Türkiye’de 15’in üzerinde etkinliğin gerçekleşeceği 20 Eylül’e yönelik olarak oluşturulan Dijital İklim Grevi aracı / widget’ı yayınlandı. Digital Global Climate Strike sitesi üzerinden İngilizcesi’ne ulaşılabilen widget’ı internet sitenizin ana sayfasına eklediğinizde sitenizin açılışında bir şerit şeklinde “İnternet sitemiz 20 Eylül Küresel #İklimGrevi’ne katılacak. Peki ya sen?” metni çıkıyor. “Ben de varım”a tıklayanlar ise Türkiye’deki gerçekleşecek etkinlikleri gösteren www.sifirgelecek.org sitesine yönlendiriliyor.

20 Eylül günü ise bu banner ana sayfanın açılışında tüm sayfayı kaplayacak şekilde genişleyecek ve “İnternet sitemiz Küresel #İklimGrevi’ne katılıyor” metni ekranda belirecek. Tüm ekranı kaplayan bu metin kapatılabiliyor. 

Dijital İklim Grevi’ne katılmak isteyen kişi ve kurum internet sitelerinin yapması gereken tek şey aşağıdaki kodu ana sayfalarına eklemek: 

<script type=”text/javascript”>

 var DIGITAL_CLIMATE_STRIKE_OPTIONS = {

   showCloseButtonOnFullPageWidget: true,

   language: ‘tr’,

};

</script>

<script src=”https://assets.digitalclimatestrike.net/widget.js” async></script>

Kod detaylarına ve kodu kişiselleştirmek / özelleştirmek için bilgilere GITHUB sayfasından göz atılabilir. Ayrıca diğer bilgilere https://digital.globalclimatestrike.net sayfasından da ulaşılabilir. 

20 Eylül günü widget’ın internet sitesinin tüm ana sayfasını kaplamasını istemeyenler kodu özelleştirebilir veya 20 Eylül günü widget’ı direkt kaldırabilirler.