8-14 Eylül tarihleri arasında 73 ülkede 600’den fazla etkinlikle gerçekleşecek iklim hareketinde gönüllüler, sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimler, iklim değişikliğini durdurmak için atılması gereken adımları vurgulamak amacıyla 8 Eylül’den itibaren İklim için Ses Ver (Rise for Climate) diyerek topyekün harekete geçecek.

Yerel yönetimlerin ‘İklim için Ses Ver’mesi neyi değiştirebilir?

Yale Üniversitesi, Yeni İklim Enstitütüsü (NUS), PBL Hollanda Çevre Değerlendirme Ajansı ve CDP tarafından yayınlanan Şehirlerden, Bölgelerden ve Kurumlardan Küresel İklim Faaliyetleri Raporuyerel yönetimlerin vereceği taahhütlerin önemine dikkat çekiyor.

Rapora göre, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa’daki şehirler, bölgeler ve şirketler taahhütleriyle yılda 230 ila 445 MtCO2‘ye kadar sera gazı emisyon azaltımı gerçekleştirebilir. Bu sayı yaklaşık olarak İtalya’nın 2016 sera gazı emisyon miktarına denk geliyor. Çin’deki benzer taahhütlerle, 150 MtCO2’e kadar azaltılabilecek emisyonlar ise, 2014’te Çin’de sanayi süreçlerinden kaynaklanan emisyon miktarına yakın.

6 bin şehir ve bölge ile 2  binin üzerinde şirketin taahhütlerinin tamamının gerçekleştirilmesi durumunda ise, halihazırdaki ulusal politikalarla ortaya çıkacak küresel sera gazı emisyonlarında 2030 yılına kadar yılda 1,5 ila 2,2 GtCO2‘ye kadar azaltım gerçekleştirilebilir. Bu potansiyel azaltım Kanada’nın 2016 sera gazı emisyon miktarının yaklaşık iki katına eşit.

Yerel yönetimler bu davete nasıl katılabilir?

Kontrol edilemeyen orman yangınlarını, selleri, toprak kaymalarını ve benzeri doğal afetleri tetikleyen iklim değişikliğinin her geçen gün etkilerini daha fazla hissettirdiğine dikkat çeken 350 Türkiye Kampanyalar sorumlusu Efe Baysal, yerel yönetimlerin önemine dikkat çekti:

Bir varoluş krizine işaret eden iklim değişikliğini durdurmaya yönelik küresel çaba henüz gerekenin çok altında. Dört koldan sürdürülmesi gereken bu mücadelede yerel yönetimlere büyük görev düşüyor. Bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu gibi, birçok yerel yönetim bu varoluş mücadelesinde somut adımlarla önemli sonuçlar elde edebilir. Hiç şüphe yok ki, Türkiye’de de yerel yönetimlerin yapabilecekleri var; ancak hem şu ana kadar yapılanları öne çıkarmak ve duyulmasını sağlamak, hem de bundan sonra yapılması gerekenler konusunda çabayı artırmak şart

Baysal, bu açık çağrıyı iklim krizine karşı yerel yönetimlerin attığı ve atması gereken adımlara dikkat çekmek için yaptıklarını belirtti. Dünyanın dört bir yanından Küresel İklim Eylem Zirvesi’ne katılacak yerel yönetimlerden kapsamlı ve somut adımlar beklendiğini söyleyen Baysal, ülkemizde de iklim kriziyle mücadelede taahhüt vermeye hazır belediye başkanlarının seslerini duyurmaları için desteğe hazır olduklarını ifade ettibelirtti. Baysal, etkinlik günü ve sonrasında belediyelerin neler yapabileceklerine dair önerilerini şöyle sıraladı:

