Bloomberg Yeni Enerji Finansmanı ekibi, küresel elektrik sektörünün uzun vadeli ekonomik analizini yaptığı Yeni Enerji Görünümü (New Energy Outlook – NEO) çalışmasını tamamladı. Elektrik sistemine odaklanan NEO, piyasanın nasıl dönüşeceğine yönelik özgün bir görüş sağlamak üzere, 12 ülkeden 65’i aşkın piyasa ve teknoloji uzmanını bir araya getirdi.

2018 NEO’da öne çıkan bazı önemli başlıklar ise şu şekilde:

“50-50”

Ucuz yenilenebilir enerji ve elektrik depolama teknolojileri elektrik sistemini kökten değiştiriyor. Depolama teknolojisindeki önemli gelişmeler, dünyanın elektriğinin yarısının 2050 yılına kadar rüzgâr ve güneşten üretilebilmesini sağlayacak.

Güneş, rüzgâr ve batarya üçlüsü

Ortalama bir PV (fotovoltaik) tesisinin maliyeti 2050 yılına kadar % 71 düşüyor. Rüzgâr enerjisi daha da ucuzluyor ve fiyatın 2050 yılına kadar %58 azalması bekleniyor. PV ve rüzgâr kurulumu şimdiden, yeni bir büyük ölçekli kömür ve gaz santrali inşa etmekten daha ucuz. Elektrik pillerinin maliyeti de önemli ölçüde düşüyor. Ucuz piller sayesinde rüzgâr ve güneşten elde edilen enerji depolanabilecek ve rüzgâr esmez güneş parlamazken bile rüzgârdan ve güneşten üretilen elektrik tüketilebilecek.

Kömür en büyük “loser*”

Kömür, şu anda küresel elektrik üretiminin %38’ini karşılıyorken 2050 yılına kadar bu oran % 11’e kadar küçülecek. (*Kaybeden)

 

 

Enerji üretimi için gaz tüketimi sadece 2050’ye kadar hafifçe artıyor

Gittikçe artan kapasiteye rağmen, gazla çalışan tesisler ya özel olarak pik (doruk) tüketim zamanları için ya da yenilenebilir enerjilerden kaynaklanan güç dalgalanmalarını dengelemeye yardımcı olmak için düşük kapasite faktörlerinde çalışmak üzere planlanıyorlar. Gaz kullanımı, 2040’tan sonra Avrupa’da büyük oranda azalıyor, Çin’de artıyor ve Hindistan’da bariz şekilde pik noktaya ulaşıyor.

Elektrikli araçlar, 2050’ye kadar toplam elektrik talebini %9’a karşılık gelen 3461 TWh artırıyor 

Çok zamanlı tarifeler ve dinamik ücretlendirme yenilenebilir enerji entegrasyonunu destekliyor: Araç sahiplerinin arzın yüksek olduğu, düşük maliyetli dönemlerde şarj etmelerini ve böylece talebin, ucuz yenilenebilir enerjinin üretildiği dönemlere kaydırılmasını sağlıyor.

Haberin tamamı için: https://about.bnef.com/new-energy-outlook/

Kaynak