Rise for Climate / İklim İçin Ses Ver küresel eylem günü olan 8 Eylül için son aya girildi. Dünyanın dört bir yanında yaşamı savunanlar seslerini duyurmak için sokaktalar. Kapı kapı dolaşıp broşür dağıtanlara, dinazorların tekrar hortladığı, sanat yarışmalarının düzenlendiği etkinliklerden bazıları şöyle:

San Francisco ve New York’ta çağrı için yüz yüze  görüşmeler tercih edilirken bir yandan da kapı kapı dolaşılıyor, broşürler dağıtılıyor. İnsanlara doğrudan temas eden bu etkinlikler aynı zamanda iklim krizine karşı farkındalık yaratmak için de etkili bir yöntem.

8 Eylül’de ses verecek yerlerden biri de Filipinler. Manilla’da etkinliği örgütleyen bazı aktivistler, fosil yakıtlara gönderme yaparak dinozor kostümleri giydiler ve etkinlikle ilgili detaylara ulaşılabilecek dev QR kodlarıyla sokaklara çıktılar.

Etkinlikler dahilinde sanatın yaratıcılığını göstermek ve diğer insanlara da ilham vermek için Güney Afrika’da da bir aktivist sanat atölyesi çalışması yapıldı.

Gana’da da Küresel Etkinlik Günü görselleri çağrı amacıyla yaygınlaştırılıyor; çağrı standlarını ziyaret edenler, görsellere kendi renklerini katıyor.

Türkiye de küresel etkinlik gününe İklim İçin Ses Ver diyerek katılacak. 2 Ağustos’ta etkinlik gününe yönelik olarak sosyal medyadan yapılan çağrıyla birlikte yaşamı savunanlar duyuruyu yaygınlaştırmaya başladı.

8 Eylül’de sesin verileceği yerlerden biri Kadıköy Kalamış Parkı olacak. Kadıköy İklim Elçileri öncülüğünde gerçekleşecek etkinliğe yönelik olarak hummalı bir çalışma başladı bile! Ayrıca 8 Eylül’e doğru Kadıköy’de film gösterimleri dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler de gerçekleşecek.

 

8 Eylül’de Türkiye’den iklim için sesi yükseltmek isteyenler nasıl katılacakları hakkındaki bilgilere www.iklimicinsesver.org‘den ulaşabilirler. 

Ayrıca aynı sitedeki görselleri veya altı kıtadan çeşitli sanatçılar tarafından yapılmış etkinlik günü posterlerini sosyal medyada #İklimİçinSesVer hashtagiyle yaygınlaştırabilirsiniz, hatta bu linki tıklayarak kendi posterinizi oluşturabilirsiniz.