Kadıköy İklim Eylem Planı vesilesiyle bir araya gelen ve çalışmalarına Kadıköy Kent Konseyi altında devam eden Kadıköy İklim Elçileri, 8 Eylül Rise For Climate / İklim İçin Ses Ver Küresel Etkinlik gününde Kalamış Parkı’nda bir araya gelecekler. Parkta, 15.00 – 18.00 arasında çeşitli atölyeler ve etkinlikler gerçekleşecek. Böylece 73 ülkede 600’ün üzerinde olan etkinliklere 10 etkinlikle katılan Türkiye’de bir ses de Kadıköy’den yükselmiş olacak.

 

 

KÜRESEL EYLEME HAZIRLIK

Yerel yönetimlerin iklim krizine karşı somut adımlar atmasının talep edileceği küresel etkinlik gününe hazırlık olarak İklim Elçileri ilk etkinliklerini geçtiğimiz Cumartesi (1 Eylül) Koşuyolu Parkı’nda gerçekleştirdi. Naomi Klein’ın aynı adlı kitabından uyarlanan “Bu Her Şeyi Değiştirir” belgeselini gösteren elçiler, belgesel ardından bir de açık forum gerçekleştirdiler. Forumda dünyanın dört bir yanında doğal, ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel sorunlara neden olan iklim krizine karşı yerel yönetimlerin adım atmalarının gerekliliği üzerinde duruldu.

1 Eylül Koşuyolu Parkı Naomi Klein’ın “Bu Her Şeyi Değiştirir” belgesel gösteriminden

 

KADIKÖY İKLİM ELÇİLERİ KİMDİR?

İklim Elçileri, Kadıköy Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün yürüttüğü AB projesi kapsamında verilen eğitimle bir araya geldi. Kadıköy Kent Konseyi ve ilgili sivil toplum örgütlerinin desteği ile sesini duyuran İklim Elçileri, eğitim, proje, iletişim konularında oluşturdukları gruplar ile çalışmalarını yürütüyorlar. İklim Elçileri, 8 Eylül’de etkinlik gününe katılarak 12 – 14 Eylül’de San Francisco’da gerçekleşecek Küresel İklim Eylem Zirvesi hemen öncesinde yerel yönetimlere “bir an önce harekete geçin” diyecek.

 

 

Kadıköy’de gerçekleşecek 8 Eylül etkinliklerinin yanı sıra Türkiye’den iklim için sesin yükseleceği dokuz ayrı nokta daha bulunuyor. Etkinlikler hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için: www.iklimicinsesver.org

Facebook etkinlik sayfası için tıklayın.