350.org için çeviren: Ayşe Ceren Sarı

Kaynak: Reuters

Daniel Wesangula tarafından bildirilmiştir

NAIROBI (Thomson Reuters Vakfı) –
Çevreciler, Kenya’nın bakir kuzey sahil bölgesinde 1.000 MW’lık kömürlü termik santralın kurulmasını durdurmak için bu ay sonunda gerçekleştirilecek duruşmaya umutlarını bağladı. Projeyle ilgili son gelişme, ülkenin enerji piyasası düzenleme kurumu tarafından onanması olmuştu.

decoalonize.org

decoalonize.org

Hak temelli yerel grup Save Lamu (Lamu’yu Kurtar), Amu Enerji Şirketi’nin projesini engellemek için Kasım ayında dava açtı. Kampanyacılar projenin, bir Birleşmiş Milletler Dünya Mirası Sit Alanı olan Lamu etrafındaki hassas ekosistemi olumsuz etkileyeceğini belirtiyor.

Enerji Düzenleme Komisyonu (EDK), geçtiğimiz ay santralın tüm çevresel gereklilikleri yerine getirdiğini ve bunlarla ilgili endişelerin yeterince ele alınacağını belirterek santrale karşı olan itiraz gerekçelerini geçersiz kıldı.

Lamu aktivistlerinden Walid Ahmed Thomson Reuters Vakfı’na, “EDK’nın, Amu Enerji Şirketi’yle devam eden davalarımızın bulunduğu bir süreçte bu kararı alması bizi dehşete düşürdü” dedi ve şöyle ekledi:

“Tüm dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle endişe içinde. Bunların Lamu’da önemli olmaması gibi bir şey söz konusu olamaz.”

Kenya, Paris İklim Anlaşması’nda 2030 yılına kadar karbondioksit salımlarını %30 azaltma sözü vermişti.

Save Lamu’nun ulusal irtibat görevlisi Omar Mohamed Elmawi, kurulması planlanan kömürlü termik santralın bu amacı ciddi bir şekilde zedeleyebileceğini söyledi.

Lamu, doğu Afrika’daki en eski ve en iyi korunmuş Svahili yerleşimi. Turizm, yerel ekonominin ana dayanak noktası. Ziyaretçiler burada bakir beyaz kumsalların, her yıl gerçekleşen festivallerin ve rüzgarlı, dar sokakların keyfini çıkarıyor.

Çevreciler, termik santral kaynaklı atıkların denizi kirleteceğini, yerel halkın yaşamlarının ve gelirlerinin bağlı olduğu deniz hayatını, mercan kayalıklarını ve mangrov ağaçlarını öldüreceğini söylüyor.

2 milyar dolar  değerindeki santral, Kenya’nın elektrik üretim kapasitesini iki kattan daha fazla artırarak 2017 senesinde 6.700 MW kurulu güç seviyelerine ulaşmak amacını taşıyan planın bir parçası. Bu plan, endüstriye enerji sağlamayı ve beş gençten birinin işsiz olduğu ülkede istihdam yaratmayı amaçlıyor.

Amu Enerji Şirketi’nin termik santralın inşaatına Aralık 2015 tarihinde başlaması bekleniyordu.

Eleştirmenler, Kenya’nın 42 milyon nüfusu için zaten yeterli elektriği ürettiğini ve santralın gereksiz olduğunu söylüyor.

Nairobi’de yaşayan, bir kamu politikası ve ekonomi analisti olan Robert Shaw “Her sene %6 olarak gerçekleşen talep artışını karşılayabilecek kapasitemiz mevcut. Gelecekte gerçekleşecek daha fazla talebe yanıt verecek programı da belirlenmiş zaman planlamasına göre yürütüyoruz.” dedi.

Kenya’daki şirketler düzenli olarak -ülkedeki eski elektrik şebekesi nedeniyle gerçekleşen- elektrik kesintilerinin ve güvenilir olmayan arzın rekabet güçlerini düşürdüğünden ve büyümeye zarar verdiğinden şikayet ediyorlar.

Ancak Shaw’a göre sorun yetersiz arz değil yetersiz bakım.

(Daniel Wesangula tarafından bildirilmiştir; Migiro ve Astrid Zweynert tarafından düzenlenmiştir. Lütfen Thomson Reuters Vakfını kaynak gösteriniz. Thomson Reuters Vakfı, Thomson Reuters’un vakıf birimidir. İnsani haberler, kadın hakları, kaçakçılık, mülkiyet hakları ve iklim değişikliği konularda çalışmalar yürütür. Daha fazla hikayeye ulaşmak için  news.trust.org  sitesini ziyaret ediniz.)