Fosilsiz Postası’nı her ay sonunda e-posta olarak almak için buraya tıklayabilirsin. 

Dünya Günü 

22 Nisan Çarşamba Dünya Günü’nün 50. yıl dönümüydü. Koronavirüs pandemisi sebebiyle gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler dijital dünyaya taşındı. Genç iklim aktivistleri Cuma günleri gerçekleştirdikleri haftalık grevlerinde #FightEveryCrisis (#HerKrizleMücadeleEt) etiketi altında bir araya geldiler, çeşitli çevrimiçi etkinlikler gerçekleştirdiler. 

Başta koronavirüs olmak üzere önümüzdeki tüm krizlere karşı dirençli, adil bir gelecek kurmak için adil iyileşme talebi de Dünya Günü vesilesiyle gündeme gelen bir diğer konu oldu. 

Dünya Günü’nde  ayrıca Nepalli aktivistler, petrol çıkarılmasına karşı sosyal medya üzerinden harekete geçerken Kamboçyalı aktivistler Prey Lang ormanında yaşanan tahribata dikkat çekerek orman savunucularının yanında olduklarını açıkladılar. İngilizce daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsin. 

Japonya’dan dijital iklim grevi çağrısı (Kaynak: 350 Japonya)

Dünya Günü Canlı

ABD’de 300’ün üzerinde aktivist, ünlü ve bilim insanı genç grevciler ile birlikte Earth Day Live’a katıldılar. Müzik performanslarından hikaye anlatıcılığına, iklim için harekete geçenlerden koronavirüsle adil, eşitlikçi mücadele nasıl olurun cevaplarını arayan konuşmalara, gerçekleşen farklı etkinlikleri izlemek için buraya tıklayabilirsin.

ABD’de Yeşil Yeni Düzen için kampanya çalışmaları yapan Sunrise Movement’ın kurucusu Varshini Prakash, yazar Naomi Klein, aktör Joaquin Phoenix ve sanatçı Moby farklı alanlarda çalışan aktivistlerle birlikte Earth Day Live’a katıldılar.

Petrol fiyatları düşüyor

 

20 Nisan Pazartesi, Amerikan ham petrolü varil başına 18 Amerikan Dolarından -38’e inerek, tarihteki en düşük fiyata ulaştı. O günden beri fiyatlarda artış olsa da fosil yakıt endüstrisinin  pandemiden yara aldığı aşikar. 350.org’dan Brett Fleishman’a göre, bu durum “Fosil yakıtların, dayanıklı bir ekonominin temeli olamayacak kadar istikrarsız kaldığının güçlü bir örneği.”

Fosil yakıtlar hali hazırda teşviklerle destekleniyor ve ABD gibi birçok yerde ayakta kalabilmeleri için mali yardımlar arttı. Krizden çıkış için adil iyileşme isteyenler ise kaynakların adil dönüşüm yoluyla başta topluluk odaklı yenilenebilir enerji projeleri olmak üzere eşitlikçi bir gelecek için kullanılmasını istiyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre şayet koronavirüs sonrası için kaynaklar iklim dostu bir gelecek için kullanılırsa bu yenilenebilir sektöründeki istihdamı dört kat artırabilir ve 2050’ye gelindiğinde fosil yakıt emisyonlarını büyük oranda düşürebilir.

Sanatçı: Mona Caron // Adil İyileşme görsel havuzu

Yeşil Anlaşmalar: 

13 Avrupa Birliği üyesi ülke, koronavirüs iyileşme planı olarak Avrupa Yeşil Anlaşması’nı desteklediğini açıkladı.  Güney Kore’de yeni hükümet Yeşil Yeni Düzen planları için hazırlanıyor. BM Genel Sekreteri, koronavirüsle mücadelede yeşil teşviklerin yürürlüğe konmasını istedi. 350.org Güney Afrika’dan Alex Lenferna da Küresel Yeşil Yeni Düzen planlarının gelişmekte olan ülkelerin borçlarının hafifletilmesinde ve Küresel Kuzey ile Küresel Güney arasındaki eşitsizliklerin azaltılmasında kullanılması gerektiğini belirtiyor.

Yeryüzünü ferahlatan haberler: 

 

Cennet Kazdağları’nda bulunan Yenice’deki Çırpılar Kömürlü Termik Santrali projesinin ÇED’i mahkeme tarafından iptal edildi 🥳. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, uzun senelere yayılan mücadelenin deneyim paylaşımını Youtube üzerinden gerçekleştirdi. İzlemek için buraya tıklayabilirsin. 🌳🐿️

Bartın / Amasra’da Hattat Holding’in kurmak istediği kömürlü termik santrale karşı zaferlerle dolu bir mücadele yürüten Bartın Platformu 11 yaşında 🎂 

Fridays for Future Türkiye’nin 3 Nisan’da düzenlediği Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’ne canlı olarak iki binin üzerinde katılım gerçekleşti 👩‍💻👨‍💻 

ABD’de yerli halkların topraklarını tehdit eden Keystone XL boru hattı mücadelesinde bir hakim inşaatı durdurabilecek önemli bir su geçiş iznini iptal etti. Bu, hem yerli hakları hem doğa hakları için önemli bir kazanım. ✊

İki Japon bankası, kendilerine yönelik başlayan kampanya ardından kömüre finansman sağlamaya yönelik politikalarını yeniden gözden geçirdiklerini açıkladılar. 👀

Harekete Geç: 

Saros’a yapılmak istenen doğalgaz limanına karşı Saros Gönüllüleri, #SarosaDokunma diyerek bir imza kampanyası başlattı. İmza kampanyasına destek vermek için buraya tıkla

Yıllardır kömürlü termik santral sebebiyle çeşitli hak ihlallerinin yanında su sıkıntıları da yaşayan Muğla / Milas’ta yer alan İkizköy, Nisan ayının ilk haftasında termik santralden dolayı susuz kaldı. Açtıkları sosyal medya hesaplarından seslerini duyuran İkizköy’ü sen de sosyal medyada takip edebilir, seslerine ses katabilirsin:

Twitter: @ikizkoydireniyo

İnstagram: @ikizköy.direniyor

Geçtiğimiz ay yayınladığımız COVID – 19’dan Adil İyileşme ilkelerine buraya tıklayarak imza atabilir, nasıl bir gelecek istediğini sosyal medyada #adiliyileşme etiketiyle paylaşabilirsin. Ayrıca bu konuyla ilgili tasarımlara ve sanatçıların çalışmalarına Adil İyileşme görsel havumuzdan ulaşabilirsin. 

***

Küresel gelişmeleri bizlere aktaran gönüllümüz Ada Başer’e teşekkür ediyoruz, gelecek ay sonu Fosilsiz Postası’nın ikincisinde görüşmek dileğiyle! 

Ege