(Kapak fotoğrafı: Tunahan Turhan)

Avustralya’da aylardır süren yangınlara tepkilerini dile getirmek ve iklim krizine karşı harekete geçilmesini talep etmek isteyen eylemciler İstanbul’daki Avustralya Konsolosluğu önündeydi.  İklim için okul grevine çıkan Fridays for Future (Gelecek için Cumalar) hareketinin çağrısıyla gerçekleşen eyleme Sıfır Gelecek Kampanyası, Eko Öğrenci, İstanbul Vegan İnisiyatifi ve HAYDİ destek verdi.

Fotoğraf: Elif Eltutar

Avustralya’da süren yangınların iklim krizinin bir sonucu olduğunu söyleyen eylemciler, Avustralya hükümetini ülkede süren yangınlara rağmen kömür madeni projelerinden vazgeçmemesi ve iklim kriziyle etkili bir şekilde mücadele etmemesi sebebiyle eleştirdi.

Akkuş: Sorumlular hayvanların çığlığını duymadı

Basın açıklamasını Fridays for Future adına okuyan Melisa Akkuş “Bugün sesimizi duyurmak ve yapılan ihanete karşı gelmek bir aradayız” dedi. Dünya genelinde 2018 yılından bu yana gerçekleşen Türkiye’deki, Amazonlar’daki, İsveç’teki ve dünyanın diğer yerlerinde gerçekleşen yangınlara değinen Akkuş, bu yangınların sebebinin iklim krizi olduğunu söyledi.

Avustralya yangın felaketinin yaşamlarımıza vurulan en büyük darbelerden birisi olduğunu söyleyen Akkuş, “Bu katliamın sorumluları bir koalanın can çekişerek yandığını, hayvanların çığlıklarını duymadılar” dedi.

‘Bu hepimizin krizi’

“Yangınların içinden hayvanlar kurtarılmaya çalışıldı kurtarılan koalalar şu an tedavideler, kanguruların sığınakları kül oldu kocaman bir yaşam yandı ve bu katliamın sorumluları hala inkara devam ediyorlar” diyen Akkuş Avustralya yangınlarında meydana gelen yıkım ile ilgili şu verileri paylaştı:

“Avustralya yangın felaketinde Eylül 2019’dan beri devam eden yangın sonucunda 600 milyon olarak açıklansa da 1 milyarı aşkın hayvanın hayatını kaybettiği, çok sayıda hayvanın ise neslini tüketen bu doğal afet, 25 insanın hayatını kaybetmesine yol açmış durumda.

Bu felaket sadece bir kıtanın sorunu değil dünyanın sorunu haline geldi. NASA’nın Avustralya yangını için yaptığı açıklamada, ‘Dumanların, Dünya’nın etrafında en az bir tam çember oluşturması bekleniyor’ denildi. Bu hepimizin krizi ve hepimizi boğuyor. Yapılması gereken seferberlik Eylül ayından beri yapılmadı ve canlıların ölmesine sebep oldu!”

‘Yanlış iklim politikaları devam ediyor’

Akkuş konuşmasının devamında bu felaketlere rağmen hükümetin sürdürdüğü yanlış iklim politikalarının devam ettiğini söyledi:

Avustralya’nın kuzeyinde yer alan Queensland eyaletinde Hindistanlı şirket Adani Group tarafından işletilen kömür madeni alanından kömürün taşınması için yapılan demiryolu hattına sinyal teknolojisi sağlayacak Siemens, geçtiğimiz yıl bir anlaşma imzaladı.  Geçtiğimiz Cumartesi günü iklim aktivisti Greta Thunberg, Siemens’e projedeki rolünü gözden geçirmesi çağrısında bulundu. Proje hayata geçerse, 4.6 milyar ton karbon salımına sebep olacak. Ne kadar çok fosil yakıtların bizi öldüreceğini söylesek de kötü bir şekilde daha ağırı yapılmak isteniyor.

‘Fosil yakıt sonumuz demek’

Birçok ülkenin fosil yakıt yatırımlarına devam ettiğini söyleyen Akkuş, “iklim aktivistleri bunu istemiyor çünkü fosil yakıt bizim sonumuz demektir” dedi. Akkuş açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

Artık çözüm için bekleyemeyiz çünkü büyük bir yokoluşun içerisindeyiz ve gereken önlemleri alamazsak başka bir tarihe ertelemeyeceğiz, geri döndüremeyeceğiz. Çıkan yangınlar, meydana gelen afetler, günlük hayatta yaşanılan iklim olayları hepsininin sebebi iklim krizi ve iklim krizi için köklü değişimler yapılmazsa durduramayacağız.

‘Daha kaç orman yok olacak?’

“Artık daha kaç tane orman yok olacak, kaç bin tane hayvan daha yaşamını yitirecek, kaç bin insan kendi evinden kaçacak? Bunları artık görmek, duymak, yaşamak istemiyoruz. Bu krizi başka bir kıta yaşıyor olabilir ama bu kriz bizleri, hepimizi vuruyor. İnsanlar evlerinin yanmasına şahit oldu, canlılar yangınların içinde yandı, insanlar yangınlar sebebiyle ölüyor ve yangınlar bitmiyor yangınlar sebebiyle sıcaklık ve hava kirliliği artıyor. Artık yaşayamıyoruz.

Bu zamana kadar yaşanılan en büyük kriz iklim krizidir. Küresel olarak hep birlikte iklim adaleti için harekete geçtik biz sizi beklemeyeceğimiz biz haklarımızı, ormanlarda evi yanan canlıların hakkını, biz çocuklar olarak hakkımızı ve dünyanın yeşil hakkını savunacağız. Bunları unutmayacağız ve artık bilinçli olarak yangın çıkaranlara ve sorumsuz sisteme karşı dur demek için birleşeceğiz.”

Eylem sonunda, İstanbul Vagan İnisiyatifi’nden Doğa Altınsay da söz aldı. Avustralya hükümetinin binlerce deveyi, su kıtlığı gerekçe göstererek öldürmesini eleştiren Altınsay, “İklim krizinin de felaketlerin de sebebi insanlardır. Acısını hayvanlardan çıkartamazsınız” dedi. Basın açıklaması, eylemcilerin “Ne istiyoruz? İklim adaleti! Ne zaman istiyoruz? Şimdi!” sloganlarıyla sona erdi.