Cennet Muğla’yı yaşanmaz hale getiren linyit kömür madenleri ve termik santrallere karşı Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) 27 – 28 Temmuz’da Milas Merkez ve Turgut Köyü / Yatağan’da #KömürsüzMuğlaİçin etkinliği düzenliyor. Etkinlikte Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla Raporu kamuoyuyla paylaşılırken yönetmenliğini İmre Azem’in yaptığı ve kömür bölgesindeki insan hikayelerini mercek altına alan Kömür Belası belgeseli gösterimi gerçekleşecek.

Gerçekleşecek etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediyesi, Milas Belediyesi, Milas Kent Konseyi, Tema Muğla İl Temsilciği, Can-Europe ve 350 Türkiye de destek veren kurumlar arasında bulunuyor.

MUÇEP tarafından etkinlik hakkında yapılan açıklama şöyle:

Bir yanda masmavi denizi, gizli koylari, ormanları, zeytin ağaçları, verimli tarım arazileri, antik çağlara uzanan tarihiyle adeta cennetten bir köşedir Muğla. Öte yandan bu cennet, kömür madenleri için hoyratça yaşamın kökünden söküldüğü, köylerin boşaltıldığı, termik santrallerin tüm canlıları zehirlediği bir cehennemi de içinde barındırıyor. Şehrimizde bulunan üç termik santral ve çıkarılan linyit kömürü, son 35 yıl içinde bölgenin coğrafyasını, sağlığını, tarihini, kültürel dokusunu, ekonomisini, toplumsal yaşamını en sert şekilde etkileyen bir unsurdur. Bir yanda Muğla’da genişleyen kömür sahalarından dolayı köyler boşaltılıyorken, diğer yandan havayı kirleten bölgedeki termik santralleri iklim krizi çağında geleceğimizi tehdit ediyor. 

Tüm bu sorunları kamuoyu ve yerel yöneticiler nezdinde tartışmaya açmak ve atılacak adımları hep birlikte konuşmak için MUÇEP ve bileşenlerimiz ile birlikte Muğlalıları, sivil toplum kuruşlarını, meslek ve demokratik kitle örgütlerini, basın emekçilerini 27 Temmuz’da Milas Merkez’de 28 Temmuz’da Yatağan – Turgut Mahallesi’nde gerçekleştireceğimiz #KömürsüzMuğlalçin etkinliğine davet ediyoruz. Etkinliğimizde Kömürün Gerçek Bedeli: Muğla Raporu çıktılarının sunumu ile yönetmenliğini İmre Azem’in gerçekleştirdiği ve Muğla’daki insan hikayelerini mercek altına alan Kömür Belası belgeseli gösterimi gerçekleşecek, ardından katılımcılarla birlikte açık tartışma yapılacaktır. 

Etkinlik detayları

#KÖMÜRSÜZMUĞLA İÇİN

27 TEMMUZ CUMARTESİ: 

YER: Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu SAAT: 10.00 

28 TEMMU PAZAR 

YER: Yatağan / Turgut Düğün Salonu SAAT: 15.00

ETKİNLİK PROGRAMI 

Açılış konuşması

Kömürün Gerçek Bedeli Rapor Sunumu

Kömür Belası Belgesel Gösterimi

Soru – Cevap Açık Tartışma