Pasifik İklim Savaşçıları olarak bizler, dünya liderlerinin Fosilsiz bir dünya için gerekli eylemleri fiile dökmesini beklemekten yorulduk. Bu nedenle, bu sene Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşen İklim Görüşmelerinin hemen öncesinde bu sorunu kendimiz çözmeye karar verdik.

12 Pasifik Ada ulusunu temsil eden insanlarla birlikte Pasifik İklim Savaşçıları İklim Değişikliği Deklarasyonunu yayımladık. Bu Deklarasyon, mevcudun ötesinde iklim felaketlerini engellemek için yapılması gerekenlerin çerçevesini çiziyor. Sizden ve dünyanın her tarafındaki insanlardan Deklarasyonumuzu imzalayarak bizimle dayanışma içerisinde olduğunuzu göstermenizi istiyoruz.

Bu sene Fiji, BM İklim Görüşmelerinin (COP23) başkanlığını yürütüyor. Bu nedenle, iklim eylemliliğinde Pasifik liderliğinin altını çizmenin tam zamanı. Yükselen denizler ve hava durumundaki değişiklikler bölgemde şimdiden büyük bir kayba sebep oluyor. Ancak Pasifik İklim Savaşçıları olarak Bonn’dayız ve mesajımızın net bir şekilde anlaşılmasını sağlayacağız: boğulmuyoruz, savaşıyoruz.

Pasifik Adalılar, Paris İklim Anlaşmasında küresel ısınmanın 1,5 derecede sınırlandırılması sözü verilmesini savunan öncü seslerdendi. Paris İklim Anlaşması’nda verilen sözlere göre davranmak, ülkelerin fosil yakıtları yerin dibinde bırakması ve Fosilsiz bir dünyaya hızlı bir şekilde geçmesi anlamına geliyor olduğunu biliyoruz. Fosilsiz bir dünyada herkesin yenilenebilir enerjiye eşit erişiminin sağlanması gerekiyor.

Bu nedenle, tabandan örgütlenmeleri, yerli ve ön saflardaki toplulukları temsil eden Pasifik İklim Savaşçıları olarak  dünya liderlerine fosil yakıt çağını sona erdirme ve herkes için %100 yenilenebilir bir gelecek inşa etme çağrısı yapmak için bu Deklarasyonu kaleme aldık.

Pasifik İklim Savaşçıları ve ben,  Deklarasyonumuzu ve bu temel taleplerimizi iletmek için Bonn’da gerçekleşen COP23’taydık Dün Deklarasyonu teslim ettik.  Yolculuğumuzu ve COP23’teki tüm eylemleri buradan takip edebilir, sizin de sözünüz olsun (#HaveYourSei) kampanyasına katılarak sesimizi yükseltmemize yardımcı olabilirsiniz. (“Sei” kulağın arkasına takılan bir çiçek. Bu çiçek iklim değişikliğiyle karşı karşıya olan Pasifik insanları ve kültürlerinin güzelliğini ve dayanıklılığını temsil ediyor.)

Bu mesajın anlaşılması için bugün bana yardım etmenizi istiyorum. Dünyanın neresinde olursanız olun. Pasifik İklim Savaşçıları İklim Değişikliği Deklarasyonunu imzalayın ve Bonn yolunda bizimle küresel bir dayanışma gösterin.

İklim için olan küresel mücadelede sizin de sözünüz olsun: #HaveYourSei. İklim Savaşçıları’nı #Fosilsiz bir Dünya çağrımızda destekleyin.

Fenton Lutunatabua, 350.org Pasifik