Geçtiğimiz iki sene içerisinde, Portekiz’deki fosilsiz hareketi, hükümeti 15 yeni petrol ve doğal gaz arama sözleşmesinin 10’unu iptal etmeye zorladı. Şimdi sıra ENI/GALP konsorsiyumunun Aljezur sözleşmesinde. Aljezur’daki ilk sondajın Eylül ortasında gerçekleşmesi planlanıyor.

Hükümet, Algarve bölgesindeki bu açık deniz projesini aşırı ve saçma bir şekilde destekliyor. Sosyalist Parti hükümeti, çeşitli halkın katılımı toplantıları, meclis oylamaları, halk protestoları ve hukuki süreçlerden sonra şirketlerin lehine tercihte ısrarcı oldu; süresi dolan sözleşmelerini yeniledi ve kapsamlarını genişletti. Ayrıca sondaj faaliyetlerini çevresel etki değerlendirmesinden muaf tuttu.

Hareketin buna tepkisi muazzam oldu.

İşte geçtiğimiz birkaç ayın özeti.

 Nisan ayında, bölgenin tüm belediye başkanları tarafından projeye karşı düzenlenen bir basın açıklamasından sonra  yüzlerce kişi Lizbon’da “Enterrar de Vez o Furo” (Sondaja kesin olarak son ver) protestosunda yürüdü. Bu, “Parar o Furo” (Sondajı Durdur) kampanyasıyla bir araya toplanan ve iletişim faaliyetleri gerçekleştirilen eylem dolu bir yazın başlangıcıydı.

Parar o Furo, tüm ülkeyi bir eylem alanına dönüştürdü. Tüm devlet görevlileri, eylemcilerin nefesini ensesinde hissetti. Ülkenin Algarve bölgesinde, protestoyla karşılaşmayan tek bir devlet ziyareti gerçekleşmedi.

Eylemciler GALP konsorsiyumuna iyi bir ders verdi; GALP genel merkezinde  bir üniversite profesörü ilei klim değişikliği üzerine açık bir ders düzenlediler. Tabii ki, GALP kendini iklim biliminden korumak için genel merkeze girişi önlemek amacıyla üç otobüs dolusu polis çağırdı. Bilimin birazcık da olsa duyulmasında kararlı olan aktivistler, dersi genel merkezin ana girişinde gerçekleştirdiler.

Eylemcilerin bir sonraki durağı Ekonomi Bakanlığıydı. Portekiz’in CAN (İklim Eylem Ağı) Avrupa fosili ödülünü kazandığını duyan canlı bir fosil, insanların fosilleşmesini hızlandırmak isteyen hükümetle dayanışma göstermek istedi. Bu nedenle kendi fosil ödülünü tasarladı ve bakanlığa teslim etti.

Sonrasında sıra Çevre Bakanlığı’na geldi. Çevre Bakanı, enerji dönüşümüne dair bir konferans vermek üzereydi. Çevre Bakanı’nın dürüst bir versiyonu  sahneye çıkarak, hükümetin iklime karşı mücadelede şirketleri etkin bir şekilde nasıl desteklediğini açıkladı.

Dünya Kupası da eylem dalgasından nasibini aldı. Bunun nedeni, GALP konsorsiyumunun Portekiz milli takımının ana sponsorlarından biri olmasıydı. Portekiz’in ilk maçını yaptığı gün “Portekiz Faul Yapma” videosu internette viral şekilde yayıldı.

Bu sırada tüm ülkede  Petrol Sondajını DURDUR işaretleri yaygınlaştı.

Eylemlere uluslararası dayanışma gösterildi: Türkiye (Kuzey Ormanları Savunması), Ukrayna (Eco-action), Avusturya (İklimi Değil Sistemi Değiştir – System Change not Climate Change) ve İtalya’dan (NoTAP) yoldaşlar destek videoları gönderdiler. Bu videolar iklim adaleti hareketinin yeni fosil yakıt altyapısına karşı birleştiğinin altını çiziyordu.

Eylem hedeflerimiz eksikmiş gibi Obama iklim değişikliği liderliği hakkında konuşmak için Porto kentine geldi. Kamuoyuna ABD’nin meşhur kaya gazı devrimini başlatanın Obama olduğunu hatırlatan aktivistler, konferansın girişinde  petrol kokteylleri ve hidrolik kırmayla kirletilmiş su sundular. Obama, fosil yakıtların statüsünü korudu, güçlendirdi ve Trump’a teslim etti. Şu anda bunun aynısını Portekiz hükümeti Aljezur sondajıyla gerçekleştiriyor.

Bu konferanstan bir gün sonra, tüm ülkedeki kumsallar yüzlerce protestocuyla doluydu. Bu protestocular, okyanusu korumak için insan zincirleri oluşturmuştu. Merkezî olmayan bu eylem, 20’den fazla kumsalda gerçekleşti. Eylemin adı “Petróleo é má onda”ydı (ifadenin anlamı: petrol havalı değildir, tam çevirisiyle: petrol kötü bir dalgadır).

Son olarak, yalnızca birkaç gün önce, eylemciler iş insanları gibi giyinerek Çevre Bakanlığı’na girdi ve etrafa petrole bandırılmış banknotlar saçtı. Bu eylemin adı “Os vossos lucros VS O nosso clima” (Sizin kârınıza karşı bizim iklimimiz) idi. Bu eylem, çeşitli devlet kurumlarının fosil yakıt endüstrisini destekleme ve iklimi yok etmeye dair politik seçimler dizisini vurguluyordu. Bu eylemde, fosil yakıt endüstrisi bakanlığa hizmetlerinin karşılığını ödemek için bir ziyarette bulunuyordu.

Ama hikayenin sonu henüz gelmedi. 4 Ağustos’ta, bir başka Parar o Furo eylemi  gerçekleşecek. Yüzlerce insan, havada bir sanat eylemi için Lizbon’a komşu bir kumsalda bir araya gelecek.

Daha sonra 8 Eylül’de, sondajın başlaması planlanan tarihten bir hafta önce ve tüm dünyayla birlikte, Portekiz İklim, İş ve Adalet için Ses Verecek. Lizbon ve Porto’da gerçekleşecek yürüyüşler şimdiden kesinleşti. Daha fazla bilgiye http://www.salvaroclima.pt adresinden ulaşabilirsiniz. .

http://www.pararofuro.pt adresinde bağlam ve eylem haritası hakkında ayrıntılı bilgi İngilizce olarak yer alıyor. Ayrıca portal düzenli olarak bülten (Portekizce ve İngilizce dillerinde) gönderiyor.

Kaynak: Climaximo