“Fosil Yakıtlardan Yatırımı Geri Çekme Yasası” için iki seneyi aşkın süredir aktivistler, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız milletvekil Thomas Pringle kampanya yürütüyorlardı. Yasayla birlikte sadece kampanya başarıyla sonuçlanmadı, aynı zamanda gezegenimizin nefes alması için de önemli bir adım atılmış oldu.

Bahsi geçen yasa, dünya çapında 150 şirkette toplam 318 milyon Euro yatırımı bulunan İrlanda Stratejik Yatırım Fonu’nun (ISIF – Varlık Fonu) küresel fosil yakıt şirketlerindeki yatırımlarını 5 yıl içinde çekmesini zorunlu kılıyor.

İrlanda Katolik Kilisesi’ne bağlı Tracaire sivil toplum kuruluşunun direktörü Eemon Meehan yaptığı açıklamada İrlanda Yasama Organı’nın tüm dünyaya güçlü bir mesaj verdiğini söyleyerek, “yasama organı üyeleri toplumdan gelen talepleri dinleyerek, fosil yakıtlardan yatırımı geri çekme konusunda tarihe geçecek bir karar aldı ve diğer ülkelere örnek oldu.  Bu karar hayati önem taşıyor.” dedi.

350.org kurucularından bilim insanı ve iklim aktivisti Bill Mckibben da konu ile ilgili kaleme aldığı yazıda İrlandalı aktivistlerin, parlementodan kararın çıkması için muazzam çabalarını vurguladı. Ekoloji aktivistlerinin ve Katolik sosyal adalet hareketinin fosil yakıtlardan yatırımın çekilmesine yönelik kampanyalarıyla İrlanda içindeki tartışmaları dönüştürmelerini ve konuyu gündeme getirmelerini büyük bir hayranlıkla takip ettiğini belirten Mckkiben, fosil yakıtlara karşı olan dip dalgasının küresel ölçekte yaşandığını ve verilen mücadelenin sınırları aşan büyük bir mücadele olduğunun altını çizdi.

İrlanda hükümetine, fosil yakıtlardan ayrılmaya dair bir mesaj, parlamentonun alt kanadının önündeki aydınlatmayla dile getirildi.

İrlanda’nın şu ana kadar iklim taahütlerinin yeterli olmaması yasaya ayrı bir önem katıyor. Ülke 2020 yılına kadar sadece yüzde 1 azaltım hedefliyor, İklim Eylem Ağı Avrupa’ya (CAN Europe) göre iklim hedefleri açısından İrlanda Cumhuriyeti AB üyeleri içinde en kötü ikinci ülke. İklim politikaları bu kadar çok eleştirilmesine rağmen İrlanda’nın böyle bir karar alması, diğer ülkelerin de benzer kararları kolaylıkla alabileceğini gösteriyor.

Darısı fosil yakıt bağımlılığından kurtulamayan diğer ülkelere, Türkiye’ye…

 

Yararlanılan kaynaklar: Yeşil Gazete, 350.org