View this post on Instagram

 

A post shared by 350 Türkiye (@350turkiye)


20 Aralık 2021 ile 4 Şubat 2022 tarihleri arasında, gezegenimizde beş büyük petrol sızıntısı yaşandı. Bunlar binlerce kişinin geçimini, koruma altındaki alanları, yerli halkların topraklarını ve tehlike altındaki ekosistemleri etkiledi.

Fosil yakıt sanayii gezegeni yeterince uzun süredir kırıp geçiriyor. Son iki ayın gösterdiği gibi, şirketler, Küresel Kuzey’deki yatırımcıları nezdinde rekor kârlarıyla iftihar ederken, yıkımlarının izlerini sıklıkla da Küresel Güney’de bırakıyor.

Topluluklar geçimlerinin kaynağı ekosistemlerin ne zaman sıhhatlerini geri kazanacağını ve kayıp ve zararları için hiç tazminat yüzü görüp görmeyeceklerini düşünürken, bizlerin de kirli enerjiye ve dünyanın en yoksullarının sırtından kâr edilmesine karşı sesimizi yükseltmemiz gerekiyor.

Arjantin, 10 Aralık, 2021

Arjantin’in Rio Negro eyaletinde bir petrol boru hattı patladı ve bunun sonucu 30 kamyon dolusu kirlenmiş toprağın afet bölgesinden taşınması gerekti. Sızıntı,‘en az on yıldır yaşanmış bu türden en kötü felaket’ olarak tanımlandı ve bunun üzerine 350.org da eyaletin Çevre ve İklim Bakanlığı’na olayın bir çevre suçu olarak soruşturulması için dilekçe sundu. 

Boru hattı Arjantin şirketi Oleoductos del Valle’ye (Oldelval) ait ve Arjantin’in, Shell, Equinor, Total ve Wintershall dahil başka çokuluslu fosil yakıt şirketinin hidrolik kırma ve madencilik faaliyetleri yürüttüğü Nequen vilayetinden toprak nakletmekte.

Yerel Çevre Bakanlığı’nın yakın tarihli bir değerlendirmesi, sadece 2018 yılı içinde Nequen vilayetinde petrol ve gaz faaliyetlerinin neden olduğu en az 934 ‘kirlilik vakası’ olduğunu gösteriyor.

Shell ve TotalEnergies dahil Avrupa merkezli çok sayıda fosil yakıt şirketi Arjantin’in Vaca Muerta bölgesinde hidrolik çatlatma yapıyor. Vaca Muerta sahası, Mapuche yerel halklarının yurdu ve topraklarında petrol ve gaz çıkarılmasına itiraz ediyorlar.

Hidrolik çatlatma Avrupa’da büyük bir oranda yasaklanmışken, bu şirketler, aralarında HSBC, Barclays, Deutsche Bank, Credit Suisse ve BNP Paribas’ın da olduğu bankaların mâli desteğiyle, Latin Amerika’da fosil yakıt yatırımlarından kârlarına kâr katıyor.

Peru, 15 Ocak, 2022

Peru Cumhurbaşkanı Pedro Castillo bu sızıntıyı ‘Peru’yu yakın tarihte vurmuş en kötü ekoloji felaketi” olarak tanımlıyor.

İspanyol petrol şirketi Repsol işletmesindeki Pampilla rafinerisinden sızan 11.900 varil petrol, sebep olduğu kayıp ve zarar için tazminat çağrılarını tetikledi: Yüzlerce balıkçı ailesinin yaşam alanı ve koruma altında iki bölgede bitki ve hayvan yaşamı söz konusu.

Olay, Peru’nun başkenti Lima yakınlarında bir tankerin boşaltılması sırasında yaşandı. Buna rağmen, Repsol adına konuşan bir sözcü, şirketin sorumluluk alması gerektiğini reddetti.

Olay’da Repsol’ün dahiliyetini araştırmak üzere bir soruşturma başlatıldı ve Peru Çevre Bakanlığı şirketin 34,5 milyon ABD dolarını bulabilecek bir ceza alabileceğini ifade ediyor. Bir hakim, dört Repsol yöneticisinin ülkeyi terk etmelerine soruşturma devam ederken, 18 ay süreyle, yasak getirdi.

Ocak ayının ilerleyen günlerinde, bir evvelki sızıntının temizlenmesi esnasında sekiz varil daha sızıntı oldu.

Tayland, 25 Ocak, 2022

Tayland’ın Rayang vilayetinde ülkenin Star Petroleum Refining PLC şirketine ait bir denizaltı boru hattından kaynaklanan bir petrol sızıntısı yaşandı.

Bu şirketin çoğunluk hissesinin sahibi ABD şirketi Chevron. Raporlara göre, 20.000 ila 50.000 litre petrol okyanusa dağıldı.

Deniz yaşamı uzmanlarının ikazlarına göre, bu sızıntının, çıkış noktasının 25 kilometre mesafesindeki Kaho Laem Ya-Koh Samet Milli Parkındaki kırılgan sualtı ekosistemleri ve yerel geçim kaynakları üzerinde felakete varan etkileri olabilir.

Sızan tam miktara dair bildirilenler tutarsızlıklar içeriyor. İlk tahminler 400.000 litre derken, petrol şirketinin basın bildirisinde bu miktar 20 ila 50.000 litreye düşürülmüştü. 2013 yılında aynı bölgeye 50.000 litre ham petrol sızmış ve deniz yaşamının beşte birini öldürmüştü; o sefer ekosistemin sağlığına kavuşması beş seneden uzun sürmüştü.

Ekvador, 31 Ocak, 2022. 

Kuvvetli yağışların boru hattı üzerine bir kayanın kaymasına yol açmasıyla, Puerto Madero Amazon bölgesindeki doğa rezervine 6.300 varil petrol sızdı.

OCP Petrol şirketi, sızan ham petrolün %84’ünden fazlasının toplandığını, ancak petrolün Coca Nehri’ne vardığını söyledi, ki bu nehir yaban hayatı ve bitkilerin yanı sıra bölgede yaşayan birçok yerli topluluğun yaşam kaynağı.

2020 Yılında, OCP boru hattı yanı sıra devletin SOTE boru hattı da erozyon nedeniyle çatlamıştı ve bu yine Coca Nehri’ni etkilemişti.

Nijerya, 4 Şubat, 2022

4 Şubat’ta The Trinity Spirit adlı yüzer petrol üretim ve depolama gemisi Nijerya açıklarında patladı ve gemideki on mürettebatın yedisi hâlâ kayıp. Geminin 2 milyon varil ham petrol depolama ve günde 22.000 varil işleme kapasitesi var.

Nijerya, Afrika’nın en büyük petrol üreticisi ve ülkenin Delta eyaleti ülkenin petrol gelirlerinin çoğunun menşei.

Geçtiğimiz ay, bir petrol sızıntısı yerleşim yerleri ve ekosistemlerini bir aydan uzun bir süre etkileyince, Nijerya’nın Bayelsa eyaleti sakinleri hükümetin tedbir almasını talep ettiler.

Nijerya Çevre Bakanlığı’na göre, ülkede son altı yılda 5.000’den fazla belgelenmiş petrol sızıntısı oldu.