Yerli halk temelli bir koalisyon, boru hattı projesini protesto etmek ve Nebraska ile Güney Dakota’daki yerli halk ve aile çiftliklerine yenilebilir enerji sağlamak için TransCanada’nın Keystone XL boru hattı güzergahı boyunca güneş panelleri kurulması amacı ile bağış topluyor.

“Keystone XL’e karşı verilen mücadele, her zaman bir boru hattından daha fazlası hakkında olmuştur— kirli fosil yakıtlardan arınmış bir dünya talep ediyoruz.”
—May Boeve, 350.org

Yerli halkların sınırları anlaşmalarla belirlenmiş toprakları üzerinden kirli katran kumulu petrolünün geçmesine karşı verilen mücadelede, neyin uğruna mücadele ettiğimizi vurgulamak için de zaman ayırmalıyız” diyor Yerli Halklar Çevre Ağı kampanyacısı Dallas Goldtooth. “Sürdürülebilir enerjiye geçiş hedefini göstererek, sadece Amerika’nın tahil ambarında, yerli halk için yerli topraklarda yenilenebilir enerji kurmakla kalmayacağız, bunu Keystone XL boru hattının tam karşısına kuracağız.”

“Keystone XL’e karşı verilen mücadele, her zaman bir boru hattından daha fazlası hakkında olmuştur— kirli fosil yakıtlardan arınmış bir dünya talep ediyoruz.” diye ekliyor 350.org yöneticisi May Boeve. “Bu boru hattının yoluna güneş paneli koymak iklim değişikliklerinin en kötü yanlarının durdurmak için gereken büyük revize enerji sistemimizi modelliyor.”

Bu çaba, geçtiğimiz yıl Yerli Halklar Çevre Ağı, Yerli Örgütleyiciler İttifakı, Cesur Yürek Derneği, Dakota Rural Eylemi, Cesur Nebraska ve 350.org tarafından başlatılan  Solar XL  kampanyasının en son aşaması. Gruplar güneş enerjisi sistemlerinin ilk kısmını geçen yaz kurmuştu.

Aktivistler ve boru hattının inşasına karşı bir yandan da mahkemede mücadele eden arazi sahipleri, yeni güneş kurulumlarının politikacılara ve halka ileteceği mesaj hakkında iyimserler ve bu faaliyeti, Dakota Access Boru Hattı’na karşı büyük gösteriler için çaba ile kıyaslıyorlar.

“Toprak ana için itifaklar sözkonusu olduğunda güçlü şey, insanların korkuyu bırakıp liderliği öğrendikleri noktadadır. Bu Standing Rock’ta da böyleydi ve Solar XL de istediğimiz geleceğin parlak bir örneğini kurmak ve öğrenmek için başka bir şans” diyor Yankton Sioux Ulusu ve Cesur Yürek Derneği üyesi Faith Spotted Eagle. “Keystone XL ile mücadeledeki çabalarımız güneşin gücünü halkın gücü ile birleştiriyor.”

Beyaz Saray ve Kongre‘yi fosil yakıt dostu Cumhuriyetçi Parti kontrol etmekte iken, Keystone XL karşıtı aktivistler, kirli enerji endüstrisine ve bunu destekleyen politikacılara karşı yaygın tabanda bir muhalefet kurmanın önemini vurgulamaya devam ediyor.

“Trump ve fosil yakıt şirketleri yöneticileri tehlike işaretini inkar etmeye devam ede dursun, bizim direnişimiz daha güçlü olarak büyümeli,” diye açıklıyor Boeve; yönetimin, vergi mükelleflerinin cebinden çıkacak bir kurtarma paketi ile kömürlü ve nükleer santralleri korumak gibi girişimlerine işaret ederek. “Önümüzdeki tek yolun güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji çözümleri olduğunu biliyoruz, artık bize bunu gerçekleştirecek irade lazım.”

“Halkın mali desteği ile kurulan ve yerli topluluklar ve aile çiftliklerine ait olan Solar XL gibi projeler, bizi, fosil yakıtlara bağımlılıktan ve kaz-çıkar mantığındaki tüketici endüstrilerinin neden olduğu hasardan kurtaracak sürdürülebilir enerjinin geleceği için en iyi umudumuz” diyor Yerel Örgütleyiciler İttifakı direktörü Judith LeBlanc Caddo.

Koalisyon, boru hattından etkilenen aile ve toplulukların hikayelerini paylaşan bir video da hazırladı

Kapak fotoğrafı: Eylül ayında Atkinson, Nebraska yakınındaki Diana ved “Stix” Steskal’ın Prairierose Çiftliğinde güneş panelleri kurmakta olan Keystone XL Boru Hattı karşıtları 16 Eylül 2017. (Fotoğraf: Bold Nebraska)

Kaynak: Jesica Corbett, Common Dreams