aylık rekorlar kırıldıktan sonra yılın son çeyreğinde rüzgar enerjisi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre %10 artışla ortalama 60 bin MW civarında gerçekleşti.
  • ABD’de de yılın ilk on ayında 8580 MW’lık rüzgar enerjisi kurulumu yapıldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklık %20 artış gösteren kurulumların aynı hızla devam edeceği öngörülüyor.
  • Çin’de ise rüzgar enerjisi kapasitesi %29 artış göstererek, 300 bin MW’a çıktı.

Türkiye’nin rüzgar potansiyeli oldukça fazla olsa da bu santrallerin ormanlık alanlara kurulması da tartışma yaratmakta.

Rüzgar enerjisinin bu potansiyeli, yenilenebilir enerji kaynakların, doğaya zarar vermeden şekilde planlandığında, enerji güvenliğini koruyacak şekilde yönlendirilebilir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam içerisindeki payı arttıkça fosil yakıtlara ihtiyacın azalarak sona ermesi enerji fiyatlarındaki dalgalanmalara da maruz kalınmayacağı anlamına geliyor.

Bu nedenle yeşil bir enerji dönüşümü, sadece dünyanın geleceği ile ilgili değil mevcut ekonomik koşulların da iyileştirilmesi için kritik önem taşıyor.


Kaynak: Yeşil Gazete, RenewableNow, CGTN