Bula (Bula, Fiji dilinde “Merhaba” anlamına geliyor)

Bu sene gerçekleşen BM İklim Görüşmelerinde bol miktarda gözü pek iklim liderliği örneği göze çarptı. Ama liderlik, siyasetteki büyük isimlerden değil, iklim krizinden en çok etkilenen topluluklardan ve yerel liderlerden geldi.

Pasifik İklim Savaşçıları olarak bizler, Almanya’daki topluluklarla dayanışma içerisinde durduk. Bu topluluklar, kömür madenlerinde ön saflarda, yaratıcı taktikler ve kararlılıkla mücadele ediyorlar. Ayrıca, %100 yenilenebilir enerjiye geçiş sözü veren ve Donald Trump’ın fosil yakıt gündemine direnen şehir ve eyaletleri temsil eden Amerika gençliğinin yanında durduk. İklim adaleti çağrılarının sesini, iklim etkilerinin en şiddetli kısmıyla karşı karşıya olan Pasifik Adalıların liderliğini yükselttik.

Bir sonraki adımla ilgili COP23 özet videomuzu izleyin ve paylaşın

Almanya’dan önümüzdeki sene için yenilenmiş bir umut ve iyimserlik hissiyle ayrılıyoruz: 2018’de, hep beraber, Fosilsiz bir dünya için küresel ölçekte dev bir yerel eylem dalgasını başlatma umuduyla.

Fosil yakıtların yerin dibinde bırakılması çağrımızın, burada Bonn’da dünya liderleri ve dünyanın her köşesinden, sizin gibi, yerel eylemde bulunma sözü vermiş insanlar tarafından, açık ve net bir şekilde duyulduğundan eminiz.

Bu videoyu, bu yolculukta başkalarının da bize katılmasını sağlamak için izleyin ve paylaşın

Hızla değişen iklimimiz, 2018 yılında gerçek çözümler için uğraşan büyük bir halk hareketinin varlığını gerektiren devasa bir sorun. Hükümetlerimizin cesur eylemlerde bulunması gerekiyor. Ancak birçoğu daha Paris Anlaşmasında verdiği sözü yerine getirmiyor. Şu anda, fosil yakıt projelerini durdurmak ve yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandırmak amacıyla yerelde halk gücünü inşa etmek, kalıcı bir çözümü güvenceye almak için elimizdeki en iyi fırsat.

Sokak sokak, şehir şehir ve bir topluluktan diğerine, istediğimiz gelecek için kamuoyu desteğini oluşturmak hepimizin elinde.

Şu anda eve dönüyoruz. Ancak Pasifik İklim Savaşçıları olarak, ada topluluklarımızın yaklaşan iklim etkilerine karşı dayanıklılığını inşa etmek ve Fosilsiz bir dünya için ayağa kalkmaya devam etmek için her zamankinden daha güçlü hissediyoruz. Gerçekten başarılı olmak istiyorsak, hepinize ihtiyacımız var.

Bu haberi kendi ağlarınızda yayın ve dostlarınızı da hareketimize katın.

350 Pasifik’ten Fenton Lutunatabua