350.org: Halkın İklim Yürüyüşü’yle Tamamlanacak Eylem Haftası Bilim için Yürüyüş’le başladı.

Washington, DC —Dün, Bilim için Yürüyüş’te on binlerce kişi ABD’nin başkenti Washington DC’nin sokaklarındaydı. Dünyanın dört bir yanındaki 600 kardeş yürüyüşüyle birlikte, bilim ve gerçek için tarihi bir gösteri gerçekleştirdiler. Kalabalık katılım, iklim, iş ve adalet için bir hareket olarak 29 Nisan’da Halkın İklim Yürüyüşü’yle nihayetlenecek bir hafta eylem için önemli bir başlangıç oldu.

Portrait of Bill McKibben, author and activist. photo ©Nancie Battaglia

Bill McKibben, yazar ve aktivist. ©Nancie Battaglia

Bill McKibben, 350.org kurucularından, şunları söyledi: 

“Biliminsanları, genellikle, siyaseten aktif olmak için büyük bir heves içinde olmamışlardır, ancak dinmeyen saldırı ve örgütlü inkâr karşısında, güvenilirliklerini faydalı bir şekilde kullanıyorlar. Artık, biz, haftaya hep birlikte yürüdüğümüz zaman onlara olan desteğimizi gösterebiliriz!”

May Boeve Picture

May Boeve, 350.org Genel Direktörü, şunları söyledi:

“Bugünün yürüyüşü bilime saygıyla ilgili, gelecek hafta yapılacak Halkların İklim Yürüyüşü bilim temelli eylemle alakalı olacak! Bilime yapılan saldırılar yeni bir şey değil, Exxon ve fosil yakıt müttefikleri geçtiğimiz yarım yüzyılı, siyasetçileri ve göstermelik kuruluşları bilimsel gerçekler hakkında şüphe tohumları ekmeleri için fonlayarak geçirdiler; bugün ne kadar çok insanın buna karşı mücadeleye katıldığını görmek heyecan verici.

Halkın İklim Yürüyüşü, Bilim için Yürüyüş’ün bir sonraki adımı: daha çok insanı siyasi sistemimize aktif katılır kılmak, güce karşı durmak, ve çözüm talep etmek için bir çağrı. Seslendireceğimiz talepler farklı mücadelelerimiz arasındaki örtüşmeleri ve uğurlarında birlikte çabalayabileceğimiz ortak çözümleri vurguluyor: yerli halklara saygı, iklim krizinin ön saflarındaki topluluklarda yatırım, fosil yakıtlardan, herkes için işleyen %100 temiz enerji ekonomisine dönüşüm.”

Bilim için Yürüyüş “Gerçeklerden Adalete: 2017 Dünya Günü’nden İşçi Bayramı’na” adı altında, 50’den fazla etkinliği içeren bir eylem haftasının başlangıcı. Bunlar arasında: vizyon sahibi bir temiz enerji yasa teklifi, ABD hükümetini dava eden 21 genç insanın kamuya seslenmeleri, sanat enstalasyonları, koca bir gençlik buluşması, doğrudan eylemler ve fazlası.

Halkın İklim Yürüyüşü, güce karşı durmak ve iklim krizine dair cesur çözümler talep etmek üzere yapılıyor. On binlerce kişi, ön saflardaki topluluklara yatırımlar, fosil yakıtlardan %100 temiz enerjiye geçiş ve daha birçok şeyin çağrısını yapacak.

350.org, Bilim için Yürüyüş’ün ve 29 Nisan Halkın İklim Yürüyüşü’nün paydaşlarındandır ve Halkın İklim Hareketi Yürütme Kurulu’nda görev alır.

350 Türkiye için çeviren: Alidost Numan