İklim krizi ve sebep olduğu aşırı hava olaylarının etkileri gün geçtikçe artıyor. Krizden en çok etkilenenler ise özellikle toplum içinde çeşitli sebeplerle kırılgan durumda olanlar. Son on günde aşırı yağışlar ve su baskınları sebebiyle İstanbul’da bir Suriyeli göçmenin, Bursa’da engelli bir kadının hayatını kaybetmesi iklim kriziyle mücadelede sürekli tekrarlanan “hepimiz aynı gemideyiz” söyleminin gerçekleri yansıtmadığını gösteriyor. Toplumlarımızdaki eşitsizlikler iklim kriziyle daha da derinleşiyor. Talebimiz ise net: İklim adaleti hemen şimdi! 

İklim adaleti için fosil yakıtlara karşı mücadeleler ise dünyanın dört bir yanında devam ediyor. Fosilsiz Postası’nın Haziran sayısında bu mücadelelere birlikte bakalım

Kampanya: Adanaya Temiz Hava!

Aşırı hava olayları nedeniyle bu sene Çukurova’da narenciye bahçelerinde %80 ürün kaybı yaşanırken, Adana sıcak hava dalgalarıyla boğuşurken, Sugözü Sahili’nde deniz kaplumbağalarının yuvalama alanı üzerine ikinci kömürlü termik santralin inşaatı sessiz sedasız devam ediyor. Çin finansmanıyla gerçekleşen Hunutlu kömürlü termik santrali inşaatına karşı 15’in üzerinde sivil toplum kuruluşunun başlattığı #AdanayaTemizHava kampanyasına sen de katıl Adana’ya, İskenderun Körfezi’ne, kaplumbağalara yeryüzüne birlikte nefes olalım! 

Daha fazla bilgi için: adanayatemizhava.org

Change.org imza kampanyası için: change.org/adanayatemizhava

Şirketlere değil adil iyileşmeye destek! 

Siyasetçiler, koronavirüs krizinden kurtulmak için ekonomik iyileşme ve teşvik paketlerini açıklamaya devam ediyorlar. Dünyanın dört bir yanından demokratik kitle örgütleri ise değişim için adil iyileşme istiyorlar, Temmuz ayında düzenlenecek G20 toplantısında taleplerini dile getirmeye hazırlanıyorlar. 350.org’nin başlattığı imza kampanyası da, kamu kaynaklarının şirketleri kurtarmak için değil herkes için sağlıklı, güvenli bir gelecek inşasında kullanılmasını talep ediyor.

İklim grevcileri hikayelerini anlatıyor

Genç İklim Grevcileri hikaye anlatıcılığı hub’ı dünyanın dört bir yanından iklim aktivizmyle ilgili hikayeleri bir araya getiriyor. Yaşadığımız krize karşı gençlerin bilgeliği ve yaratıcılığını bir araya getiren internet sitesi, gençlerin katkılarına açık. Hikayeler, videolar, görseller ve daha fazlası için buraya tıklayarak siteyi ziyaret edebilirsin (İngilizce)

Yeryüzü için Mücadele  

🌊 Cennet Saros’a doğalgaz için LNG terminali ve gemi iskelesi projesine Saros Gönüllüleri’nin tüm itirazlarına rağmen İnceleme Denetleme Kurulu’ndan ÇED olumlu kararı verildi. Saros Gönüllüleri’nin mücadelesi devam ediyor

📣 Adana’da meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları “Adana’ya temiz hava istiyoruz, Hunutlu termik santrali projesi durdurulsun” diyerek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada konuşan avukat İsmail Hakkı Atal, projenin halk sağlığı üzerinde yaratacağı sorunlardan bahsederek, “napak ölek mi?” diye isyan etti. 

https://www.instagram.com/p/CBQ8HEqAUgS/

🏭 Temiz Hava Hakkı Platformu’nun mücadelesiyle çevre mevzuatlarına uymadığı için geçici süreyle kapatılan 5 termik santral yeniden çalışıyor, ancak santrallerden çıkan siyah dumanlar yapılan iyileştirmeler hakkında soru işaretlerini de beraberinde getiriyor. Uzmanlar iyileştirmelerin yetersiz olduğunu söylüyor. 

💧 COVID 19 pandemisi sürecinde Muğla Milas’ta bulunan Yeniköy termik santralenin su kaynaklarını kullanması sebebiyle İkizköy’deki su kesintileri geçtiğimiz aylarda gündeme gelmişti. İkizköylüler’in temiz suya erişim için mücadelesi devam ediyor. 

🙅🏻‍♀️Konya / Ilgın’da tarlaları acele kamulaştırmayla kömür madenine tahsis edilen köylüler bölgede yeni kömür maden istemiyor. Ilgın Çevre Platformu’ndan Ayşe Mergenci “daha önceki madenler sebebiyle her hanede kanser hastası var” diyor

👩‍⚖️ ABD’de petrol devleri Exxon Mobil, American Petroleum ile Koch Industries’e Minnesota Başsavcısı dava açmaya hazırlanıyor. Davanın nedeni olarak kurumların iklim değişikliği konusunda halkı aldatması ve dolandırması gösteriliyor.

🧑🏾‍💻 Afrika Vuka’nın düzenlediği “sanal karavan”, webinar serileriyle Afrika’daki fosil yakıt karşıtı mücadeleleri ziyaret ediyor. Şu ana kadar “Bargny Dit Non Au Carbon” (Bargny Kömür’e Hayır Diyor) Senegal’de kömürlü termik santral karşıtı mücadeleyi, Gana’daki aktivistler ise hükümetlerinin yenilenebilir enerji hedeflerini yükseltmek için çalışmalarını paylaştılar. 6 Ağustos’a kadar sürecek sanal karavan hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.

🥳 Denizliler’in büyük tepkisini çeken Avdan termik santrali projesi hakkında konuşan Denizli milletvekili Cahit Özkan, projenin durdurulduğunu söyledi. Avdan Platformu, projenin resmi olarak iptal edilmesini talep ediyor. 

Seyirlik öneri

Doğu Eroğlu’nun hazırladığı kısa belgesel, İskenderun Körfezi’nde Çin bankalarının finansmanıyla devam eden Hunutlu kömürlü termik santral projesinin hava kalitesi, tarım, balıkçılık, iklim üzerindeki muhtemel etkilerine ışık tutuyor, bölgede kömürlü termik santrallere karşı mücadele edenlerin hikayelerini anlatıyor. Tıkla, izle, paylaş! 

Gelecek ay sonu Fosilsiz Postası’nda görüşmek dileğiyle!

Ege 

***

Çeviri desteği: Ada Başer