Dünyanın COVID19 ve ilişkili mali krizden çıkış aradığı şu günlerde adil iyileşme adına çok önemli bir adım atıldı. Hükümet artık yeni kömürlü santral planlarının değerlendirilmeye alınmayacağını açıkladı.

Enerji Bakanı konuya ilişkin “Ülkemiz için daha sürdürülebilir bir gelecek hedefiyle fosil yakıtlara dayalı teknolojilerden daha temiz enerji kaynaklarına geçeceğiz. Bu kararın yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemizin enerji geleceğinde daha büyük bir rol oynamasını teşvik etmesi konusunda umutluyum” şeklinde konuştu.

Karar senelerdir kömüre karşı mücadele veren iklim ve çevre dostları tarafından sevinçle karşılandı. Halihazırda ülkedeki elektrik üretiminin yarısı kömürlü santrallerde üretiliyor. Bu kararla en az 8GW’lik kömürlü santral projesi rafa kalkmış oldu.

Söylemeyi unuttuk, ülke Filipinler. Enerji Bakanının adı da Alfonso Cusi.

Darısı başımıza.

 

 

 

View this post on Instagram

 

We welcome the Department of Energy’s (DOE) recent moratorium on greenfield coal power plants. It sends a clear message that by breaking off its “technology neutral” position, the DOE is finally catching up to the reality that the future is fossil fuel-free, and that countries like the Philippines are willing to join the ranks of those who are leading the charge for low-carbon development in Asia. Ending the Philippines’ dangerous and needless dependence on coal entails bolder steps from the DOE to ultimately ensure sustainability and greater peoples’ access and control, and build climate solutions for a just and equitable future for all. Read more: link in bio Photo: @vjvillafranca/Greenpeace

A post shared by 350 Pilipinas (@350pilipinas) on