  • Belediyeler, kurumsal sosyal medya hesaplarından #İklimİçinSesVer etiketiyle paylaşımlarda bulunabilirler. Bu paylaşımlar belediyelerin iklim değişikliğiyle ilgili mevcut eylem planlarına dikkat çekebilir veya ileride atılacak somut adımları anlatabilir.
  • Özellikle kamuoyunda geniş yankı bulacak yeni yapılacak binaların ortak kullanım alanlarından başlayarak güneş panellerinin kullanılması ve buna yönelik net teşvikler verilmesi gibi çeşitli taahhütler belediyelerin bu çağrıya geri dönüş biçimi olabilir. Yerel yönetimlerin yetki ve sınırları dahilinde yenilenebilir enerji projelerini hayata geçirmek gibi somut adımlar da kamuoyuyla paylaşılabilir.
  • Belediye başkanları iklim değişikliğine karşı belediyelerinin faaliyetleri kapsamında taahhüt vererek iyi örnekleri artırabilirler, böylece Kaliforniya’da gerçekleşecek Küresel İklim Zirvesi’ne net bir mesaj yollayarak kendi bölgelerini dönüştürmek için yola çıktıklarını vurgulayabilirler.
  • Kent Konseyleri konuya dahil edilebilir, iklim değişikliği ile ilgili bilgilendirici etkinlikler gerçekleştirebilirler.
8 Eylül’de bir arada gezegenimiz için, kentlerimiz için, #İklimİçinSesVer’mek istiyorsanız,
her türlü soru ve öneriniz için: bilgi@iklimicinsesver.org
8 Eylül Küresel Etkinlik Günü ve 12 – 14 Eylül Kaliforniya Küresel İklim Eylem Zirvesi nedir? 
İnsan kaynaklı iklim krizi; kontrol edilemeyen yangınlarla, sıcak hava dalgalarıyla, ani hava değişimleriyle her geçen gün etkilerini daha fazla hissettiriyor. Bir yandan fosil yakıt kullanımı, diğer yandan enerji tüketiminin %70’inden sorumlu kentler, bu krizi derinleştiren etmenler olarak öne çıkıyor. Bu sebeple, dünyanın Paris İklim Anlaşması hedeflerine ulaşması için yerel ve bölgesel yönetimler ile özel sektör mensuplarını iklim taahhütlerinde bulunmaya davet edecek Küresel İklim Eylem Zirvesi, 12 – 14 Eylül’de Kaliforniya’da gerçekleşecek. Zirveden hemen önce, 8 Eylül’de dünyanın dört bir yanında çeşitli STKlar, demokratik kitle örgütleri ve yerel toplulukların öncülüğünde, yerel yönetimleri bir an önce iklim krizine karşı harekete geçmeye çağıracak etkinlikler düzenlenecek. İklim İçin Ses Ver / Rise For Climate adlı 8 Eylül Küresel Etkinlik Günü’nde 73 ülkede 600’ün üzerinde etkinlik gerçekleşecek. Türkiye’de ise çeşitli noktalarda 11 ayrı etkinlik düzenlenecek.
Türkiye’deki etkinlik noktaları şöyle:
İSTANBUL
KADIKÖY
İklim için Ses Ver – Kadıköy İklim Elçileri
8 Eylül, 15.00
Kalamış Atatürk Parkı
Fenerbahçe Mahallesi, Münir Nurettin Selçuk Cd. No:54,
KadıköyEtkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/931830270360080/
https://actionnetwork.org/events/iklim-icin-ses-ver

KİLYOS – SARIYER
2. Kilyos Çevre ve Sanat Günleri kapsamında 8 Eylül iklim forumu ve İklim İçin Ses Ver etkinliği – Yeşil Düşünce DerneğiSarıyer Belediyesi
8 Eylül, 14.00
Kilyos
https://actionnetwork.org/events/kilyos-sariyer-iklim-icin-ses-ver

REŞİTPAŞA – SARIYER
Saran Selenge ile iklim değişikliği üzerine sohbet – Kokopelli Şehirde

(Etkinlik İngilizce gerçekleşecektir)
8 Eylül, 11.00 – 12.00
Balçiçeği Sokak No: 9 – Reşitpaşa / SarıyerEtkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/241007459934071/
https://actionnetwork.org/events/kokopelli-talks-climate-change

ANTALYA
İklim İçin Ses Ver Alakır Buluşması – Alakır Nehri Kardeşliği
8 Eylül, 12.00 – 14.00
Alakır Vadisi
Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/279278515995862/
https://actionnetwork.org/events/iklim-icin-ses-ver-alakir-bulusmasi

KIRKLARELİ
İklim İçin Ses Ver Trakya – Doğaya Dönüş Derneği
8 Eylül, 10.00 – 22.00
Kırklareli Merkez Yayla Parkı
10:00 Bisiklet turu Yayla Meydanı – Walldorf korusu / Toprak yol
12:00 Çocuklara yönelik tohum topu atölyesi
12:00-18:00 Çocuklara yönelik toprak kap çamur atölyesi
15:00 Zehirsiz ev atölyesi
17:00 Masal Anlatımı
20:00 Film Gösterimi

Etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1118680224946553/
https://actionnetwork.org/events/rise-for-climate-thrace

ESKİŞEHİR
Odunpazarı İklim İçin Ses Veriyor! – Odunpazarı Kent Konseyi
8 Eylül, 18.00
Odunpazarı Meydanı
Bisikletini al, pedallayanlara katıl!

https://actionnetwork.org/events/bisikletini-al-pedallayanlara-katil

AYVALIK
Defne Koryürek’le gıda, ekoloji ve iklim üzerine söyleşi / forum – Ayvalık Kent Konseyi
8 Eylül, 16.00
İsmet İnönü Kültür Merkezi

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/2177633062492389/
https://actionnetwork.org/events/ayvalik-iklim-icin-ses-veriyor

ÇANAKKALE
Umut için güneşi uğurluyoruz! – İda Dayanışma Derneği
8 Eylül, 19.45
Güzelyalı Halk Plajı

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/277217422887158/
https://actionnetwork.org/events/umut-i_in-g_nesi-ugurluyoruz-we-bid-farewell-to-the-sun-for-hope

BALIKESİR
Altınoluk İklim İçin Ses Ver’iyor! – Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği
8 Eylül, 19.00
Antandros Parkı

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/2177633062492389/
https://actionnetwork.org/events/iklim-icin-ses-veriyoruz/

ADANA
Adana İklim İçin Seslenyor! – Adana Ekoloji Derneği
8 Eylül, 12.00 – 14.00
Abidin Dino Sanat Parkı

Etkinlik sayfası:
https://www.facebook.com/events/2061104180870674/

9 EYLÜL

ANKARA
Açıkhava söyleşisi: İklim değişikliği ve Biz
9 Eylül, 17.30
Anıttepe Park Amfisi
https://actionnetwork.org/events/iklim-degisikligi-ve-biz

Etkinlik yerlerine haritan ulaşmak için: www.iklimicinsesver.org