2015 yılında düzenlenen Paris İklim Anlaşması’ndan beridir, yeni kömürlü termik santral planlarının %75’inin iptal edildiği ortaya çıktı. Elde edilen veriler kömürün sonunun geldiğini belirtse de, bazı yatırımcılar hala kömürde inat etmeye devam ediyor.

E3G, Küresel Enerji Takibi ve Ember adlı kurumların beraber yazdığı raporda; 44 ülkenin şu anda hiç bir yeni kömürlü termik santral planı olmadığının altı çizildi.

Kurumlar bu 44 ülkeyi, şimdiden 40 ülkenin imzaladığı “yeni kömüre hayır” taahhüdüne katılmaya ve küresel karbon salımını azaltmaya davet etti. Uzmanlar küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırmanın, kömürden ayrılmadan neredeyse imkansız olduğunu belirtiyor.

Aslında sadece 5 yıl önce bile kurulması planlanan kömür santrali sayısı endişe yaratacak seviyelerdeydi. Ama hem yenilenebilir enerjinin giderek ucuzlaması, hem de büyük yatırımcıların fosil yakıttan desteğini çekmesi bu gidaşatı değiştirdi.

Şimdi kömürlü termik santral projelerinin çoğu ya resmi olarak durduruldu, ya inşasına ara verildi, ya da artık yapılmayacak durumda. Bununla beraber içerisinde Türkiye de olmak üzere, 31 ülkede kömürlü termik santral planları devam etmekte.

Rapor, kömürlü termik santrallerin yarısını Çin’in bir şekilde desteklediğini belirtiyor. Dünyanın en fazla kömür üreten ülkesi Çin’in, küresel baskılar ile kömürden çıkması durumunda işlerin değişeceği aşikar.Böyle bir durumda Türkiye’deki projelerde dahil olmak üzere, Vietnam, Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerdeki projelerin de durma ihtimali var.

Yani özetle Çin’in kömürlü termik santrallerden desteğini çekmesi projelerin %90 oranında azalması anlamına gelebilir.

Ember için Türkiye Enerji ve İklim Verisi Analiz Uzmanı Ufuk Alparslan da kömür fiyatlarının son 10 yılın en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekti. Alparslan: “Kömür ithal ederek elektrik üretmek karbon fiyatı bile olmadan çok pahalı. Böyle bir ortamda Hunutlu gibi ithal kömür santrali inşa etmek ekonomik açıdan da rasyonel değil” yorumunu yaptı.

Bu rapor, Adana’ya kurulmak istenen ve Çin Bankası ICBC tarafından finanse edilen termik santralin, ekonomik olarak geleceği olmadığını bir kez daha gösteriyor.


 

View this post on Instagram

 

A post shared by 350 Türkiye (@350turkiye)


Hunutlu Termik Santrali’nin inşaatı nesli tükenen yeşil deniz kaplumbağalarını da tehlikeye sokuyor. Bu durum hem Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı genelgelere hem de Türkiye’nin de imzacısı olduğu Uluslararası Bern Sözleşmesine aykırı.

DAÇE’nin yürüttüğü, 350.org, CAN Europe, Doğa Derneği, Ekosfer Derneği, HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği) ve WWF-Türkiye tarafından Hunutlu Kömürlü Termik Santraline karşı düzenlenen imza kampanyası 105 binden fazla kişi tarafından imzalanmış durumda.

Sen de kömürlü termik santrallerin geleceğin enerjisi olmadığını düşünüyorsan buraya tıklayarak imza kampanyamıza destek verebilirsin.