(Yossi Cadan, 350.org)

Geçen sene dünyanın en büyük bankalarından biri, HSBC, dünya çapında kömür santralleri projelerini finanse etmeyi durdurmaya dair yeni politikasını açıkladı. Ama, Bangladeş, Endonezya ve Vietnam hariç. HSBC, bu ülkelerdeki toplulukların artan tepkilerine rağmen bu istisna uygulamalarını terk etmeye yanaşmadı.

Pes etmeye imkanımız olmadığından, sesimizi daha gür çıkarıyoruz.

HSBC 12 Nisan’da yıllık hissedar toplantısını gerçekleştirecek. Biz de bu vesileyle HSBC’nin insanların ölümünden ve gezegenin yıkımından kâr elde etmeyi durdurmasını talep ediyoruz.

Eğer yeterince çok sayıda insan ses çıkarabilirse, HSBC’ye dünyanın gözlerinin üzerlerinde olduğunu gösterebilir ve HSBC’yi yıkımı finanse etmekten vazgeçirebiliriz.

HSBC “Daha ileriye hep birlikte” diyor ancak iklim krizine katkılarından bahsetmiyor! Bu videoyu paylaşıp, daha fazla sayıda insana ulaşmasını sağlarsanız seviniriz.

HSBC müşterileri, hesap ekstrelerine bakınca hava kirliliğinden boğulan toplulukları görmemeli. Bankanın “yeşile boyama”sının önüne geçmek için bu videoyu paylaşın.

Son 3 yılda HSBC fosil yakıtlara 43 milyar sterlin (320 milyar lira) finansman sağladı. Banka aynı zamanda silah şirketlerine 830 milyon sterlini (6,2 milyar lira) aşkın yatırım yaptı ve silah sektörüne sağlanan 18.9 milyar sterlin (141 milyar lira) konsorsiyum kredisine dahil oldu. HSBC, insan haklarını ihlal eden askeri ekipman ve teknoloji pazarlayan bir düzineyi aşkın şirketle çalışmaya devam ediyor.

Silah satışları bir yanda, fosil yakıtların çıkarılması diğer yanda HSBC açıkca yıkımdan kâr ediyor. Bu devam edemez.

Bugün videoyu paylaşarak destek verebilir misiniz?

Saygılarımızla,

Yossi ve 350.org takımı