Türkiye’nin uzun soluklu belgesel festivali Documentarist25-30 Haziran’da çeşitli belgeseller, ve yerli ve yabancı konuklarıyla 15. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz senelerde olduğu gibi Kadın haklarından LGBTİ haklarına müzik ve dans belgesellerinden büyüme ve ebeveynlik hikayelerine çeşitli programların yer alacağı Documentarist’te ekoloji odaklı belgeseller “Yokoluş İsyanı” başlığı altında toplanmış durumda.

Bu başlık altında yayınlanacak belgesellerden biri de Çanakkale – Çırpılar’da kömürlü termik santral projesine karşı altı yıl boyunca mücadele edenlerin hikayesinin anlatıldığı: “Çırpılar: Bir Mücadelenin Anatomisi” belgeseli olacak. Verimli Agonya Ovası’nın ortasına dikilmek istenen kömürlü termik santral projesine karşı bölge sakinlerinin verdiği mücadele 2021 yılında zaferle sonuçlanarak termik santralin kurulması engellenmişti.

Yönetmenliğini Atom Şaşkal’ın, uygulayıcı yapımcılığını Ege Tok, İren Bıçakçı ve Özge Doruk’un gerçekleştirdiği belgeselin ilk  gösterimi 25 Haziran Cumartesi 19.00‘da Aynalı Geçit Etkinlik Salonu‘nda ve ardından 29 Haziran Çarşamba 20.00′de MüzeGazhane‘de gerçekleşecek. Gösterimler ardından yapımcılarla soru – cevap seansı da düzenlenecek.

Belgesel hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın

Documentarist hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayın