Atlantik okyanusunda yaklaşık iki bin metre derinliğinde bir sondaj kuyusu açılmasını içeren Aljezur projesi yerel halkın, sivil toplum kuruluşlarının ve yerel politikacıların aktif muhalefeti sayesinde iki yıl ertelenmişti. Bu esnada gerçekleştirilen üç kamuoyu görüş alımı sürecinde de binlerce kişi projenin derhal durdulmasını talep etmiş, hükümet buna rağmen süresi dolan kontratı yenilemişti. İtalyan ENI ve Portekizli GALP şirketlerinin oluşturduğu konsorsiyum bu Eylül ayında sondaj çalışmasını başlatacağını belirtse de, henüz süreç mahkeme tarafından askıya alınmış durumda.

Binlerce kişinin katıldığı protesto yürüyüşlerini organize eden Climáximo geçtiğimiz Mayıs ayında “Parar o Furo” (Sondajı Durdur) kampanyasını başlattı ve bir dizi doğrudan eylem ve yaratıcı eylemler örgütledi.

Bu eylemler arasında bir selfie yarışması, GALP genel merkezinde iklim değişimi hakkında bir açık ders, Ekonomi Bakanlığı’na fosil ödülü teslim eden bir dinozor, bir iklim konferansında Çevre Bakanı yerine konuşma yapılması, Dünya Futbol Kupası öncesi Portekiz milli takımının resmi sponsoru GALP hakkında bir video, trafikteki Stop sinyallerinin altına “petrol” yazılı etiketler yapıştırılması, Obama’nın katıldığı bir iklim konferansı resepsiyonunda petrol kokteyli servisi ve plajlarda insan zinciri eylemi sayılabilir.

Climáximo, çevresel etki değerlendirmelerinde yalnızca yerel etkilerin göz önünde bulundurulmasını ve sera gazı salımlarının göz ardı edilmesini eleştiriyorlar. Yeni bir petrol projesinin çevresel etkilerinin tüm dünyayı ilgilendirdiğini, bu sebeple ÇED raporlarının yalnızca yerel halkla değil iklim değişiminin etkileriyle yüzleşmek zorunda bırakılan tüm halklarla yapılması gerektiğini savunuyorlar.

Bu bağlamda hazırladıkları bir videoda Türkiye’de Kuzey Ormanları Savunması’ndan, Avusturya’da İklimi Değil Sistemi Değiştir kolektifinden, Ukranya’da Eko-eylem’den ve İtalya’da NoTAP komitesinden aktivistlerin hazırladığı bir video ile, dünyanın her yerindeki fosil yakıt karşıtı mücadelelerin dayanışması vurgulanıyor. Aktivistler, videoda, kendi yerel mücadeleleri ile Aljezur sondajına karşı mücadelenin ortak hedefine dikkati çekiyorlar.

 

Climáximo ayrıca www.pararofuro.pt sitesinde süreçle ve eylemlerle ilgili düzenli bilgi paylaşıyor ve haftalık bir bülten hazırlıyor. Hem sitede hem de bültenlerde İngilizce özet bulunuyor.

(Kaynak: Sinan Eden / KOS Medya)