Genus Capital bugün dört yıllık yatırım verilerine ilişkin bir rapor yayınladı: Dağılma Raporu: Dört Sene Fosilsiz Performans. Genus Capital’in Fosilsiz CanGlobe Hisse Senedi Fonu, raporda ayrıntılarıyla belirtildiği üzere, iklimi etkileyen fosil yakıtlardan arınmış portfolyo sahibi yatırımcıların Mayıs 2013’ten Temmuz 2017’ye kadarki süreçte getiri feda etmediklerini gösteriyor. Hatta fon, her ikisi de kömür ve fazlasıyla karbon üreten endüstrileri kapsayan standardının ve genel Kanada borsa endeksinin getirilerini geride bıraktı.

Genus Capital CEO’su ve Baş Yatırım Görevlisi Wayne Wachell, “Genel algıya göre, bir portföyde fosil yakıt stoklarının dahil edilmesi, iklim değişikliğinden endişe eden yatırımcılar için bile geri dönüş üretmek için gerekliydi.” dedi. “Şimdi, durumun böyle olmadığını gösteren kesin verilerimiz var.”

Raporda, fosil yakıtların çıkarıcıları, vericileri ve yayıcıları, Kanada borsa değerinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturduğu için, portföy fosilsizleştirmenin Kanada yatırımcıları için zorlayıcı olduğunu kabul ediyor. Genus’un fosilsiz sermaye fonu, Kanada ve dünya stoklarını, her bölgedeki en iyi sanayileri vurgulayan tek bir optimizasyon stratejisine dönüştürerek, ekonomik açıdan hassas sektörlerdeki güçlü şirketler ile enerji boşluklarının doldurulmasına yardım ederek, enerji sektörü benzeri hisse senedi fiyat marjı elde etme potansiyeline kavuşturdu.

Fosilsiz fon göstergelerden çok daha iyi performans gösterdi, ancak dört yıllık kilometre taşını aşmak, çeşitli bir portföye sahip olmanın karbon-yoğun bir portföyden çok daha fazla getiri sağladığını kanıtladı.

Genus Capital, David Suzuki Vakfı’nın isteği üzerine fosilsiz fon yarattı. David Suzuki Vakfı CEO’su Vekili Andrea Seale, “Genus’a çeşitlendirilmiş bir fon yaratması için ulaştık, çünkü yatırımlarımızın değerlerimizle uyumlu olması gerektiğini biliyorduk” dedi. “Bu veriler şu anda fosil yakıtlardan yatırımları çekmenin gezegen için iyi olması dışında, daha fazla getiri sağladığını da ortaya koydu. Bu oldukça büyük bir olay. Diğer örgütlerin, özellikle yatırımcıların da bu harekete katılmasını umuyoruz” diye ekledi.

Kaynak: BusinessInsider