Kapak fotoğrafı: Himalayalar’da bir tabela: “Küresel ısıtma sebebiyle çığ her an, herhangi bir yere düşebilir dikkatli olun” Allison Joyce/Getty Images

Ülkem Nepal, bir Üçüncü Kutup ülkesidir. Himalaya ve Hindu-Kush dağlarındaki donmuş buzun devasa miktarlarda birikmiş olduğu bir yerdir.

Birçok ulusal ve küresel kuruluş, şimdiden iklim krizinin ülkemizdeki buz örtüsü ve su sistemleri üzerindeki yıkıcı etkilerini çalışmalarında vurguladı. Topografyamız ve dünyadaki benzersiz konumumuz şu anlama geliyor: dünya ısınırken, aşağı havzadaki 2 milyar insan bu durumdan etkilenecek ve bazı durumlarda göç etmek zorunda kalacak. Tüm bunlara rağmen, Nepal bu sene Çin ile ülkede petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına başlamak üzere bir anlaşma imzaladı.

https://www.facebook.com/350.org/videos/425680998202467/

Günün sonunda Nepal, birkaç petrol şirketinin petrol ekonomisinden elde edeceğinden çok daha fazlasını kaybedecek. Tüm bu faaliyetler bölgedeki ekosisteme, yeraltı suyu seviyesine ve toprağa zarar verecek. Ayrıca bunlar Nepal’i depreme karşı da daha savunmasız hâle getirecek.

Sagarika Bhatta’nın fotoğrafı AC Dimatatac tarafından çekilmiştir

Bu gelişmeler beni harekete geçmeye ve hidrolik kırma ile mücadelede yeni bir gündem oluşturmaya yöneltti. Acil önceliğimiz: Sesimizi yükseltmek. Bunu, fosil yakıt projeleri gerçekleşmeden önce dünyanın dört bir tarafındaki dostlarımızın desteğiyle hayata geçireceğiz. İklim dostu kalkınma için hükümete baskı yapmalı ve hükümetin petrol ve doğal gaz sondajını durdurmalıyız. Nepal, mebzul miktarda yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı ile kutsanmış. Bu kaynakların kullanımı önceliklendirilmelidir.

Bu nedenle 20-27 Eylül arasında yüzlerce kişi bir araya geleceğiz ve Nepal’in Katmandu, Pokhara, Butwal, Humla ve Lantang kentlerinde sesimizi yükselteceğiz. Etkinliklerimizde önceden duyurulmamış ani dans performansları (flash dance), insan zincirleri ve geleneksel müzik olacak.

Bu nedenle sizden ister Nepal’de ister dünyanın başka bir köşesinde olsun Küresel İklim Grevi’ne katılmanızı rica ediyoruz. Bunu ülkemiz, çocuklarımızın sağlığı, çocuklarımızın içerisinde yaşadığı çevre ve gelecek nesiller için istiyoruz. İklim Grevi’ne arkadaşlarınız, aileniz, meslektaşlarınız ve okullarınızla katılın.


Sagarika Bhatta, Eksen Değişimi Nepal’in (Power Shift Nepal – – PSN) koordinatörüdür. PSN, Küresel Eksen Değişimi (Global Power Shift – GPS) taban hareketinin bir parçasıdır. GPS, yatırımların fosil yakıtlardan geri çekilmesini savunan ve tüm dünyada daha temiz enerjiyi teşvik eden bir taban hareketidir.

Fotoğraf AC Dimatatac tarafından çekilmiştir