Gün geçtikçe derinleşen iklim krizi, kontrol edilemeyen yangınların  da şiddetini artıyor. Avustralya’da aylardır söndürülemeyen yangınlara tepkilerini göstermek isteyen ve hükümetleri iklim krizine karşı harekete çağırmak isteyen genç iklim aktivistleri de 17 Ocak Cuma günü dünyanın dört bir yanında Avustralya ile dayanışma eylemleri düzenliyor.

İstanbul’da gerçekleşecek eylemin çağrısını ise iklim için okul grevine çıkan öğrencilerin oluşturduğu Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) yaptı. Sıfır Gelecek, HAYDİ, İstanbul Vegan İnisiyatifi ve Eko Öğrenci’nin de destek vereceği eylem 17 Ocak günü saat 14.00’da İstanbul Avustralya Konsolosluğu önünde gerçekleşecek.

‘Avustralya için ses olacağız’

Gelecek için Cumalar hareketi yaptığı çağrıda “Bu cuma Avustralya için bir ses olacağız. Fridays For Future İstanbul ekibi olarak Avustralya’da yapılanlara ve bunlara karşı sesini çıkarmayan sorumlu kişiler sebebiyle doğanın hakkını savunmak için Beşiktaş Avustralya Konsolosluğu’nda saat 14:00’da basın açıklaması düzenliyoruz” dedi. 

İklim aktivistleri açıklamalarının devamında ülkedeki yangınlar sürerken Hawaii’ye tatile giden Avustralya Başkanı Scott Morrison hakkında da “Avustralya’da meydana gelen yangınlar için harekete geçmeyip tatil yapan kişilerin doğanın yaşam hakkına sahip çıkmaları için sesimiz duyuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Avustralya’da gece nöbeti

Avustralya’daki aktivistler ise Avustralya yerel saati ile 19.30’da Parlamento binası önünde bir araya gelecek. Eylemciler, tüm gece boyunca bina önünde nöbet tutacak. Paylaşımlar ise #Listentothem hashtag’i üzerinden yapılacak.

350.org’den dayanışma çağrısı

350.org de yaptığı kısa açıklamayla dünyanın dört bir yanında Avustralya konsoloslukları önünde gerçekleşecek eylemlere destek verdiğini duyurdu. Açıklama şöyle:

“Kederdeyiz.

Avustralya yanıyor ve yangınları takip eden geri dönüşü olmayan yıkımı tasavvur etmek zor.

Fosil yakıtların tetiklediği yangınlardan ve zehirli havadan etkilenenlerin yanındayız.

Yangınlardan doğrudan etkilenen yerel topluluklarla milyonlarca insan dayanışma içinde, cesur itfaiyeciler ekosistemleri ve yerleşim yerlerini korumak için tehlikenin göbeğinde mücadele ediyorlar ve hükümetlerin başarısız olduğu yardım hizmetlerine rağmen mali yardım kampanyaları düzenleniyor.

Kriz karşısında toplulukların gösterdiği dayanışma, sevgi ve cömertlik karşısında hayranlığımızı dile getirmek istiyoruz.

Ve bu Cuma, iklim grevcileri ve topluluklar bir kez daha dayanışma eylemlerine devam edecekler.

Senin yapabileceklerin:

  • Kendi topluluğunla Avustralya konsoloslukları önünde gerçekleşecek etkinliklere katılabilir, topluluğun veya arkadaş grubunla sen de etkinlik düzenleyebilirsin. Avustralya Konsolosluk adreslerine ulaşmak için buraya tıklayabilirsin 
  • Katıldığın etkinlikten fotoğrafları #Listentothem etiketiyle sosyal medyadan yaygınlaştırabilirsin. Ayrıca photos@350.org adresine çektiğin fotoğrafları gönderebilirsin (Konu bölümüne etkinliğin gerçekleştiği şehri e-posta içeriğine kısa bilgi ve fotoğrafı çekenin ismini yazmayı unutma)

2020’de, bu sevgiyi, cömertliği ve enerjiyi sadece iklim krizinin etkilerine değil aynı zamanda sorumlu olanlara yönlendirmeliyiz. Krizden kâr elde eden bir avuç şirket, iklim çöküşüne karşı eylemleri baltalamak için lobi faaliyetlerine devam ediyorlar ve sadece birlikte harekete geçersek gidişatı değiştirebiliriz.

Avustralya’daki yangınlardan etkilenen yerli topluluklara ve milyonlarca hayvana bağış yoluyla destek olmak için : 

FIRE STICKS ALLIANCE

WIRES WILDLIFE RESCUE