Gün geçtikçe derinleşen iklim krizinden çıkışımızın en önemli durağını fosil yakıtların yerin altında bırakılması oluşturuyor. Türkiye ise Anadolu’nun dört bir yanında devam etmekte olan termik santral ve kömür karşıtı mücadelelere yabancı değil. Yönetmenliğini Umut Vedat’ın, yapımcılığını Reşit Elçin’in yaptığı Kara Atlas belgeseli, Yırca’dan Şırnak’a, Foça’dan Bartın’a mevcut ve yapılması planlanan kömürlü termik santrallere karşı yürütülen çevre mücadelelerin haritasını çıkarıyor. Bunu yaparken farklı coğrafyalardaki insan hikayelerine tanıklık eden belgesel, kömürün gerçek bedelini de gözler önüne seriyor.

20 Eylül’de “Ya Sıfır Karbon Gelecek, Ya Sıfır Gelecek” demeye hazırlanırken Kara Atlas belgeselini 31 Ağustos Cumartesi 20.00’da Kadıköy – Yoğurtçu Parkı’nda, 5 Eylül Perşembe ise 20.00’da Sarıyer – Haydar Aliyev Parkı’nda birlikte izleyeceğiz. Kadıköy’deki gösterim ardından yönetmen Umut Vedat’ın da katılacağı bir açık forum gerçekleşecek. Sarıyer’de ise belgeselin yapımcısı Reşit Elçin bizlerle olacak.

31 Ağustos Cumartesi Kadıköy’de gerçekleşecek etkinliğin Facebook sayfasına ulaşmak için tıklayın

5 Eylül Perşembe Sarıyer’de gerçekleşecek etkinliğin Facebook sayfasına ulaşmak için tıklayın

31 Ağustos’ta ve 5 Eylül’de sıfır karbon gelecek için mücadele edenlerin hikayelerine birlikte şahitlik etmek dileğiyle.