Kanada’nın Ontario eyaletinde bulunan Nanticoke kömürlü termik santralinin yerinde artık 192 bin 431 güneş paneli ile 105 hektarlık devasa bir güneş tarlası var.

Güneş tarlasının geçtiğimiz yıl düzenlenen resmi açılışı, Nanticoke’un 200 metrelik dev bacalarının yıkıldığı tarihten bir yıl sonra gerçekleşmiş ama aslında termik santral son 8 yıldır kömürle elektrik üretmiyor.

Bir zamanlar sadece Kanada’nın değil, Kuzey Amerika’nın da en büyük kömürlü termik santrali olan Nanticoke, 40 yıl bölgeye hizmet verdikten sonra artık tarihin kül kaplı sayfalarında kalacak.


Termik santral bölgede ciddi bir hava kirliliğine yol açıyordu.

Nanticoke’un sahibi şirket Ontario eyaletinin neredeyse yarısına elektrik sağlamakta ve 2014 yılında aldığı kömürden çıkış kararını gerçekleştirmiş durumda. Şirketin bu kararı, neredeyse 7 milyon aracın  trafikten alınması ile aynı yararı sağladı.

Bölgedeki güneşli gün sayısı ortalama 103 gün olmasına rağmen güneş tarlası 44 MW elektrik üretmekte. Türkiye’de Adana’ya baktığımızda ortalama güneşli gün sayısının 280 gün olduğunu düşünürsek bu rakam oldukça düşük.

Buna rağmen Adana’da Hunutlu Termik Santrali’nin inşaatı devam etmekte. Güneş enerjisi için ideal bir bölge olan Adana’da yapılan kömürlü termik santral, iklim krizine yol açmakta, çevreyi kirletmekte ve bölgede bulunan kaplumbağalarının yaşam alanını yol etmekte.


Sen de Hunutlu Termik Santrali’ne dur demek istiyorsan, buraya tıklayarak imza kampanyasına destek verebilirsin. 


Kaynak: Yale360