Açığa çıkan yeni raporlar, Brezilya’nın tüm bilimsel verilere karşı gelen deniz sondajı projelerinin, dev sigorta şirketleri AXA;Chubb, MAPFRE, ve Tokio Marine tarafından desteklendiğini ortaya koydu.

Birleşmiş Milletlere göre küresel ısıtmanın 1,5 derecelik seviyeye gelmemesi için, her yıl petrol üretiminin %4 fosilgaz üretiminin ise %3 azalması gerekmekte. Bununla beraber Brezilya hükümeti, özellikle Petrobras ile beraber petrol üretimini 10 yıl içinde %70 artırmayı hedefliyor.

Bu yeni deniz sondajı projeleri bin kilometrelik bir alan içerisinde, yani Amazon’dan Karayipler’e kadar geniş bir alanda yapılabilecek. Bu da zaten tehdit altında olan bu nadir sistemlerin tahribat riskini artıracak.

Sigorta şirketleri Chubb, MAPFRE, ve Tokio Marine Petrobas’ın , Liberty Mutual ve Chubb ise BP’nin varlıklarını sigortalayarak, AXA ise tahvil sigortası sunarak diğer şirketlerin bu bölgelerde arama yapmasını kolaylaştırıyor.


Kaynak: IOF


Kuzey Brezilya’da 2019’da yaşanan petrol felaketinde 3 bin kilometrelik bir alanda bulunan neredeyse tüm canlıların zarar görmesine ve hayatını kaybetmesine yol açtı.

Burada var olan  ve petrol şirketlerine karşı uzun yıllardır mücadele veren yerli halk Quilombolas ise, küçük balıkçılık ve turizme bağlı olan ekonomisi kaybetti.

Böyle bir facianın bir daha yaşanmayacağına karşı maalesef bir garanti yok.

350 Japonya’nın Takım Lideri Takayoshi Yokoyama, sigorta şirketlerinin aslında iklim krizine karşı idareci ve aracı bir rol oynaması gerektiğini, çünkü kendi sektörlerinin de küresel ısıtma yüzünden artan doğal afetler yüzünden tehlikede olduğuna dikkat çekti.

Yokoyama, Tokio Marine ve diğer sigorta şirketlerinin yaptıklarının bunun tam tersi olduğunu ve bu kampanyalara destek vererek riskleri artırdığını belirtiyor.

Insure Our Future (Geleceğimizi Sigortala) adlı sivil toplum kuruluşunun bu raporundaki bilgilere, bilgi edinme özgürlüğü talepleri ile ulaşıldı, ama Nisan 2021’de gelen bir yasal değişiklik Brezilya’da artık bu tür bilgilere ulaşmanın zorlaşacağını öngörüyor.

Insure Our Future kampanyası, sigorta şirketlerinim yeni ve gelişmekte olan petrol ve fosilgaz projelerine destek vermeyi durdurması ve bu yatırımlardan etkilenen topluluklara, kayıpları için tazminat ödenmesi için çağrı yapıyor.

Daha fazla bilgi için:https://www.insureourfuture.us/