Eskişehir’in en verimli topraklarının bulunduğu Alpu Ovası’na yapılması planlanan termik santral projesi Danıştay tarafından iptal edildikten sonra, şimdi de Sevinç Mahallesi’nde planlanan Kömür Ocağı projesi gündemde.

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kömür ocağı ÇED sürecini başlatmasının, termik santralı yeniden gündeme aldıklarını gösteren bir planın varlığını gösterdiğini söyledi.

Süllü, bakanlığın bölgede bir kömür madeni açarak, termik santral projelerine bölgeyi daha cazip hale getirmeye çalıştığını öne sürdü.


Alpu Ovası

Türkiye Büyük Millet Meclisi Küresel İklim Krizi Meclis Araştırma Komisyonu Üyesi Dr. Jale Nur Süllü,“Türkiye, ivedilikle kömürden çıkış yol haritasını belirleyip, açıklamalı ve bunun için eyleme geçmeli, fosil yakıtlara dayalı termik santrallardan vazgeçmelidir” çağrısında bulundu.

Sevinç Mahallesi’nin bulunduğu Odunpazarı’nın belediye başkanı Kazım Kurt da, projeye karşı olduklarını, tüm dünya fosil yakıt, özellikle de kömür üretim ve kullanımını bırakıp, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına geçmişken, hala fosil yakıt, özellikle de kömür üretim ve kullanımında ısrarcı olunmasının akıl ve bilim dışı olduğunu belirtti.

Kurt, Odunpazarı Belediyesi olarak, 20 Ocak’da gerçekleşecek Kömür Ocağı Projesi ÇED sürecinde de, bölge halkı ile beraber yakın takipçisi olacaklarının da altını çizdi.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği de projeye karşı bir imza kampanyası başlatarak, yaşam savunucularını destek vermeye çağırdı.

Sen de bu kampanyaya imzanla destek vermek istiyorsan buraya tıklayabilirsin.