Son iki haftadır Mısır’da, BM iklim konferansında (COP27) dünyanın dört bir yanından gelen insanlarla birlikte iklim adaleti için mücadele ediyorum.

Pazar günü, COP27’deki dünya liderleri nihai sonuçları açıkladı. Çabalarımıza rağmen, bu anlaşmalar tüm fosil yakıtların hızlı, adil ve hakkaniyetli bir şekilde kullanımdan kaldırılmasını içermiyor.

Liderlerimizin başarısızlığından dolayı kızgınım. Fosil yakıt lobicilerinin bir kez daha gezegenimizi yaşanabilir kılacak hayati ilerlemeyi geciktirmeyi başarmış olmaları beni hayal kırıklığına uğrattı. Siz de aynı şeyleri hissediyor olabilirsiniz.

Yine de umutlu olmanızı gerektirecek çok şey olduğunu bilmenizi isterim. Hareketimiz önemli kazanımlar elde etti ve dünyanın dört bir yanında gerçek ilerlemeler yaşanıyor.

İşte COP27’nin ardından umutlu olmak için en önemli üç nedenim.

1. Kayıp ve Zarar için kazanım

Nihai COP27 anlaşmasında kayıp ve zararlar için bir fon oluşturulmasından bahsediliyor. Bu daha önce hiç gerçekleşmemişti.

Bu, en çok etkilenen ulusların ve küresel iklim hareketinin baskısının doğrudan sonucudur. Birlikte, nihayet zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelerin insan kaynaklı iklim değişikliği nedeniyle yaşadıkları kayıp ve zararları tazmin etmeleri gerektiğini kabul etmelerini sağlamayı başardık.

2. Fosil yakıtların kullanımdan kaldırılması

İkinci olarak, fosil yakıt lobicileri süreci engellemeyi başarmış olabilirler; nihai metinde fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasına yönelik kritik ihtiyaçtan bahsedilmemektedir.

Ancak hoşlarına gitsin ya da gitmesin, bunlar ölmekte olan bir endüstrinin son çırpınışları – günlerinin sayılı olduğunu biliyorlar. Bu COP’ta AB, Birleşik Krallık, ABD ve Hindistan gibi büyük kömür, petrol ve gaz üreticileri Tuvalu gibi ülkelerin öncülüğünü takip ederek fosil yakıtların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması çağrısını desteklediler – Mısır’daki ve kendi ülkelerindeki sivil toplum sayesinde.

COP devam ederken Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 toplantısında da 2030 küresel iklim hedeflerine ulaşılabilmesi için fosil yakıt kullanımının hızla azaltılması gerekliliği kabul edildi.

Liderler yavaş hareket ediyor olabilirler ancak biz onları doğru olanı yapmaya zorluyoruz.

Şimdi bu hayal kırıklığı karşısında geri adım atmanın değil, daha fazla baskı yapmanın zamanı.

3. Gerçek iklim liderleri bizleriz

Benim umudum ise herşeyden önce hareketimizden geliyor. COP27’de birbirimiz için mücadele etme isteğimizi ilk elden gördüm; adalet talep etmek için ülkeler, diller ve nesiller arasında birbirimiz için ayağa kalkmak. Baskı, şiddet ve yıldırma ile susturulanlar için yüksek sesle bağırmak.

Kendi gözlerinizle görmenizi istediğim şey buydu: COP’ta çekilen anlardan oluşan bu videoda insanlık en iyi haliyle karşınızda.

Bana umut veren şey bu. Umarım videoyu izlemek size de ilham verir.

Fosil yakıtların aşamalı olarak terk edilmesine yönelik çağrılar hiç bu kadar yüksek sesle yapılmamıştı.

İnsanlar sokaklara döküldükçe, yeni fosil yakıt projelerini durdurmak için örgütlendikçe, hükümetlerine ve bankalarına kömür, petrol ve gazı finanse etmeyi durdurmaları için baskı yaptıkça ve yenilenebilir çözümler için seferber oldukça dünya çapında gerçek ilerleme meydana geliyor.

İklim adaleti için mücadelemiz devam ediyor. Hareketimizin gücünü gördükçe, birlikte fosil yakıtlardan arınmış, adil ve eşitlikçi bir dünya yaratacağımızdan hiç şüphem yok.

İleriye doğru,

350.org için Aggy